Dr. Figen Ökten

Vajinada sivilce çıkması normal bir durum mu?

29 Haziran 2020 Pazartesi 16:28 | Son Güncelleme: 29 Haziran 2020 Pazartesi 16:30

SORU: Merhabalar Figen Hanım. Ben 42 yaşındayım. Vajina bölgemde sivilceye benzer şeyler çıktı. Zaman zaman acı da veriyor. Acaba bu bölgede sivilce çıkması normal mi? Bu konuda benim ne yapmam gerekir? Bana yol gösterir misiniz? Cevabınız için şimdiden size çok teşekkür ederim.

CEVAP: Vajinanızda çıkan sivilcenin tam tarifini yapamadığın için, iltihaplanma sonrası bir inklüzyon kisti mi yoksa viral bir kondilom mu olduğunu anlamak zor. Bu durumda en sağlıklısı bir jinekologa başvurmandır. Geçmiş olsun...

Testislerinde şişme var ama doktora gitmiyor!

SORU: Merhaba Figen Hanım. Eşimin testislerinde şişme var. Ağrısı yok. Ne dediysem doktora gitmeye ikna edemedim. Bu bir hastalık mıdır? Vereceğiniz cevap, eşime okutacağım için çok önemli.

CEVAP: Değerli okurum, testislerde şişmenin bir çok nedeni var. Testisin kendisinde sertlik, şişlik öncelikle testis kanserini düşündürür. Torbalardaki ağrısız şişme su toplanmasına da bağlı olabilir. Bir üroloji uzmanına muayene oması gerekir mutlaka...

Prostat kanseri erken teşhis edilirse kurtulma şansı ne?

SORU: Doktor hanım, benim merak ettiğim prostat kanserinin günümüz koşullarında bir tedavisi var mı? Erken teşhis ile kurtulma şansı nedir?

CEVAP: Değerli okurum, prostat kanseri erken teşhis edildiğinde tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden her erkeğin 50 yaşından itibaren prostat muayenesi olması ve PSA kan testi yaptırması gereklidir. Ailesinde prostat kanseri saptananlar için bu yaş 40’tır.

Kürtajdan sonra tüpler tıkanır mı?

SORU: Merhaba ben 25 yaşındayım. 8 ay önce gebeliğin 2.5 ayında kürtaj oldum. 5 aydır çocuk sahibi olmaya çalışıyoruz ama olmuyor. İltihap var dendi, tedavi gördüm ve iyileştim. Benim asıl korkum kürtaj sonrası tüplerin tıkanması ama doktorum film çekilmediği halde böyle bir sorun olmadığını söyledi. Ama ben yine de korkuyor ve şüpheleniyorum. Tüpler nasıl açılır acaba?

CEVAP: Değerli okurum, doğrudan HSG ve gereğinde laparoskopi ve histereskopi uygulanabilir. Duruma göre mikrocerrahi ile tüp açılabilir veya tüp bebek uygulanabilir.

Bütün belirtiler bana uyuyor, şüpheye düştüm!

SORU: Merhaba doktor hanım, prostat büyümesi mutlaka yaşlı erkeklerde mi görülür? Ben 38 yaşındayım. Bir yerde okudum bütün belirtiler uyuyor. Şüpheye düştüm, acaba benim yaşımdaki birinde de görülür mü?

CEVAP: Değerli okurum, iyi huylu prostat büyümesini çoğu zaman 50 yaşından sonra görüyoruz, nadiren 40’lı yaşlarda görülebi- lir. İdrar yolları tıkanıklık yakınmaları farklı rahatsızlıklarda aynı olabilir. Senin yaşında örneğin idrar yolu darlığında da aynen pros- tat büyümesi yakınmaları görülebilmekte. Üroloji uzmanına görün, teşhis konulacaktır.

Penisimin ucu ağrıyor!

SORU: Doktor hanım 38 yaşında bir erkeğim. Penisim ereksiyon halindeyken uç kısmında bir zonklama, ağrı hissediyorum. Çok sık bir cinsel hayatım yok. Acaba buna bağlı olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, ereksiyon ile penis ucunda ağrı bir çok nedene bağlı olabilir. Enfeksiyoz bir durumu öncelikle düşündürüyor. Cinsel ilişki sıklığı ile ilişkili olduğunu düşünmüyorum. Üroloji uzmanına muayene olmalısın.