Neslihan Yıldız

TCK’nin 78’nci maddesi gereği 1 yıl daha başkan

05 Mayıs 2021 Çarşamba 11:23 | Son Güncelleme: 05 Mayıs 2021 Çarşamba 11:24

29 Mayıs’ta seçim yapılamaz ama daha sonraki aylarda seçim yapılmasıyla ilgili yasaklar kalkarsa Galatasaray’ı yaz döneminde oldukça sıkıntılı bir süreç bekliyor olacak…

Çünkü Mustafa Cengiz’in eline olağan dışı nedenlerden dolayı seçim yapılamayacağı için başkanlık süresini 1 yıl uzatma hakkı geçecek. Cengiz’in görüştüğü hukukçular TCK’nin 78’nci maddesini göstererek pandeminin olağan dışı durum olduğunu kendisine anlattı. Son yapılan yönetim kurulu toplantısında da Cengiz bunun olabileceğini söyledi.

Başkan’ın böyle bir karar alması durumunda ise yönetim kurulu dernekler masasının seçim yapılıp yapılamayacağı ile ilgili kararını takip edecek. Dernekler için seçim yasağının kalkması halinde Cengiz muhalifi tüm yönetim kurulu istifa edecek. Başkan dışında Yönetim Kurulu üyeliklerinin boşalması ve yönetim kurulunun yedek üyelerin katılımı ile de toplantı çoğunluğunun sağlanamaması halinde yönetim kurulu ve başkan düşmüş sayılacak. Bir ay içinde Tüzük hükümlerine uygun olarak seçim yapılması zorunlu olacak. Yeni başkan ve yönetim kurulu seçilinceye kadar düşmüş sayılan başkan ve yönetim kurulu görevine devam edecek

Yine bombaladı! “Başarısızlık varsa sorumlusu Terim…”

Galatasaray’da gündem 29 Mayıs’ta seçimlerin olup olmayacağı… eğer seçim olursa favori aday “liseli” Eşref Hamamcıoğlu’nun karşısına “atkılıların” bir aday çıkarıp çıkarmayacağı ya da Mustafa Cengiz’in aday olup olmayacağı!

3 gün içinde bu sorular cevap bulacak. Ancak gelen bilgilere göre “atkılılar” bir aday çıkarma konusunda kendi içlerinde anlaşmazlık yaşadığı için Cengiz aday olacak.

Galatasaray’ın hali hazırdaki başkanı Cengiz oy istediği gelen kurul üyeleriyle yaptığı toplantıda Fatih Terim aleyhine çok sert ifadeler kullandı. 

Gelen bilgilere göre Cengiz o toplantıda, “Paramız yok dedik. Transfer dedi. Ya istediklerimi alırsınız, ya da taraftara siz anlatırsınız dedi. İstedikleri arasında bir tek İrfan Can’ı alamadık. Yerine çok daha iyi dediği Gedson’u getirdik. Hatta olsa da olur, olmasa da olur dediği Yedlin’i bile aldık. Ne istediyse yaptık. Yaptık da ne oldu. Ortada bir başarısızlık var. Sorumlusu da hoca. Bizim hatamız hoca ne istediyse yapmak” dedi.

Başkan Cengiz’in bu ifadeleri kullanırken, “bak bunlar hocanın kulağına giderse yine tatsızlık çıkar” diyen kongre üyelerine ise, “giderse gitsin. Yalan mı söylüyorum. Her şey ortada değil mi?” diyerek savunma yaptığı belirtildi. 

Galatasaray’ın UEFA Avrupa Ligi’ne katılması tehlikede

Galatasaray bu hafta sonunda Beşiktaş’ı yenemezse Şampiyonlar Ligi’nin üst üste ikinci yılda da kaçırma riskiyle karşı karşıya kalacak… böyle bir durumda Süper Ligi üçüncü olarak bitirme ihtimali doğan sarı-kırmızılılar, Antalyaspor’un Türkiye Kupası’nı kazanması durumunda UEFA Avrupa Ligi’nin de dışında kalacak. Kendisine gelecek sezon ilk kez oynanacak UEFA Konferans Ligi’nde şans bulacak.

Eğer Türkiye Kupası’nı Beşiktaş kazanırsa Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi’ne play-off turundan başlayacak. Ülkeler sıralamasından 8- ila 14’üncü sıralarda yer alan ülkelerden gelen 7 kupa şampiyonu, Şampiyonlar Ligi üçüncü eleme turundan gelen 7 takım ve Şampiyonlar Ligi üçüncü eleme turunda elenen 6 şampiyon ile eşleşecek.

Galatasaray play-off turunda maçlarını 19-26 Ağustos tarihleri arasında oynayacak.                                                                                                           ...

Galatasaray’a transferi bu yüzden açıklanmıyor

Leeds United’lı yönetici Football Insider’dan Wayne Veysey’e, Galatasaray ile ön protokol imzaladığı iddia edilen Ezgjan Alioski’nin gelecek planları hakkında hiçbir şey duymadığını, ancak onun gelecek sezon kulüpte olmasını beklemediğini söyledi.

Kuzey Makedonya milli takımının oyuncusunun aylardır masada duran ancak kabul etmediği yeni bir sözleşme teklifi olduğunu söyledi.

Veysey, Leeds’li bir kaynağın kendisine, “kulüp hiyerarşisine Alioski'nin önümüzdeki dönem futbolu  nerede oynayacağına dair bir bilgi verilmediğini söyledi” haberini yaptı.

Alioski'nin geleceği hakkında kamuya açık bir yorumu yapılmadı. Ancak 11’deki yerini korudu. Kuzey Makedon oyuncunun Galatasaray’ı açıklaması durumunda tepki olacağı için bu bilginin saklandığı belirtildi.  

Derbi son şansı

Arda Turan, Beşiktaş derbisine 11'de çıkamazsa opsiyonu devre dışı kalacak.  Sezon başında yapılan anlaşmada, "2020-2021 sezonu içerisinde futbolcu A Takım’ın UEFA Avrupa Ligi ve Türkiye Süper Lig müsabakalarının toplamının yarısından fazlasında ilk 11’de başlaması halinde, futbolcunun sözleşmesi bir sezon için uzayacaktır" maddesi yer alıyordu. Galatasaray'ın lig ve Avrupa'da bu sezon toplam ulaşacağı maç sayısı 43.  Arda Turan'ın ise bu kategorilerde ilk 11'de başladığı maç sayısı 19. Sarı-kırmızılıların oynayacağı 3 maç kalırken, Arda'nın da opsiyonun devreye girebilmesi için bu 3 maçta da ilk 11'de forma giymesi gerekiyor.  

 

loading...