Sadık Arslan

Fenerbahçeliler, Galatasaraylılara saldırdı

20 Kasım 2021 Cumartesi 15:57 | Son Güncelleme: 20 Kasım 2021 Cumartesi 15:58

Fenerbahçe ile Galatasaray derbileri 112’inci yılını kutluyor… cumhuriyet öncesine dayanan iki takım arasındaki maçlarda birbirinden ilginç olaylar yaşandı. İlk dönem derbilerinin ilk 20 yıllık sürecinde yaşananlardan bir demet:

* 1914-15 sezonunda Galatasaray İstanbul Futbol Birliği Ligi'ni; Fenerbahçe ise diğer lige oranla daha güçsüz takımların yer aldığı İstanbul Futbol Şampiyonluğu Ligi'ni şampiyon olarak tamamladı. Galatasaray, kendi liginin önceki liglerin devamı olduğunu ve esas şampiyonun kendisi olduğunu iddia ederek Fenerbahçe'den şildi istedi. Aksini iddia eden Fenerbahçe ise şildi vermedi ve kendi ismini şildin üzerinde bulunan onuncu gümüş kalbe kazıdı. Sonuç olarak şilt, Fenerbahçe'de kaldı.

* 12 Şubat 1911’de uygunsuz hava şartları sebebiyle maça Galatasaray 6, Fenerbahçe ise 10 oyuncuyla başladı. Maçın 10. dakikasında Galatasaray adına Ali oyuna dahil oldu. İlk yarının ortalarında Fenerbahçe kalecisi Ali Said sakatlanarak çıktı ve maçın geri kalan kısmında Fenerbahçe oyuncuları sırayla kaleye geçti. Galatasaray maçı 7-0 kazandı.

* 25 Mayıs 1913’te oynanan maçın 80’ninci dakikasında Bekir Sıtkı'nın şutunu Fenerbahçe kalecisi Vahram Meteosyan tutsa da, maçın hakemi bu kurtarışın çizgi içinde yapıldığını belirterek golü verdi. Fenerbahçe oyuncularının itirazlarına seyircilerin de katılmasının ardından hakem sahayı terk etti ve karşılaşma yarım kaldı.

* 29 Ekim 1915’te maç, oyunun sertleşmesi ve sık sık yaşanan tartışmalar nedeniyle hakem tarafından 65. dakikada tatil edildi. Fenerbahçe'nin 2-1'lik üstünlüğüyle sona eren bu kısım sonrasında kalan süre 3 Mart 1916 günü oynandı.

6 Nisan 1971’de  I. Dünya Savaşı'na gönderdiği personel sebebiyle Galatasaray, bu maçı 10 kişilik bir takımla oynadı.

12 Nisan 1918’deki maç, Fenerbahçe'nin 2-1'lik galibiyetiyle sonuçlandı. Daha sonradan, I. Dünya Savaşı nedeniyle kadrosu eksilen Galatasaray'ın bu maçta Alman askerlerini oynatması gerekçe gösterildi ve maç hükmen Fenerbahçe lehine tescil edildi.

1 Ekim 1920’de 7'şer kişilik takımlarla, ofsayt kuralının uygulanmadığı 30'ar dakikalık maçlar sonunda bir günde tamamlanan turnuvanın finalinde iki takım oynadı. Fenerbahçe 4-0 kazanıp şampiyon oldu.

15 Haziran 1923’te Fenerbahçe'nin attığı golün öncesinde faul yapıldığı iddiasında bulunan Galatasaray oyuncularının bu itirazının hakem tarafından kabul edilmemesi üzerine takım oyuncuları sahayı terk etti.

15 Ağustos 1924’te maçın bitmesine yarım dakika kala sahada çıkan olaylar ve taraftarların sahaya girmesinin ardından maç yarım kaldı. Bu olayda Fenerbahçe kalecisi Şekip de oyundan ihraç edilmişti. Kalan yarım dakika 19 Ağustos günü oynandı. Protesto amacıyla maça 7 kişilik takımla çıkan Fenerbahçe, Şekip'in ihraç edildiği pozisyonda Galatasaray'ın kazandığı penaltı vuruşunda da kalesini boş bırakmıştı.

6 Mayıs 1927’deki karşılaşmanın 68. dakikasında Mehmet Nazif'in Alaattin'e yaptığı sert hareket yüzünden seyircilerin sahaya girip Galatasaraylı futbolculara saldırmasının ardından maç yarıda kaldı.

Mert Hakan’ı “saat”le bozacaklar

Galatasaray tribünleri Fenerbahçe maçına uzun zamandır özlenen koreografilerden birisiyle çıkacak… pandemi öncesinde yaptığı koreografiler günlerce konuşulan UltrAslan’ın derbi için hazırladığı şovun da yine günlerce konuşulacağı gelen bilgiler arasında. Sır gibi saklanan koreografi için çalışmalar tamamlandı.

İki takımın sahaya çıktığı anda koreografi başlayacak. Hakemin maçın ilk düdüğünü çaldığı  ana kadar devam edecek.

Bu arada Galatasaray tribünleri son haftalarda Fenerbahçe’de liderlik rolüne soyunan ve saha içinde olduğu kadar açıklamalarıyla da kendilerine meydan okuyan Mert Hakan’ı unutmadı. Galatasaray’a transfer olacağı beklenirken Fenerbahçe’ye dümen kıran Mert Hakan’a Abdürrahim Albayrak’la arasında geçenler yüzünden “kol saat” göndermesi yapacaklar. Göndermenin nasıl olacağı maç saatinde ortaya çıkacak.

Dönemin futbol şube sorumlusu Abdürrahim Albayrak, Mert Hakan’ın kendisinden Galatasaray’a gelmek için çok değerli bir saat istediğini iddia etmişti.

Derbileri germe uzmanı Pereira

Derbi öncesinde Fatih Terim, Fenerbahçe’nin çıkaracağı kadroyu düşünmüyor… kendi oyuncularının ne yapacaklarına kilitlenmiş durumda.

Tecrübeli teknik direktöre göre rakip oyuncular derbiyi sinir harbine çevirmeye çalışacak. Özellikle kazanamayacaklarını anladıkları anda agresif bir yapıya bürünecekler. Terim’e göre maçın kırılma anları bu dakikalar olacak.

* Vitor Pereira ve yedek kulübesi agresif olacak. Daha önce görev yaptığı liglerde Pereira  derbileri germek için pek çok taktik uyguladı.

* Mert Hakan en agresif oyuncu. Sahada gerginlik olursa fitilini o ateşleyecektir.

* Gerginlik anlarında Fenerbahçeli oyuncular taraftarı oyunun içeri çekmeye çalışacaklar.

* Fenerbahçeli oyuncular ayrıca hakemin üzerine gidip, hata yapmaya zorlayacaklar.

* Terim’e göre sinirlerin gerildiği anlarda Galatasaray’daki genç oyuncuların tavırları derbinin kaderini belirleyecek. Özellikle Morutan, Cicaldau, Marcao, Kerem ve Halil gibi kritik oyuncuların sakin kalmaları çok önemli.

“Galatasaray’a derbiyi Mesut Özil kazandıracak”

Fatih Terim’e göre Galatasaray’a maçı kazandıracak Fenerbahçeli oyuncu Mesut Özil olacak…

Derbi öncesinde gurbetçi oyuncunun aşırı motive edilmesi, buna zorlanması Pereira ve Koç tarafından strese sokulması, yay gibi gerilmesi Terim’in ellerini ovuşturmasına neden oluyor. Terim derbiyle ilgili yaptığı değerlendirmede Mesut Özil’in durumunu takımıyla paylaştı:

Mesut Özil çok kırılgan. Güçlü değil. Güçlü olmadığı için kendisine güveni yok. Bu yüzden sahada gerçek Mesut Özil gibi futbol oynayamıyor. Sistemden bağımsız olarak aklı futbolda olmadığı için konsantrasyon sorunu yaşıyor.

Bu maça Vitor Pereira’nın kendisine olan negatif tavrı, Ali Koç’un kendisini taraftarın önüne atması nedeniyle özel bir motivasyonla hazırlanacak. Kendisini zorlayacak. Yapmaması gereken hareketleri yapacak. Fiziğinin kendisine izin verdiğinden fazlasını yapmaya çalışacak. Bu dakikalarda onu etkisiz hale getirmek çok önemli.

Bunu başarabilirsek ya oyundan alınır, ya da kendini sakatlayacak kadar zorlar.

Hedef zincirlemeye reaksiyon

Fenerbahçe Haberleri | Vitor Pereira’ya göre derbinin kilidi maça iyi başlayıp, rakibin dengesini bozmak… takımı bu sayede Galatasaraylı oyuncuları sindirecek. Rakibin genç oyuncuları psikolojik baskı altına girecek. Taraftar kendi oyuncusuna karşı tepki vermeye başlayacak. Terim kulübede hatalar yapacak. Derbi bu şekilde zincirleme reaksiyonla Fenerbahçe’ye dönecek.

* Rakibe üstünlüğünü kabul ettirmek.
Pereira’ya göre maçın kritik noktası. Derbiye iyi oynayarak başlamak. Bu sayede Galatasaraylı oyuncuları ‘bunlar bizden iyi” psikolojisine sokmak.

* Gençleri psikolojik etki altına almak.
Mesut gibi, Sosa gibi aşırı tecrübeli oyuncularla Galatasaray’ın Morutan, Kerem ve Halil  gibi oyuncuları üzerinde psikolojik baskı kurmak.

* Galatasaray taraftarını yönetmek.
İyi oynayıp, topa daha çok sahip olarak, rakibi sindirerek rakip taraftarı germek amaçlardan birisi. Taraftarın hata yapan Galatasaraylıya tepki vermelerini sağlamak.

* Terim’i hataya zorlamak.
İyi oynayıp, taraftarı yönetebilirlerse Terim’in kenarda hata yapması olasılığı artacak. Oyuna yanlış müdahaleler yapacak.

loading...