Dr. Figen Ökten

Pantolonuna boşaldım!

30 Haziran 2020 Salı 17:28 | Son Güncelleme: 30 Haziran 2020 Salı 17:28

SORU: İyi günler doktor hanım, size bir sorum olacak. Üç gün önce sözlümle seviştim. Üzerimde giysi yoktu. Onun üzerinde pantolon vardı. Ben dayanamayarak pantolonun cinsel organına yakın bir yere boşaldım. Sözlüm ve ben hamile kaldığından şüpheleniyoruz. Midesi de bulanıyor...

cevap: Değerli okurum, spermler beton delen füzeler gibi bir şeyleri delip geçemiyor. Spermler kendilerine uygun vajina kanalında ve ondan sonra rahim içinde döllenme borularında asfalt yolda gider gibi kayar giderler. Bunun için sakın kendinizi üzmeyin.

Sezaryenden 3 ay sonra ilişkiye girilebilir mi?

SORU: Doktor hanım, ben 3 ay önce sezaryenle çocuk sahibi oldum. Bebekten sonra eşimle cinsel ilişkiye girmedik. Ancak artık düşünüyoruz. Herhangi bir zararı olur mu?

cevap: Değerli okurum, sezaryen sonrası cinsel ilişkiyle ilgili kesin kurallar bulunmamakla beraber tüm doğumlarda olduğu gibi doğumdan 6 hafta sonra belirgin bir ağrı ve enfeksiyon yoksa cinsel ilişkiye girilebilir.

Bozulmuş olabilir!

SORU: Sevgili Figen Hanım. Ben 19 yaşında bir genç kızım. Sevgilimle üstten seviştik. Ben bekaretimin yanlışlıkla bozulmasından şüpheleniyorum. Duyduğuma göre kanam olmadan da bozulabiliyormuş. Cevap yazarsanız çok sevinirim.

cevap: Değerli okurum, bekaret bozulduğunda ‘Yanlışlık’ diye bir şey olmaz. Yanlışlık hükmünü kaybeder. Üstten sevişmelerde ise bir yanlışlık olmaz, tabii üzerinde kıyafet varsa. Özetle; kana- madıysa kızım, korkma hala kızsın...

Renksiz ve kokusuz bir akıntı ama çok yoğun!

SORU: Sayın doktorum, 27 yaşındayım. Yaklaşık 3 yıllık evliyim. Son zamanlarda 2-3 aydır devam eden, bir akıntı var. Adet dönemi bittikten sonra başlıyor, kokusu rengi yok ama bayağı yoğun diyebilirim. Şimdiye kadar doktora gitme ihtiyacı duymadım ama artık rahatsızlık veriyor. Doğum kontrol hapımı değiştirdim onun etkisi olabilir mi? Teşekkürler.

cevap: Değerli okurum, şikayetin doğum kontrol hapının östrojen içeriğindeki değişikliğe bağlı olabilir. Bir jinekolog tarafından muayene edilmen ve akıntıdan alınacak örneğin mikrobiyolojik incelemesi yerinde olur.

Kanamam çok azaldı!

SORU: Figen Hanım, 3 aydır doğum kon- trol hapı kullanıyorum. Ancak kullandığım beri kanamam azaldı. Bu normal mi, yoksa bir doktora gitmeli miyim acaba?

cevap: Değerli okurum, doğum kontrol, adet ritmini düzenlerken beyindeki hipofiz bezine baskı yaparak yumurtlamayı önlediği gibi hormonları azaltarak kanama miktar ve süresini de azaltabilir.

2 senedir deniyoruz ama çocuğumuz olmuyor...

SORU: Merhaba, 40 yaşında bir erkeğim. 10 yaşında oğlum var. Tekrar çocuk sahibi olmayı 2 senedir deniyoruz. Ama olmuyor, eşim kontrollerini yaptırdı. Normal çıktı. Ben ne gibi tahliller yaptırmalıyım? Teşekkürler...

cevap: Değerli okurum, senin bir üroloji muayenesi olarak spermiogram testi yaptırman gereklidir. Bunların sonucuna göre çocuk sahibi olma ile ilgili veriler belli olacaktır ve duruma göre tedavi belirlenecektir.