Sadık Arslan

Scout listesinden silinen sürpriz golcü

10 Ekim 2021 Pazar 17:16 | Son Güncelleme: 10 Ekim 2021 Pazar 17:17

Gürsoy Yalçın abisi Sergen Yalçın’ın gözü kulağı… yurt dışını takip eden futbol aklı. Her gün en az 1-2 maç izliyor. En az 10 farklı oyuncu hakkında önüne gelen raporları okuyor. Milli arada da özellikle pek çok maçı canlı izledi. Pek çok maçı da 30’ar dakika olarak hazırlanan uzun özetlerden takip etti. İzleme komitesinin önüne sürekli takip edilmesi için 18 yeni isim koydu. Ayrıca daha önce izleme listesinde yer alan 10’a yakın ismi listeden çıkardı. Beşiktaş’a uygun olmadıkları kararını aldı.

Gürsoy Yalçın'ın izleme listesinden çıkardığı isimler arasında en dikkat çekici olanı Sebastian Borre oldu. Kolombiyalı oyuncu bu sezon River Plate’den geldiği Frankfurt’ta 7 maçta sadece 1 gol atabildi. Yalçın’a göre 26 yaşındaki oyuncu düşen ve düşmeye devam eden performansıyla Beşiktaş’ın izleme listesinde olmayı hakkedecek bir oyuncu değil.

Sergen Yalçın’ın hesabı şaştı

Beşiktaş teknik direktörü Sergen Yalçın, Süper Lig’deki şampiyonluk yarışını 6’şer haftalık 6 dilime böldü. Her bir dilim için puan baremi belirledi. Her bir dilimde ulaşılacak en yüksek ve en düşük puan baremine göre bir sonraki dilim için puan bareminin revize edilmesini gündemine aldı geldi.

* İlk 6 haftalık dilim 14 puan toplandı.

Maksimum hedef 18 puan. Minimum hedef 12 puan. Makul hedef 16 puan. 2 puan geride kalındı. İlk 6 haftalık dilim için 16 puan makul hedef konulmasının nedeni birbirini tanımayan oyuncularla lige başlanması. İlk 5 haftanın alışma süreci olarak görülmesi.

* İkinci 5 haftalık dilim.

Maksimum hedef 18 puan. Minimum hedef 8 puan. Makul hedef 14 puan.  İkinci 6 haftalık dilim için makul hedefin 14 puan belirlendi. Bu süreçte Başakşehir, Galatasaray ve Trabzonspor maçları oynanacak. İlk 6 haftalık dilimde 2 puan eksik toplayan Beşiktaş ikinci 6 haftalık dilime de Altay yenilgisi ile başladı. Üç büyük maçın kazanılması ve Hatay deplasmanından galibiyetle dönülmesi şart oldu.

Avcı’nın tazminatında Beşiktaş’ı kim dolandırdı?

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Abdullah Avcı’ya ödedikleri tazminatı ciddi anlamda sorun etmiş durumda. Avcı’nın görev yapmadığı süre için kulüpten aldığı parayı hala yediremiyor. Bu yüzden Avcı transferiyle ilgili iç soruşturma başlattı. Sözleşmede imzası olanlar ve süreç hakkında bilgisi olanlardan rapor istedi.

Eski Başkan Fikret Orman, 24 Haziran 2019’da BeinSports’a verdiği röportajda; “Abdullah Hoca bizden bir şey talep etmedi. Ben ne futbolcularla, ne teknik direktörlerle parasal konuları konuşurum. Bizim önümüze bir menajer de koymadı. Gayet samimi, 10-15 dakikada biten bir şeydi. 3 senelik bir anlaşma oldu, bizim görevimiz de 3 sene. Tazminat maddesi yok bildiğim kadarıyla. Galiba yıllık 12 milyon TL alacak” demişti.

Ancak Avcı’nın sözleşmesinin yıllık 12 milyon TL değil 10 milyon TL olduğu ortaya çıktı. Ayrıca tazminat bedeli olduğu, hem de en ağırından yapıldığı netleşti. 

Bu da Çebi yönetimine Fikret Orman’ın kandırılığını düşündürtüyor. O dönemde transferlerle ilgilenen yöneticilerin ve profesyonellerin arkadan iş çevirmiş olabilecelerini düşündürtüyor. Bu yüzden iç soruşturma başlatıldı.

loading...