Sadık Arslan

Kendisi “ben yokum” diye aramaya tenezzül etmedi!

25 Haziran 2020 Perşembe 11:22 | Son Güncelleme: 25 Haziran 2020 Perşembe 11:22

Fenerbahçe'ye ligde ve Avrupa'da kupalar kazandıran Zeljko Obradovic ile yollar ayrıldı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç akşam saatlerinde aldığı bir haberle şok oldu… geçen hafta sonu İstanbul’a gelen ve 3 gün İstanbul’da kalan Zeljko Obradovic ailesiyle beraber kararını vereceğini söylemişti.

Ancak bilindiği üzere Fenerbahçe, Obra’nın maaşını yüzde 50 oranında düşürme, (3 milyon euro’dan 1.5 milyon euro’ya) ve bütçesini de neredeyse 3’te 1 oranında azaltmayı (30 milyon euro’dan 12 milyon euro) teklif etmişti.

O dönemde Türk basını (Fotospor hariç) her ne kadar Obra’nın Fenerbahçe ile anlaştığını iddia etse de özellikle Sırbistan’dan gelen haberler dikkat çekiciydi. Bu haberlerde Obra’nın “Ali Koç ve yönetiminin enerjisini beğenmediği” iddia ediliyordu.

Bu akşam itibariyle Obradovic kendisi bile aramaya tenezzül etmedi. Menajeri Raskovic, Fenerbahçe Genel Menajeri Maurizzio Gherardini’yi aradı. Fenerbahçe’de bu şartlarda devam etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Fenerbahçe yönetimi her ne kadar Obra’nın bir yıl çalışmayacağı yönünde açıklama yapsa da daha ilk andan itibaren Sırp koçun adı pek çok Avrupa deviyle anılmaya başladı.

Obradovid gitti, dünyanın en güzel takımı dağılıyor!..

Fenerbahçe taraftarları basketbol takımlarını, “dünyanın en güzel takımı” olarak anıyordu. Her yerde bu şekilde anlatıyordu. Ancak Obradovic’in ayrılmasının ardından dünyanın en güzel takımı da dağılmanın eşiğine geldi.

Fenerbahçe’de Zeljko Obradovic efsanesinin sonu geldi. Sırp koçun ipi Burhan Karaçam’ın verdiği rapor doğrultusunda çekildi.

Ancak Fenerbahçe’de yaprak dökümü Obradovic ile kalmayacak. Devam edecek. Sırp koçun ardından takımdan ayrılaca ilk isimlerin Kostas Sloukas ile Nando De Colo’nun olacağı neredeyse netleşti. İki oyuncunun da İspanya’ya gitmek istedikleri bildirildi. Derrick Williams’ın Avrupa’da kalacağı, Jan Vesely’nin ise henüz kararını vermediği iddia edildi.

Sadece Datome devam edecek

Fenerbahçe’nin ideal 5’inden sadece Datome’nin devam edebilceği ise gelen bilgiler arasında. Ayrıca benç oyuncuları James Nunally ve Nikola Kalinic’in takımdan ayrılmak istediği gündemde. Lauvargne, Thomas ve Westermann’ın ise kararlarını takım bütçesine göre belirleyeceği gelen ilk bilgiler arasında.

Obradovic’in yerine düşünülen 3 NBA koçu

Fenerbahçe'de Zeljko Obradovic'in yerine gelecek isim merak ediliyor. İlk başta 3 isim öne çıktı.

Fenerbahçe yönetimi uzun bir süredir Zeljko Obradovic'in devam etmeyeceğini biliyordu. Bu yüzden Başkan Ali Koç, Sırp koçun yerine NBA patentli bir çalıştırıcı ile anlaşmak istiyordu.

Zeljko Obradovic’in ayrılmasının kesinleşmesiyle Fenerbahçe potada gelecek sezon yenilenmeye gidecek.…  Sarı-lacivertlilerin daha düşük bir bütçe ile güçlü bir takım kurmak için görüşmelere başladı.
Ali Koç’un da isteğiyle Fenerbahçe potada özellikle Avrupa’nın da üzerinde NBA patentli bir koç düşünüyor.

Pablo Prigioni, Tom Thibodeau ve David Fizdale gibi isimlerle temas kurulması ve Türkiye’ye davet edilmesi planlanıyor. Ancak NBA patentli bir koç için öncelikle Obradovic’in son kararının netleşmesi bekleniyor.

Ali Koç’tan ‘zoom’da tek bir şey istedi

Fenerbahçe ile Manuel Pellegrini arasında devam eden görüşme trafiğinde çok hızlı gelişmeler yaşanmaya başladı.

Gelen bilgilere göre Başkan Ali Koç ve Pellegrini Şubat ayından bu yana farklı zaman aralıklarıyla 7-8 kez zoom üzerinden canlı olarak görüştü. Bu görüşmelerin tamamı İngilizce olarak yapıldı. Ali Koç ya da Pellegrini tercüman kullanmadı. İkili birbirlerine çok büyük saygı gösterdi. Pellegrini’nin Türk futbolu, İstanbul ve Fenerbahçe hakkındaki bilgisi Koç’u çok etkiledi. Koç’un bir başkandan çok taraftar gibi kulübünün başarısı için neye ihtiyacı olduğu hakkında bilgi almak istemesi Pellegrini’nin ilgisini çekti.

İkili asla para konuşmadı. Transfer hakkında tek kelime edilmedi. Pellegrini rahat çalışabilmesi için neye ihtiyaç duyduğunu anlattı. Başarılı olduğu kulüplerde kendisine verilen imkanlardan bahsetti. Koç ise Fenerbahçe’nin durumunu, başarı zorunluluğundan bahsetti. Pellegrini menajerine Koç’un başarılı olmak istemesinin kendisini çok fazla etkilediğini anlattı.

ISLA’DAN PELLEGRINI’YE: FENERBAHÇE’YE SAKIN GİTME

Fenerbahçe’de gündem Manuel Pellegrini… Şilili teknik adam Fenerbahçe’yi çalıştırmak istiyor. Çünkü dinlenmeyi, yatmayı, çalışmamayı sevmeyen bir teknik adam. Bu dönemde Fenerbahçe hakkında bilgiler almaya da devam ediyor.

İddiaya göre Pellegrini, Fenerbahçe ile ilgili olarak Isla’dan da bilgi aldı. Ancak aldığı bilgiler hiç hoşuna gitmedi. Isla’dan Pellegrini’ye, “İstediğin hiçbir şey olmayacak. İstediğin oyuncuyu alamayacaklar. İstemediğin oyuncuları senden habersiz satacaklar. Üzerinde her işine karışan bir sportif direktör olacak. Kulüp oyuncuların parasını ödeyemiyor. Herkes kaçmak istiyor. Fenerbahçe’ye gidersen büyük hata yaparsın” dedi.