Sadık Arslan

Oyuncular, Sergen Yalçın’la konuşmuyor

23 Kasım 2021 Salı 18:55 | Son Güncelleme: 23 Kasım 2021 Salı 19:13

Beşiktaş’ta Sergen Yalçın’la futbolcular arasında soğukluk yaşanıyor… geçen sezon Ersin ve Montero’yu basının önüne atarak kazanan Sergen Yalçın’ın, Alanyaspor maçından sonra çıkışı ters tepmiş görünüyor. Başta Pjanic ve Atiba olmak üzere pek çok oyuncu başarılı teknik direktör cephe almış durumda.

Bariz bir tepki yok. Ancak Yalçın “günaydın” sözlerine bile zoraki “günaydın” cevabı alıyor. Sorduğu sorulara aldığı cevaplar ise kısa ve net oluyor. Adeta bir geçiş dönemi gibi Murat Şahin, Yalçın’dan daha fazla oyuncularla diyalog halinde. 

Özellikle Juventus ve Barcelona gibi iki dev takımda forma giyen Pjanic’in Alanyaspor maçının devre arasında tartıştığı Yalçın’ın bu açıklamalarını yadırgadığını kendisine yakın yöneticilerle paylaştığı bildirildi. 

Bu arada Beşiktaş’ta yüzler asık. Kimse gülmüyor. Kimsenin keyfi yok. Hem Yalçın’ın sözleri, hem lig yarışının oldukça geride kalınması yüzünden yüzlerden düşen bin parça. Takımını Ajax maçından önce ayağa kaldırmaya çalışan Yalçın ise ne yapacağını şaşırmış durumda. Takımı yeniden kaynaştırmak, kendine güvenli hale getirmek ve oyunculara kendilerine güvendiğini anlatmak zorunda. 

Trabzonspor’daki kulisler ortaya çıktı

Trabzonspor kongrelerinde daha önce Divan Başkanlığı da yapmış Şükrü Kuleyn, “Şu anda bizim en büyük görevimizi Ahmet beye destek olmaktır. Kendi listesini yapması için destek olmak. Türk futboluna ve Trabzonspor’a yakışır kongre yapacağız. Ahmet bey yol arkadaşlarını seçecek. Bunları seçerken bugüne kadar beraber yürüdüğü arkadaşlarını ihmal etmemesi lazım. Bütünlük çok önemli. Bu bütünlüğü sağlaması lazım” dedi. 

Kongre kulisleri ile ilgili de konuşan Kuleyn, “Ben kongre kulisleri ile ilgil çok talep olduğunu duyduk. Şampiyonluğa giden takımda herkes yöneticilik yapmak ister. Bunu yaparken bir takım değerleri kaybetmeyelim. Müdahale var diye bir iddiam yok. Ben yıllardır bu kongrelerde bir takım müdahelelerin olduğunu bildiğimiz için o bakımdan diyoruz ki bozmayalım ahengi. Ahmet beyi kendi iradesine bırakalım… “ diye konuştu.

Beşiktaş’ın yeni yol haritası 

Beşiktaş’ın bugün ya da Ajax maçından sonra yapılması beklenen yönetim kurulu toplantısında bazı radikal kararlar alınması bekleniyor… 

N’Sakala’dan sonra yeni kadro dışılar, para cezaları, bazı kiralık oyuncuların sözleşme fesihleri gibi kararların çıkması gündemde. 

Ancak bu akşam en net beklenti, yol haritasının çizilmesi olacak. Toplantı öncesinde cevap bekleyen pek çok soru var. 

Sezon için ana hedef ne olacak? Bu kadar geride kalınmışken hedef şampiyonluk mu olacak? Yoksa daha gerçekçi hedef olan Türkiye Kupası için mi yola devam edilecek? 

Ana hedef Türkiye Kupası olursa devre arasında transfer yapılmasına gerek var mı?

Ana hedefin Türkiye Kupası olarak değişmesi durumunda hali hazırda para eden bazı oyuncuların satışını yapmak mantıklı mı?

Sözleşmesi biten eldeki değerli oyunculara istedikleri yüksek ücretleri vermeye gerek var mı?

Takımı gençleştirmek, önümüzdeki yıl zaten 7+4 olacak yerli kuralına göre genç yerli oyunculara takımda daha fazla yer açmak gerekli mi?

Beşiktaş’ın problem kare ası

Beşiktaş’ın dibe vurmasında 4 önemli sorun ön plana çıktı… defans bir türlü kendine gelemedi. Yeni transferler takıma uyum sağlayamadı. Geçen sezonun yıldızları Ghezzal ve Rosier’in performansları yere çakıldı. Sergen ilk geldiğinde kendisine ikinci sezonun yolunu açan gençleri unuttu. 

Defans 

Welinton geldiği günden beri eleştirildi. Yalçın tarafından hep savunuldu. Takıma koyuldu. Vida’ya defalarca git denildi. Şimdi de kalmak istiyorsa yüzde 50’nin üzerinde indirim yapması gerekşyır. Yalçın’ın “nereden bulmuşlar bilmiyorum” dediği Montero ile sözleşme yenilendi. Oynamıyor. Godin alınamadı. 

Yeni transferler

Pjanic’in aklı hep Barcelona’da. Alex Teixeira ise aylarca oynamadan geldi. Zaten Çin’de çok gerilemiş. Kenan ise ikinci ligden gelip, Şampiyonlar Liginde oynadı. Buna hazır değildi. Kariyerinde sayılı kafa golü atan Batshuayi’den fizikli santrfor görevi yapması beklendi. Salih ise “herkes beni istiyor” psikozundan kurtulamadı. 

Ghezzal ve Rosier

Ghezzal ve Rosier’de aslında sorun yok… Cezayirli, Alex’e rağmen Beşiktaş’ın kanat oyun kurucusu. Rosier ise alternatif. Ghezzal hala takımın en fazla kilit pas veren ismi. Hala en fazla isabetli orta yapan oyuncusu. Ancak Ghezzal’ın ortalarına vuracak Aboubakar gibi bir santrfor olmadığı için sorun varmış gibi görünüyor.

Gençler 

Rıdvan varken N’Sakala ile Umut’un, Serdar varken Welinton’un devam etmesi, Can varken Atiba’dan hala medet umulması ve Güven varken Kenan’ın sahada olması Sergen Yalçın’ın forma adaletinin tartışılmasına neden oluyor. 

“Sergen Yalçın da kim?”

Hem Beşiktaş’ın hem de Sergen Yalçın’ın tüm dengesini bozan Miralem Pjanic oldu… transferin son günü gelen Boşnak oyuncunun kendisini Beşiktaş’ın üzerinde görmesi, İstanbul’dan sanki tatile gelmiş gibi bahsetmesi, her fırsatta Barcelona ve Roland Koeman hakkında açıklama yapması, transferinin adeta bir lütuf gibi gösterilmesi tüm dengeleri alt üs etti. Basit bir pasın bile “olağanüstü” olarak yorumlanması da Pjanic’in, “değerimi bilin” havasını artırdı. Bu durum Yalçın’ı çok yıprattı. 

Sergen Yalçın diğer yıldızları da idare edemedi. 6 aydan fazla bir süredir topa vurmayan Alex Teixeira, “hazırım. Oynamak istiyorum” deyince oynattı. Çabuk kaybetti. 

Aynı şekilde Batshuayi’yi de iyi idare edemedi. Belçikalı tedavi için gittiği İngiltere’den boğaz iltihabı ile döndü.  

Şimdiye kadar en üst düzey çalıştığı yıldız Ghezzal olan Yalçın aynı anda Pjanic, Alex ve Batshuayi gibi yıldızları elinde bulunca çözüm üretemedi. 

Geçen sezon söz gelimi idmanlarda yardımcılarının “hoca çok büyük oyuncuydu” sözleri bu sezon tekrarlanınca, “hangi takımlarda oynamış?” sorusuyla karşılaşıldı. Bu da diğer oyuncuların Yalçın’ın sorgulanmasına neden oldu. 

Sergen Yalçın karar aşamasında

Beşiktaş krizin eşiğine geldi… Şampiyonlar Ligi’nden sonra ligde yaşanan hezimet ve neredeyse tüm kulvarların dışında kalınması yönetimi radikal kararlar almaya itti.

Bu akşam ya da Ajax maçından sonra yönetim kurulu bir araya gelecek. Yol haritasını çizecek. Sergen Yalçın’ın vereceği rapor yol haritasında etkili olacak. Ancak Yalçın’ın verdiği raporun değerlendirilmesinden önce yönetimin vermesi gereken zorlu bir karar var.

O da Yalçın’la yola devam edilip, edilmeyeceği!

Çünkü Yalçın’la yönetim sezona başlarken sadece bir yıllık sözleşme imzaladı. Yani Yalçın’ın sözleşmesi sezon bitince sona erecek. Geçen yıl sezon bitmeden sözleşme yenilemeyen Yalçın’la henüz bu konu konuşulmadı. Ancak verdiği rapor üzerinden bazı oyuncularla yollar ayrılıp, bazı oyuncular kadro dışı bırakılacaksa Yalçın’ın da kendisiyle ilgili erken bir karar vermesi beklenecek. 

Yönetim içinde çatlak sesler olsa da, Yalçın’la yolların ayrılması düşünülmüyor. Bu duruma nasıl gelindiyse, bu durumdan da Yalçın’la çıkılacağı düşünülüyor. Ancak bunun uzun vadeli bir planla olabileceği üzerinde duruluyor.

Trabzonspor’dan İstanbul’a 35 puan fark

Trabzonspor artık “şmpyn” kelimesini resmi olarak yazabilmek için boşlukları doldurmayı bekliyor…Gaziantepspor’u yenen bordo-mavililer en yakın iki rakibi Hatayspor ve Konyaspor’la farkı 7’ye, Alanyaspor’la ise 9’a yükseltti.

Bordo-mavililerin şampiyonluk yarışında olacağı tahmin edilen rakipilerinden Fenerbahçe’yle 10 puanlık farkı korudu. Galatasaray’la 12’ye yükseltti. Son şampiyon Beşiktaş’la ise 13’e çıkardı. Trabzonspor’un üç İstanbul devine attığı toplam fark 35’e yükseldi.

Türk futbol tarihi boyunca 10 puanlık farkın hiç kapanmadığı göz önüne alındığında bordo-mavililer uzun zamandır bekledikleri şampiyonluğa bu sezon ulaşacaklar.

Başarısızlığın 3 saha dışı nedeni

Beşiktaş’ta işler kötü gidiyor… herkes saha içine bakıyor. Sezon öncesi kötü hazırlık. İdman programının Şampiyonlar Ligi’ne göre hazırlanması. Sonucunda gelen sakatlıklar. Teknik ve taktik olarak Sergen Yalçın’ın yanlış hamleleri gibi pek çok neden sayılıyor. Ancak siyah-beyazlıların kulüp psikologu olaya farklı bir açıdan baktı.

Üç ana başlık üzerinden bir rapor hazırladı. Teknik heyet ve yönetime sundu.

* Duygu boşalması.
Geçen sezon dar kadro, mali anlamda sıkışık durum ve tüm imkansızlıklara rağmen gelen şampiyonluk ciddi bir duygu boşalmasına neden oldu. Yöneticisinden futbolcusuna kadar herkes kendisini aşırı motive ettiği için büyük bir duygu boşalması oldu. Bu tamir edilemedi. Yeni duygu ortamı oluşturalamadı.

* Erken şampiyon ilan edilmek
Bazı üst düzey isimlerin takıma katılmasıyla erken şampiyon ilan edilmek sorun oldu. Geçen sezon şampiyonluğu getiren bazı isimler, “bu sene de onlar şampiyon yapsın” havasına girdi.

* Rakiplerin de kötü gitmesi.
Beşiktaş kötü giderken, Fenerbahçe ve Galatasaray da kötü gitti. Akıllarda sürekli, “kopma yok. Toparlarız. Yine şampiyon oluruz” rahatlığına neden oldu.

Pjanic transferi mahkemelik oldu

Barcelona’nın başı Miralem Pjanic transferi yüzünden derde girdi.

Barcelona ve Juventus bir yıl önce Miralem Pjanic ile Arthur Mello’yu takas etti. Ancak anlaşmanın yasa dışı olduğu iddia edildi. Arthur, Juventus'a 72 milyon Euro ve ek olarak 10 milyon Euro'luk bonuslar karşılığında transfer oldu. Pjanic ise 60 milyon Euro ve maksimum 5 milyon Euro'luk bonuslar karşılığında Barcelona'ya gitti.

Daha ilk anda sorunlu görülen bir anlaşmaydı. Önümüzdeki haftalarda savcılık anlaşmayı tekrar incelenecek. Gazeteci Romain Molina, transfer piyasasındaki sermaye kazançlarıyla ilgili soruşturma kapsamında incelenen çifte anlaşmanın yasadışı bulunduğunu açıkladı.
Sermaye kazançları, bir varlığın satışından elde edilen karı ifade eder. daha yüksek bir satış fiyatı ile daha düşük maliyet fiyatı arasındaki farkı açıklar. İki taraf arasında sadece 10 milyon Euro el değiştirmiş gibi görünse de, aslında durum farklı.

Bir oyuncunun transfer ücreti, muhasebe amaçları için sözleşmesinin uzunluğuna göre  dağıtılır. Bu, Juventus'un fiilen 41,8 milyon euro'luk bir sermaye kazancı elde ettiği anlamına gelir. İkilinin değerlemelerindeki gerçek farkın 12 milyon euro olmasına rağmen.

Ahmet Nur Çebi, Şenol Güneş’le buluştu

Beşiktaş’ta Başkan Ahmet Nur Çebi, Alanya dönüşü eski teknik direktörleri Şenol Güneş’le yemek yedi… ortalık karıştı.

Aslında Beşiktaş Başkanı Güneş en kötü ihtimalle 15 günde ya da 3 haftada bir aynı zamanda kendisi gibi Trabzonlu olan Güneş’le yemek yiyor. Bu yemeklerin günü çoğu zaman değişiyor. Ancak mekanı aynı kalıyor. İkili genelde balık yiyor.

Çebi ile Güneş, Türkiye Euro 2020’ye veda ettikten sonra İstanbul’a dönüşünün ertesi günü ve milli takımdaki görevinden ayrıldıktan bir iki gün sonra bu yemekleri yemişti.
Daha önce iki Trabzonlunun yemek yemeleri bu kadar ciddi şekilde gündeme gelmemişti. Ancak Çebi’nin bu kez Alanyaspor yenilgisinin hemen ardından Güneş’le buluşması dedikodulara neden oldu.

loading...