Neslihan Yıldız

UEFA'dan Galatasaray'a büyük kıyak

20 Kasım 2020 Cuma 14:39 | Son Güncelleme: 20 Kasım 2020 Cuma 14:40

UEFA ile 2018 yılında imzalanan yapılandırma anlaşması gereği Galatasaray’a 6 milyon euro ceza erilmiş. Bu cezanın 2017-18, 2018-19 ve 2019-20 sezonlarında 3 eşit taksit halinde UEFA gelirlerinden mahsup edileceği açıklanmıştı.

Önceki gün gündeme, “UEFA, COVID-19'u gerekçe göstererek Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi gelirinden 1 milyon euro kesinti yaptı” iddiası gündeme geldi.

Aslında bu bir kesinti değildi. UEFA, Galatasaray’dan 3 yıla böldüğü cezanın son taksidini tahsil etti. 2 milyon euro tahsil etmesi gerekirken, pandemi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizi de göz önüne alarak sadece 1 milyon euro’sunu kesti.

TOPLAM OYUN YÜZDE 10’UNUN ALTINDA OY ATILIRSA SEÇİM GEÇERSİZ

Galatasaray’da gündem seçim… daha yapılıp yapılmayacağı bile olmayan 26 Aralık’taki seçim için görüşmeler yapılıyor. Ortaya çıkan adayların hiçbirisi kabul görmediği için bir öngörüde ortaya çıkmadı. Ancak bazı ilginç bir fikir gündeme geldi:

Sandıklar pandemi nedeniyle lisenin bahçesine konulacak. Oldukça soğuk bir havada seçim yapılacak.   Yaşlı üyelerin pek çoğu oy kullanmaya gelmeyecek, ya da gelemeyecek. Yeni başkanı 50 yaş altı seçmenin oyu belirleyecek. Tarihteki en az oyun atıldığı ve en az oyla başkanın seçildiği oylama olabilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında oy verme hakkı olan toplam üye sayısının yüzde 10’undan az kişi oy atmaya gelirse seçim geçersiz sayılsın!

YENİ BAŞKAN 5 MİLYON EURO’YU HAZIRLAMIŞ GELMELİ

Galatasaray’da yeni başkan 26 Aralık’ta seçilir ve 27 Aralık’ta mazbatasını alıp göreve başlarsa önünde çok zorlu bir 4 gün olacak… bu süreç içinde yeni başkanın tüm ödemeleri tamamlaması, dekontları alıp UEFA’ya göndermesi gerekiyor. Sadece futbol takımı ödemeleri için aylık 50 milyon TL’ye ihtiyacı olan Galatasaray’da yeni başkanın 5 milyon euro’yu en azından garanti altına alması gerektiği konuşuluyor.   

NE FALCAO’DAN NE DE LUYINDAMA’DAN HAYIR YOK

Pazartesi akşamı oynanacak Kayserispor maçında ne Falcao’dan ne de Luyindama’da Galatasaray’a hayır yok… yaklaşık 10 gündür tedavi gören Kolombiyalı oyuncunun bir iyileşme olmadığı çok büyük bir sürpriz olmazsa forma giymesinin zor olduğu bildirildi. Ayrıca DR Kongo Milli Takımı’nda sakatlanan Luyindama’nın durumunun henüz netleşmediği ancak Kayserispor maçında forma giymesinin zor olduğu öğrenildi.

KORONA TERİM’İN KAFASINDAKİ 11’İ BOZMADI

Arda, Babel ve Falcao’nun yokluğunda Fatih Terim, Kayserispor maçında forvet hattını nasıl oluşturacağı üzerinde çalışıyor… tecrübeli teknik adam Diagne’yi değil de Oğulcan’ı forvetin en ucunda düşünüyor. Kanatlarda Emre Kılınç ile Feghouli’yi kullanmayı planlıyor. Ayrıca Arda’nın yokluğunda 10 numara mevki için Emre Akbaba ismi ön plana çıkarken, Belhanda’nın ise Etebo’nun yerine 8 numaraya geçmesi konusunda kafasında bir fikir oluşmuş durumda.

TERİM, SZALAI’Yİ BİR KEZ DAHA ALICI GÖZÜYLE İZLEDİ

Fatih Terim, Marcao’nun ayrılması durumunda yerine düşündüğü Attila Szalai’yi, Türkiye’ye karşı bir kez daha alıcı gözüyle izledi. Ayrıca istatistik ekibinden sol ayaklı 22 yaşındaki stoper oyuncusunun rakamlarını da talep etti.

* Üçlü defansta atak başlatan oyuncu oldu. 75 kezle Macar takımının topla en fazla temas eden ikinci oyuncusu oldu. 14 uzun topunun 10’u yerini bulduu.

* Cenk Tosun’a hiç hava topu vermedi.

* Millilere karşı 3 uzaklaştırma, 2 top çalma, 1 top kapma, 1 de şut engelleme ile 7 defansif hamle yaptı.

ARDA TURAN, KORONAYI DAHA CİDDİ GEÇİRİYOR

Diğer sporcuların aksine koronavirüse yakalanan Arda Turan’ın hastalığı daha ciddi şekilde geçirdiği ortaya çıktı. "Covid-19 testimin sonucu pozitif çıkmıştır. Hastanede tedavi ve izolasyon altındayım. En kısa zamanda görüşmek üzere" diyen Galatasaray’ın yıldızının ilk gün ateşinin 39 dereceye çıktığı, kas ağrıları olduğu bildirildi. Dün itibariyle Arda Turan’ın durumunun iyiye gittiği bildirildi.

DENIS MAN İÇİN SÜRPRİZ FENERBAHÇA SÖZLERİ

Rumen Milli Takımı’nın eski yıldızlarından Ciprian Marica, 1-1 sona eren Kuzey İrlanda maçından sonra Birer Radoi’nin oyuncu seçimlerini eleştirdi. Denis Alibec’in affedilmesi gerektiğini iddia etti. FCSB’de 9 gol ve 6 asistle harikalar yaratan Dennis Man için, “Bu gece o hızından eser göremedik. Romanya Ligi bizi kandırıyor. Ligde iyi olan oyuncuları Avrupa çapında sanıyoruz. Ama öyle değil. Denis artık Fenerbahçe’ye mi gidecek, başka bir takımda mı oynayacak karar vermeli” dedi. Bir sürprizi ortaya çıkardı. Daha önce Fenerbahçe’nin Denis Man’ı istediği iddia edilmiş menajeri de Rumen oyuncunun 14-15 milyon euro değeri olduğunu açıklamıştı.