Neslihan Yıldız

Abdürrahim Albayrak'a aday ol baskısı

14 Ekim 2020 Çarşamba 18:35 | Son Güncelleme: 14 Ekim 2020 Çarşamba 18:35

Galatasaray'da 2. Başkan Abdürrahim Albayrak'a seçimlerde aday olması yönünde baskı yapılıyor. Defalarca Galatasaray'a başkan olmanın hayatındaki en büyük hayali olduğunu söyleyen Albayrak, güçlü bir yönetim oluşturabilirse aday olmayı planladığı iddia edildi.

Galatasaray’da da seçim gündemi oluşmaya başladı… Mustafa Cengiz’in tarih  vermeden Mayıs’taki seçimi erkene alma kararı bundan etkili oldu. Yönetiminin içindeki kaynamaların ise Cengiz’in bu hamlesinde etkili olduğu konuşuluyor.

Yusuf Günay ve Fatih Terim arasında başlayan gerginlik, Abdürrahim Albayrak’ın kendini geri çekmesi sıkıntının artmasına neden oldu.

Daha önceki dönemlerde Albayrak’a, “Cengiz’i sırtında taşıyorsun. Hem tüm parayı sen veriyorsun, hem de her işi sen yapıyorsun” diyenler aynı baskıyı yeniden yapmaya başladı. Albayrak’a, “Aday ol. Seni seçelim. Hem de hakkın olanı al” diyerek baskı yapmaya başladılar. 

MUHALEFET İÇİNDE SEÇİME HAYIR DİYENLER VAR

Bu arada muhalefet içinde büyük bir grup şu anda seçime gitmenin Galatasaray’a bişey kazandırmayacağı fikrinde… bu grubun kanaat önderlerine göre, lig yarışı devam ediyor. Ekonomik ve hukuki problemler bulunuyor. Genel Kurul'dan sonra alınmayan seçim kararının şimdi alınması belki de sezonun kaybına neden olacak.

TERİM’İN CENGİZ’E ISINAMAMASININ NEDENİ MANCINI

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile Başkan Mustafa Cengiz'in arası bir türlü tam olarak ısınmadı.

Fatih Terim’in sürekli olarak Mustafa Cengiz ve yönetimini eleştirmesinin arkasında eskiye dayalı bir kin yattığı iddia edildi. İddiaya göre Fatih Terim kovulduktan ve yerine de Roberto Mancini geldikten sonra Mustafa Cengiz, GSTV’de bir konuşma yaptı.  O konuşmada Cengiz direk Terim’i işaret edere “Mancini, Türkiye için bir şanstır. Değerli bir insan. Karakterini hissetmeye çalışıyoruz. Rafine bir insan görüntüsü veriyor. Bize rafine insan gerek. Bize şovmen insanlar gerekmiyor. Bize kendini atan, takla atan, kof, tribünlere oynayan antrenörden yana değiliz. G.Saray’a her zaman dolu, kaliteli insanların yatağı olmakla övünen bir camiayız. Mancini bu maçı, şampiyonluğu kaybetse bile bence Derwall gibi ısrar etmemiz gereken değerli bir futbol adamı” dedi. O konuşma yüzünden Terim, Cengi’e hiç ısınamadı.

GALATASARAY’I İLK 7 MAÇTA YAKAN GUARDIOLA OLDU

Galatasaray'da ilk maçlarda oynanan kötü futbolun sebebi olarak Fatih Terim'in, Guardiola’nın sistemini denemeye çalışması ve bunda istediği verimi alamaması olarak gösterildi.

Galatasaray iyi futbol oynamıyor… S.O.S. veriyor… bocalıyor… sarı-kırmızılı takımın ilk 7 maçta yaşadığı krizin sorumlusu ise Josep Guardiola. Çünkü Terim kısa süreli yaz kampında Guardiola’nın ön tarafta sık ve hızlı pasa ve yakın oyuna dayanan Barcelona’ya, Bayern’e ve M.City’ye uygulattığı siteme geçişi yapmak istedi.

Kısa süreli yaz kampında klasik idman tekniklerinden vazgeçti… nefes açma, ya da bol bol koşma gibi idmanlar yerine takıma hem sprint hem de taktik çalıştırdı. Türkiye’de pek çok takım 5’e 5 top kapma çalışması yaptırırken, Terim 8'e 8 dar alanda oyun ve dayanıklılık idmanı yaptırdı. 10'a 10 pozisyon ve taktik çalışması üzerinde durdu.

Terim milli arada, topu kısa sürede geri kazanan ve kazandığı topla sprintli şekilde ileri çıkan bir Guardiola taktiği üzerinde çalışmalara devam ediyor.

Galatasaray'ın milli arada çözdüğü sorunlar

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, takımın kötü futbolunun nedenlerini buldu ve milli arada bu sorunu çözdü.

Lige verilen arada Fatih Terim’in gündemi savunmada geniş alanda yakalanma ve hücum varyasyonlarında kanatları etkin kullanma çalışmaları var. Derbiler dışında rakiplerin genelde kendilerine karşı kapalı oyunu tercih ettikleri, bu sebepten kontra ataklarda savunmada geniş alanda yakalanıp açıklar verdiklerini belirten Terim, savunma ve orta saha oyuncuları arasındaki mesafeyi kısaltmayı hedefliyor. Futbolcu grubu ile yaptığı toplantıda oyunun iki yönü olduğunu, hücum ve savunmayı aynı anda yapabiliyor olmaları gerektiğine değinen Terim, milli ara sonrası eksiklerin de takıma katılması ile daha iyi olacakları mesajını veriyor.

TERİM, NORVEÇ-ROMANYA MAÇINDA STRANDBERG’İ BEĞENDİ

Transfer sezonunda istediği oyuncuları aldıramayan ve bu yüzden yönetimle arası açılan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, devre arası için şimdiden çalışmalara başladı. Terim, Norveç-Romanya maçında Norveç’in stoperi Stefan Strandberg'i beğendi.

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, UEFA Ülkeler Ligi maçlarını yakından takip ediyor… Pazar akşamı da Norveç’in, Romanya’yla oynadığı maçta konuk ekipten Cicaldau’yu izlemek istedi. Ancak Haaland ve Sörloth’un şov yaptığı maçta Terim’in ilgisini çeken Norveç’in stoperi Strandberg oldu. Öncelikle “regista” aramasına rağmen Marcao’nun ayrılma ihtimalini de düşünen Terim’in Rusya’nın Ural takımında oynayan ve sözleşmesi sezon sonunda bitecek Stefan Strandberg’i beğendiği öğrenildi.