Tümer Dede

Fenerbahçe Yol Haritası

02 Mart 2020 Pazartesi 13:43 | Son Güncelleme: 02 Mart 2020 Pazartesi 13:43

Mart ayı itibari ile Fenerbahçe kendisine yol haritası çizmeli. Ali Koç başkan olarak geçen 20 ay içerisinde bir çok sorun ile uğraştı. Başta finansal konular olmak üzere kendisine onlarca cephe açtı. Hepsi ile kendi imkanları ölçüsünde baş etmeye çalıştı.

Bugün itibari ile Fenerbahçe’nin önünde büyük bir fırsat var. Bu durumu fırsata çevirmek kendi elindedir.

Türkiye kupasını almak için 3 maç var. Bu maçlarda göstereceği performans ile Avrupa Ligine direk katılacak ve yeni sezonu geç açacak. Bu durum bile futbolcuları motive etmeye yetecektir. Hem Avrupa Şampiyonası hem de Avrupa ön eleme maçları futbolcuları yormaktadır.

Ligde oynayacağı 10 maçın hepsini kazansa bile Avrupa kupalarına katılmak için yeterli olmayabilir. Avrupa ligine üçüncü sıradan katılırsa Temmuz ayında eleme maçları oynamak hem takımı hem de futbolcuları zor durumda bırakır.

Fenerbahçe Salı günü deplasmanda Trabzonspor ile zor bir maça çıkacak. Bu maç hem Fenerbahçe’nin hem de Trabzonspor’un yol haritasını belirleyecektir. Fenerbahçe Avrupa kupalarına direk katılmak ve yeni sezonu geç açmak için Türkiye kupasını alması gerekmektedir. 1 Şubatta Trabzonspor’a 2-1 lik skorla yenilen ancak maçta üstün oynayan Fenerbahçe, geçen 30 gün içerisinde oynadığı 4 lig maçında 2 beraberlik, 2 mağlubiyet aldı. 1 ay önceki heves ve heyecan ile oynayarak ikinci maç için avantajlı skor ile dönmelidir.

21 Nisan Salı günü oynanacak kupa rövanşından önce Trabzonspor, Galatasaray deplasmanında zor bir maça çıkacak. İlk maçta avantajlı skor Fenerbahçe’yi seyircisinin önünde finalist olmak için daha avantajlı konuma getirecektir.

Fenerbahçe bu strateji ile Avrupa Ligi’ne direk katılmak ve camiasını biraz olsun rahatlatmak için geleceğe bakmalıdır.

Ersun Yanal söylemleri ile eylemleri bir birine zıt işler yapmasının bedelini geçte olsa ödedi. Son 4 maçta yaptığı tercih hataları ve kararsızlığı iyice gün yüzüne çıktı. Lafla peynir gemisinin yürümeyeceği, meselenin icraat olduğu, gösterişli futbol yerine sonuca yönelik futbolun günümüz şartlarında daha önemli olduğunu anlamadı, anlamak istemedi. 2014 yılının Şampiyon kadrosuna bugünkü kadrodan Vedat ve Gustavo hariç hiç birinin giremeyeceğini görmedi. 5 sene öncesine takıldı durdu.

Yarın Fenerbahçe’nin başında son kez çıkacağı Trabzonspor  maçında keşkelerin olmayacağı bir kadro ile çıkacağını ve İstanbul’a iyi bir sonuç ile döneceğinden şüphem yok. Ama son 4 maçta yaptığı tercih hataları ve oyuncu değişiklikleri hep akıllarda kalacak.

Fenerbahçe kısa vadeli stratejilere göre hoca tercihi yapmalı. Yabancı hoca bu kadro ile yine hüsran olur. Fenerbahçe yönetiminin ayakları yere basmalı. İlk hedef Türkiye Kupası sonra ise ligi en iyi yerde tamamlamak olmalı. Bunun için Mayıs sonuna kadar yerli hoca, daha sonra yabancı hoca tercih etmeli.

Yerli hocalardan ilk tercih Erol Bulut, Malatyaspor ve Antalyaspor’da başarılı oldu. Topu rakibe veren bulduğu fırsatlar ile maçı çeviren bir hoca. Alanyaspor son 5 maçta 3 mağlubiyet, 1 beraberlik, 1 galibiyeti vardır. Son 4 maçta 1 beraberlik almıştır. Bu istatistik bile Fenerbahçe’de mevcut kadro ile başarılı olmayacağını göstermektedir. Geriye kalan İsmail Kartal ve Aykut Kocaman var. Bu iki hocada bir birine yakın oyun tarzları olan hocalardır.  Kalan 10 maçta Fenerbahçe’ye gelebilecek tüm hocalardan fazla puan alacaklardır.  Bu iki hoca göze hoş gelen futbol oynatmıyor. Ancak bu iki hoca Fenerbahçenin son 5 maçında takımın başında olsa idi Trabzonspor ve Galatasaray maçları berabere biter, Ankaragücü ve Antalya maçlarında galip gelirdi. Bu da artı 7 puan demektir ve liderle aranda 2-3 puan fark anlamına geliyor.

Sayın Ali Koç; bu camiada kredin çok büyük, hoca konusunda kararı kendin ver ve arkasında dur. Sosyal medya yine sizi yönlendirmeye çalışıyor.  Emre Belözoğlu, Volkan Demirel ve Beşiktaş’tan kovulan Orhan Ak ile bu iş yine hüsran olur. Emre Belözoğlu, Volkan Demirel teknik sorumlu olarak saha kenarında her maç tribüne gönderilir. Siz en iyi tercihi yapacağınızdan şüphemiz yok.