Neslihan Yıldız

Oğulcan’a “cezası ağır olacak” diyen Fenerbahçeli!

12 Ocak 2021 Salı 16:45 | Son Güncelleme: 12 Ocak 2021 Salı 16:46

Oğulcan’ın 6 maç ceza almasından çok, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un “ayartma” suçlaması ışığında Galatasaray için “transfer yasağı cezasını” ima etmesi camiada infiale neden oldu… olayın baş kahramanı Oğulcan’dan ise ilginç bir iddia geldi.

Mustafa Cengiz ve Abdürrahim Albayrak’la birer birer görüşen genç oyuncu, o dönemde Rizespor Başkanı Hasan Kartal’a, Galatasaray’a gitmek istediğini söylediğini iletti. Kartal’ın ise o dönemde konuyu ciddiye almadığını belirtti. Galatasaraylı yöneticilerle görüştüğü dönemde Fenerbahçe adına bir kişinin kendisiyle temas kurduğunu iddia eden Oğulcan, “Galatasaray’a gideceğimi, söz verdiğimi, benimle ilgilendikleri için çok teşekkür ettiğimi söyledim. Bunun üzerine çok kızan o kişi ‘Sen göreceksin. Cezası ağır olacak’ diyerek beni tehdit etti. Daha sonra bir anda Rizespor sözleşmemi tek taraflı olarak uzattı” dedi.

Oğulcan’ın bu kişi hakkında hem Cengiz’e hem de Albayrak’a bilgi verdiği öğrenildi. Bu kişinin Fenerbahçe camiasında tanınan bir kişi olduğu bildirildi.

Oğulcan yüzünden Galatasaray ceza alacak mı?

Oğulcan’a Rizespor’dan ayrılışı sürecinde yaşananlar nedeniyle 6 maç ceza verildi. Talimatlar çerçevesinde, "sportif cezanın" tamamı veya bir kısmı kaldırılabiliyor. Rizespor 2016-17 sezonunda Oğulcan için Erciyesspor’a 1.2 milyon euro ödemişti. Rizespor’un 2016'da yaptığı sözleşmenin toplamda 5 yıla bölünmesi, futbolcunun hizmet süresi olan 4 yıllık kısmının alınmasının imkansız …olduğu öne sürüldü. Oğulcan'ın Rizespor’a ödemesi gereken rakamın, 240 bin euroya düşebileceği gündemde.
Bu arada Oğulcan transferi nedeniyle Galatasaray’a ceza verilemeyeceği iddia edildi. Futbol hukukunda yer alan ‘koruma dönemi’ süresinin sarı-kırmızılı ekibi transfer yasağından muaf tutacağı belirtildi. Spor hukukçularına göre ceza, “Koruma dönemi dışında bir fesih söz konusu olduğunda kulübe sportif cezaz uygulanmıyor. Galatasaray bu yüzden ceza almadı. Oyuncuya da bundan dolayı 6 ay değil daha az bir ceza verildi” şeklinde değerlendirildi.

Oğulcan için Galatasaray’a bir de tazminat şoku

Galatasaray'ın sezon başında kadrosuna kattığı Oğulcan Çağlayan konusunda tazminat tehlikesi ortaya çıktı.

Galatasaray'ın avukatları Oğulcan Çağlayan’a verilen 6 maçlık cezanın kaldırılması için Tahkim Kuruluna başvuracak. Beşiktaş derbisinde oynayabilmesi için tedbir kararını kaldırmasını isteyecek. Gelen bilgiler ise Tahkim Kurulu'nun kararını vermek için en azından 1-2 haftaya ihtiyacı olduğu için Oğulcan’ın derbide oynama şansı yok.

Galatasaray’ın hukukçuları daha önceki Aurelio, Batalla gibi davaları öne sürerek Oğulcan’ın cezasının kaldırılmasını talep edecek. Ancak Tahkim’e gidilmemesi cezanın kabul edilmesi ve olayın üstünün kapanması da gündemde.

Çünkü UÇK, Çaykur Rizespor’u haklı, Oğulcan’ı haksız buldu. Dava Oğulcan tarafından açılmıştı. Bir sonraki aşamada Rizespor, Tahkim Kurulu kararını bekleyecek. Eğer Galatasaray Tahkim’e gider ve yine haksız çıkarsa bu kez Karadeniz ekibine dava açma hakkı doğacak. Bu durumda Rizespor’un Galatasaray’dan tazminat alma hakkı ortaya çıkacak.

Rizespor’un sözleşmesini tek taraflı uzatması nedeniyle Oğulcan konuyu UÇK’ya taşıdı. Rizespor’un sözleşmeyi kanun dışı olarak tek taraflı uzattığı bilgisini verdi. 31 Mayıs’ta biten sözleşmesini dönem dışında yenilendiğini iddia etti. Rizespor ise sözleşme yenilemenin tamamen kanuni olduğunu, Oğulcan için Galatasaray’dan tazminat talep etti.

Mert Hakan üzerinden Galatasaray’a transfer yasağı

Galatasaray’ı Oğulcan konusunda “futbolcu ayartmakla” suçlayan Fenerbahçe’de bir başka gündem maddesi ise Mert Hakan Yandaş… sarı-lacivertlilerin elinde Mert Hakan ile Galatasaray yöneticisi Şükrü Hanedar’ın, Sivasspor’un görüşme izni vermeden önce yapılmış görüşmelerinin kayıtları var. Hatta bu görüşme kayıtları basına sızdırılmış, konu davalık olmuştu. Ali Koç, Mert Hakan’la ilk görüşmelerinin Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz’ın izniyle olduğunu iddia ederek, Galatasaray’ı suçlamıştı. Fenerbahçe yönetimine yakın kaynaklar eğer olay çok daha ileri noktalara ulaşırsa Mert Hakan konusunun gündeme getirileceğini iddia ediliyor. Galatasaray’a transfer yasağı için bastılacağı konuşuluyor.