Neslihan Yıldız

Galatasaray'da seçim kupa ve şampiyonluk demek

15 Kasım 2020 Pazar 11:29 | Son Güncelleme: 15 Kasım 2020 Pazar 11:29

Galatasaray’da seçin yine kapıda… ancak camiada bir kişi bile, “Seçim takımı etkiler. Şampiyonluğu kaybederiz” demiyor. Çünkü Galatasaray’da ne zaman seçim yapılsa işler daha iyiyle gidiyor. Şampiyonluklar, kupalar, yıldızlar geliyor.

Galatasaray'ın, seçime gidilen sezonlarda yakaladığı başarılar.

2002: 3. Yıldız + 15’nci şampiyonluk

2008: Lig şampiyonluğu

2011: 2 lig şampiyonluğu

2014:  4’üncü yıldız + 3 kupa

2018: 2 lig şampiyonluğu

Alınan seçim kararı Galatasaray'da tüm planları alt üst etti

Galatasaray’da kafalar karışık… çünkü 26 Aralık’ta yeni başkan seçilecek. Ancak 2019 yılının mali kongresi henüz yapılmadı. Seçimden önce yapılması da beklenmiyor. 2021’in Mart ayında  ise 2020 yılın Mart ayının mali kongresinin toplanması gerekiyor. Günemde 2019 ile 2020 mali kongrelerinin bir arada yapılması olasılığı ortaya çıktı. Bu ise hem Tüzük hem de kulüp teamüllerine tamamen aykırı bir durum. Yeni seçilecek başkanın ve Cengiz yönetiminin yasallığının bile sorgulanmasına neden olabilir.

Galatasaray'da çatı aday kim olacak? Haluk Ulusoy sürprizi

Galatasaray’da muhalefetin henüz bir adayı yok… Mustafa Cengiz’in oylarını alıp götürecek bir isim bekleniyor. Cengiz olmazsa, Abdürrahim Albayrak ya da Yusuf Günay’ın aday olması bekleniyor. Liselilerin ise kafası karışık.

Faruk Süren’in damadı Burak Elmas’ın İnan Kıraç’tan icazet aldığı iddia ediliyor. Cengiz Özyalçın’ın çatı adayı olacağı konuşuluyor. Haluk Ulusoy ve Eşref Hamamcıoğlu’nun da çatı aday olacağı dedikoduları dolanıyor.

Ama görünen Liseliler cephesinde bu adayların hiç birisi öne çıkmış değil. “Bizim adayımız” denilecek seviyeye gelinemedi.

Asıl bomba iddia ise adaylığını açıklayan Burak Elmas’ın, Haluk Ulusoy lehine çekileceği ve asbaşkanlık görevini kabul edeceği oldu. 

Yeni başkanı kısa sürede bekleyen 5 önemli sorun

26 Aralık’ta Galatasaray’da bir seçim olursa yeni başkanın sadece Mayıs ayına kadar görevde kalacağı iddia ediliyor… bu iddiayı savunanlara göre 2021 yılının Mayıs ayında yeniden bir seçim yapılmalı, yeni başkan yeniden seçilmeli. Bu yüzden bu dönemdeki başkandan uzun süreli atılım planları değil öncelikle kısa dönem içinde çözülmesi gereken problemleri halletmesi beklenecek.

* Ocak ayında Terim’in istediği transferleri yapacak. Takımdaki eksikleri giderecek.

* Nizamı kuracak. Terim ile yönetim arasındaki kaosu sona erdirecek.

* Nakit akışını düzenleyecek. Futbolcuların zamanında ücretlerini almasını sağlayacak.  * Futbol faaliyetinin iyiye gitmesini sağlayacak. Gelir gider dengesini sağlayacak.

* Diğer spor dallarına hakim olan umutsuzluğu ortadan kaldıracak.

Dursun Özbek lobisinin nedeni

Galatasaray'da yeni yönetimin önündeki en büyük engellerden birisi Dursun Özbek’e ödenmesi gereken borç olacak… çünkü eski başkanın kulüpten 126 milyon TL’lik alacağı var. Kulübün 25 milyon Euro aradığı ortamda Özbek’in 126 milyon TL’nin ödenmesi yönünde yapacağı bir hamle işleri içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bu yüzden ciddi bir çoğunluk, Özbek’in 126 milyon TL’lik alacağından vazgeçmesi ve 100 milyon TL’lik bir nakit koyması durumunda yeniden başkan olması için lobi yapıyor.

Luyindama yine milli takımda sakatlandı

Luyindama geçen sezonun ikinci yarısında DR Kongo Milli Takımı’nda sakatlandığı için forma giyememişti… milli takım sorumlusu Jerry Angengwa, ''Christian (Luyindama), 13 Kasım Cuma günü antrenmanı tamamlayamadı. Sakatlanarak idmanı yarım bıraktı. Dr. JP Bungu tarafından revire götürüldü. Durumu ciddi görünüyor. Yarınki maça başlamamasına neden olabilir'' açıklamasını yaptı. 

Fatih Terim yeni gözdesini Türkiye maçında da izleyecek

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, İzlanda’yı devirerek Euro 2020’ye katılma hakkı kazanan Macar Milli Takımı’nın 22 yaşındaki sol stoperi Attila Szalai’yi, Pazar akşamı milli takım karşısında da izleyecek. İzlanda’nın hem güçlü, hem de hareketli forvet oyuncuları karşısında ekstra bir oyun sergileyen Szalai’yi Terim, Marco’nun olası takımdan ayrılması durumunda alternatif olarak listeye eklemişti.