Şevket Arslan

La Liga’da harcama limitleri nasıl belirleniyor

04 Ağustos 2020 Salı 17:27 | Son Güncelleme: 04 Ağustos 2020 Salı 17:27

TFF, Harcama Limitlerini açıkladı. Tartışma çıktı. Ortalık karıştı. Fotospor ekibi olarak bu konuyu derinlemesine araştırma kararı aldık. Ben de Genel Yayın Yönetmeni Şevket Arslan olarak İspanya ayağını inceledim. Bana bu konuda La Liga uzmanı El Espanol gazetesinden David Vincente de yardımcı oldu.

La Liga’da kurallar aslında NBA’i izleyerek doğdu. Hesaplama çok basit:

Gelirler - spor dışı giderler = spor giderleri (yani maaş sınırı).

La Liga’da maaş limitinin dışında, spor faaliyetlerine dahil olmayan kulüp personelinin maaşı, işletme giderleri veya futbolcuların satın alınması gibi miktarlar kalır. Bunlar spor dışı giderler olarak adlandırılır. Yıllık hesaplama her takım tarafından gerçekleştirilir. (Türkiye’de TFF’nin belirlediği kurum gerçekleştiriyor.) La Liga Yönetim Kurulu ancak gerçeğe uyum sağlayamadığını düşündüğünde devreye girer düzeltme yapar. Ancak bu düzeltme kulübün hukukçuları ve mali uzmanlarıyla beraber yapılır.

Yönetmeliğe göre; istisnai olarak kulüpler bazı durumlarda limiti geçici olarak aşabilirler. Bir oyuncunun sözleşmesinin yenilenmesi, teknik kadronun değişmesi ya da bir futbolcunun uzun süreli olarak sahalardan uzak kalacak olması hallerinde.

Maaş limiti sadece mali ve muhasebe parametreleri kullanılarak hesaplanır. Takımın sportif başarılarının limitle bir ilgisi yoktur. Tüm limitler La Liga Yönetim Kurulu ve İspanya Futbol Federasyonu tarafından ortak hazırlanan “Bütçe Hazırlama Kuralları” ile düzenlenmiştir. İki tarafında onayı vardı.

Maaş sınırını belirlemenin nedeni esasen her bir ekibin gelir ve giderleri arasındaki dengenin sürdürülebilirliğini garanti altına almaktır. Bu, takımlar arasındaki limit eşitsizliğin ana nedenidir. Daha yüksek gelire sahip kulüpler (örneğin, Şampiyonlar Ligi oynadıkları için) daha yüksek bir maaş sınırına sahip olabilirler.

2019-20 sezonunda Barcelona’ya 671 milyon 429 bin euro’luk mali limit verildi. Real Madrid'in limiti ise 641 milyon 49 bin euro’da kaldı. Mallorca’ya verilen limit ise sadece 29 milyon 968 bin euro olarak dikkat çekti. Yani Mallorca’nın kendisinden 22.40 kat daha fazla harcama şansı olan Barcelona ile yarışması beklendi.