Neslihan Yıldız

Terim’in Karadağ maçında izlediği Norveçli

13 Ekim 2021 Çarşamba 11:35 | Son Güncelleme: 13 Ekim 2021 Çarşamba 11:36

Fatih Terim, İstanbul’da oynanan Türkiye maçında beğendiği Patrick Berg’i, geçen akşam Norveç’in Karadağ’ı 2-0 yendiği maçta da izlettirdi… Karadağ karşısında 74 kezle sahanın en fazla topla oynayan oyuncusu olan Berg, 2 top çaldı. 4 top kesti. 1 de uzaklaştırma yaptı. Defansif anlamda kusursuz oynayan 23 yaşındaki Bodo kaptanı 64 pasta yüzde 78.1 isabetle oynadı. Galatasaray’ın scoutları Berg için “klasik ön liberoların aksine yana ya da arkaya doğru değil öne doğru oynadığı için düşük pas yüzdesi yakaladılar” diye yazdı. Gustavo Assunçao’nun ilk etapta büyük hayal kırıklığı yarattığı ortamda Galatasaray’ın 2022’in 31 Aralık’ında Bodo ile sözleşmesi sona erecek Berg’i daha yakından izlemeye devam edeceği gelen bilgiler arasında.

Türkiye’nin en değerli stadı

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Nef ile yapılan anlaşmanın en büyük anlaşma olduğunu duyursa da daha önce rakiplerin yaptığı anlaşma, daha yüksek düzeyde gerçekleşmişti.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, NEF ile yapılan 725 milyon TL’lik yaklaşık 80 milyon dolar’lık  stat isim hakkı anlaşmasını “Türk futbol tarihinin en yüksek rakamı” olarak duyurdu. Ancak küçük bir hesap hatası yaptı.

Beşiktaş 2013 yılında Vodafone ile yaptığı anlaşma ile 15 yıllık stat isim hakkı için 116 milyon dolar artı 5 yıllık göğüs reklamı için 29 milyon dolar almıştı. Toplam anlaşma değeri 145 milyon dolar olmuştu. Fenerbahçe ise 2015 yılında Yıldız Holding A.Ş. ile yani Ülker’le 10 yıllık stat isim hakkı için 90 milyon dolar’lık sözleşme imzalanmıştı.

Yıllık bazda yaklaşık 8 milyon dolar alacak olan Galatasaray, Beşiktaş’ın sadece stat isim hakkı için aldığı yıllık 7.7 milyon dolar’ı geçti. Ancak Fenerbahçe’nin yıllık 9 milyon dolar’lık anlaşmasının gerisinde kaldı. Ayrıca forma reklamı da işin içine dahil edildiğinde Vodafone’un Beşiktaş’a yılda 9.6 milyon dolar gibi bir rakam ödediği gerçeği var.

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin Asya planı

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın “sponsorluk paketi” herkesi merakta bırakıyor… paket resmi olarak açıklanmadı. Ancak paketle ilgili dedikodular ortada dolaşıyor.

Bu dedikodulardan sonuncusu ise her iki takımın da oldukça önem verdiği Güneydoğu Asya projesi. Bu proje kapsamında Fenerbahçe ve Galatasaray, Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Endonezya ya da Malezya’da bir dostluk maçı yapmak. Yaz aylarında oynanması planlanan bu maçın Fenerbahçe ve Galatasaray kafilelerinin maçın oynanacağı ülkeye beraber gitmeler, aynı yerde konaklamaları ve etkinliklere beraber katılmaları planlanıyor. Ayrıca burada her iki takımın ortak olarak açacağı mağazada iki takımın ürünlerinin de beraber satılması planlanıyor.

Mesut Özil’in çok kısa süre önce İngiltere’de Güneydoğu Asyalı çocuklar için açtığı okulun da bu projenin bir parçası olduğu iddia edildi. Ayrıca Fenerbahçe yönetimi bir süre önce Malezya’nın en fazla taraftarı olan takımlarından birisini konuk etmiş, İstanbul’da U-19 takımıyla bir maç yapmıştı. Takımın sahibi bu projenin temel taşlarından birisi.

Assunçao için Terim’in planı

Galatasaray’a piyangodan çıkan ve transferin son günü zorunluluktan transfer edilen Gustavo Assunçao’nun idman performansı herkesi şok etti… Portekizli oyuncunun Liga-NOS’taki istatistiklerinin aksine antrenmanlarda en basit taktikleri bile anlamaması, uyum gösterememesi, takım arkadaşlarıyla iletişimin sıfır olması dikkat çekiyor.

Assunçao’nun bu hali herkesi şok ederken, genç oyuncudan nasıl yararlanılabileceği konusunda çalışmalar başlandı. Terim ise Assunçao için Gedson örneğini verdi. İlk geldiğinde Gedson’un da Assunçao gibi ağır eleştiri aldığını hatırlattı. Genç oyuncunun ilerleyen zamanda iyi olacağına inandığını yardımcılarıyla paylaştı.

loading...