Neslihan Yıldız

''Szalai, Türklere herkesten daha pahalı''

21 Kasım 2020 Cumartesi 10:51 | Son Güncelleme: 21 Kasım 2020 Cumartesi 10:51

Marcao’nun satılması durumunda Galatasaray yerini Attila Szalai ile dolduracak… Kıbrıs Rum Kesimi’nin Apollon takımında forma giyen Macar stoperle ilgili sürpriz bir açıklama geldi.

Rum ekibinin Asbaşkanı Fanos Kinnis’e, “Türk basını, Szalai’nin 800 bin euro’ya alınacağınız yazıyor. Ne dersiniz?” sorusu soruldu. Kinnis, “Komik! Cevap vermeye bile gerek yok. Zaten ortada teklifte yok. Szalai’nin bir değeri var. Bunu her maç gösteriyor. Belirlediğimi rakamı ödemek isteyen her kulübe satarız. Ancak bu rakam Türkler için çok daha yüksek olacak” dedi.

Falcao’nun ilginç hamle dizilimi

Galatasaray’ın fazla tartışılan ismi Falcao… Kolombiyalının varlığı dert, yokluğu yara. 5 gol ve 2 asistle ilk 8 haftayı tamamlayan Falcao’nun bir istatistiği ise oldukça dikkat çekici.

Bu süreçte 120 hamle yapan Falcao, bunların 50’sini ön tarafa 27’sini yanlara, 43’ünü ise geriye doğru yaptı. 27 yan hamlenin 14’ünü sola, 13’ünü ise sağa gerçekleştirdi. Yana ve geriye yaptığı hamlelerin 70’inin sadece 13’ünün rakip oyuncular üzerine baskı olduğu düşünüldüğünde Falcao’nun, öne yaptığı (50) hamleden daha fazla (57) hamleyi geriye ve yanlara yaptığı ortaya çıkıyor.

Yeni başkanın 600 milyon TL’lik zorlu sınavı

Galatasaray’ın konsolide borcu son olarak 1.8 milyar TL olarak açıklandı. 26 Aralık’ta göreve gelecek yönetimin 5 ay içinde yani lig bitene kadar 1.5 milyar TL bulması gerekiyor.

Kulübün yıllık gelirinin yaklaşık 900 milyon TL’si bankalara gidiyor. Bu yüzden yeni başkanın ilk çaresi temlikten para kullanmak olacak. Ancak 600 milyon TL’lik açığın ne kadarının temlikten kullanılacağı muamma. 300-400 milyon TL’sinin temlikten kullanılmasına izin verilse bile yeni başkanın en azından 200-300 milyon TL’lik ya ekstra sponsor bulması gerekecek, ya bağış kampanyası yapması gerekecek ya da cebinden para koyması zorunlu olacak.

Terim’in zorunluktan belirlediği Kayserispor 11’i

Pazartesi akşamı oynanacak Kayserispor maçında Galatasaray; Okan, Luyindama, Omar, Etebo, Belhanda, Babel, Arda Turan ve Falcao’dan yararlanamayacak…

Eksiklerin fazlalığından çok Fatih Terim’i rahatsız eden alternatif olarak düşündüğü isimlerin hazır olmaması. Terim hafta boyunca Falcao’nun yerine Diagne, Belhanda’nın yerine Emre Akbaba, Omar’ın yerine Linnes ve Luyindama’nın yerine ise Emin Bayram’ın hazırlamaya çalıştı. Ancak beklediği cevabı alamadı.

Bu yüzden Terim; Belhanda’nın yerine Feghouli, Luyindama’nın yerine ise Donk’u kullanmayı planlıyor. Ancak gelen bilgiler Terim’in, Sekidika, Oğulcan ve Şener’den de hiç verim alamadığı için Akbaba, Diagne ve Linnes’i oynatmak zorunda kaldığı yönünde.

Terim, Kayserispor maçına zorunluluktan; Fatih - Linnes, Donk, Marco, Saracchi - Taylan, Ömer, Emre Akbaba  - Emre Kılınç, Feghouli ve Diagne 11’iyle çıkacak.

Hulk'tan Türkiye itirafı

Ara transfer sezonunda kadrosuna mutlak bir forvet katmak isteyen Galatasaray'da Hulk harekatı başladı. Gelecek ay Çin'den ayrılacağı bilinen ve serbest oyuncu statüsüne geçecek Brezilyalı golcü, kendisine gelen teklifleri açıkladı.

Aktarılan bilgilere göre Rus kulübü Zenit'in de Hulk'a resmi teklif yaptığı ifade edilirken, Porto'nun da yıldız golcüyü istediği kaydedildi.

Öte yandan Hulk, transferine ilişkin yaptığı konuşmada, "Brezilya, Türkiye, Portekiz, İngiltere, İspanya, İtalya ve Almanya'dan teklifler alıyorum. Çin de benim için bir opsiyon. Her gün yeni transfer teklifleri alıyorum. Şükürler olsun piyasada çok ünlü bir adım var." dedi.

Bununla beraber Rus basını konu ile ilgili yazdığı haberde Hulk'u en çok isteyen takımların Zenit, Porto, Galatasaray ve Sao Paolo olduğunu okuyucularına aktardı.