Konya İnanç

''Mustafa Pektemek’in pozisyonu penaltı değildi...''

12 Şubat 2020 Çarşamba 13:00 | Son Güncelleme: 12 Şubat 2020 Çarşamba 13:01

Kulüpler Birliği Vakfı'nın toplantısında Fenerbahçe - Alanyaspor maçında yaşanan tartışmalı pozisyon damga vurdu. Fenerbahçe'nin penaltı beklediği Mustafa Pektemek pozisyonunun neden penaltı olmadığı anlatıldı.

Fenerbahçe, Mustafa Pektemek'in pozisyonu için penaltı bekledi ancak verilmdi. Günlerdir tartışılan pozisyon Kulüpler Birliği toplantısında ele alındı.

Kulüpler Birliği Vakfı'nın toplantısı, Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştiridi. Toplantıya TFF Başkanı Nihat Özdemir, MHK Başkanı Zekeriya Alp, MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan, VAR Koordinatörü Barış Şimşek de katıldı.

VAR Koordinatörü Barış Şimşek, kulüplerin sıkıntısına neden olduğu pozisyonlarla ilgili protokollerin nasıl işlediğini tek tek açıkladı.

Bazı kulüp başkanlarının itirazı üzerine Barış Şimşek, Mustafa Pektemek’in Fenerbahçe-Alanyaspor maçında eline çarpan topta VAR hakemi Serkan Tokat’ın, Ümit Öztürk’ü neden çağırmadığını bizzat VAR hakemi Serkan Tokat’ın raporu üzerinden değerlendirdi.

* Serkan Tokat maç sonunda hazırladığı raporunda pozisyonu sübjektif olarak değerlendirdiğini anlattı... elle oynamanın ‘kasti’ olmadığına karar verdiğini, kolun ‘doğal’ bir pozisyonda olduğunu söyleyerek Ümit Öztürk’ü VAR’a çağırmadığını söyledi.

* MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan’da Mustafa Pektemek’in pozisyonunu IFAB kitapçığından okudu. Serkan Tokat’ın, ''eğer top bir oyuncunun eline elini kaçıramayacağı şiddetle geliyorsa eli doğal konumun dışında açık olmadığı sürece elle oynama sayılmaz'' diyerek Ümit Öztürk’ü VAR’a çağırmama kararı aldığını söyledi.

Önce Barış Şimşek sonra da Oğuz Sarvan’ın yaptığı açıklamalar masada bulunan tüm kulüp başkanlarını ikna etmeye yetti.

Ali Koç, Kulüpler Birliği toplantısına katılmama nedenini açıkladı! ''Toplantının selameti için ben gelmeyeyim''

Ali Koç, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısına katılmadı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un neden bu toplantıda yer almadığı belli oldu.

Ali Koç, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısına katılmadı. Kulüpler Birliği Vakfı'nın toplantısı, Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştiridi. Toplantıya TFF Başkanı Nihat Özdemir, MHK Başkanı Zekeriya Alp, MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan, VAR Koordinatörü Barış Şimşek de katıldı.

Toplantıda tek eksik Fenerbahçe’ydi. Başkan Ali Koç dahil toplantıya sarı-lacivertli kulüp adına herhangi bir katılım olmadı. Gelen bilgilere göre Alanyaspor maçından öncesine kadar toplantıya katılma kararlılığında olan Ali Koç son anda kararından vazgeçti.

Dün bizzat Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil’i arayarak “biz katılmayacağız” dedi. Bu ifadelerin ardından adeta olağanüstü hal ilan edildi. Ali Koç’u siyasiyelerden, futbol camiasının önemli isimlerine, Fenerbahçe’nin önde gelen isimlerinden, spor adamlarına kadar pek çok kişi aradı. Özellikle Fenerbahçe camiası içinden pek çok Koç’u aldığı karardan dolayı tebrik etti. Başkan’a, ''siz hepiniz biz tek'' mesajını vermenin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Bazıları ise, “gidip, herkese Fenerbahçe’nin haklılığını anlatmalısınız” tavsiyelerinde bulundu.
Ancak tüm bu arayanlar arasında TFF Başkanı, Fenerbahçe’de Ali Koç’la beraber asbaşkanlık yapan Nihat Özdemir’in bulunmaması dikkat çekti.

Ali Koç’un son olarak toplantıdan hemen önce görüştüğü Mehmet Sepil’e, ''katılmayacağız. Toplantının selameti için böylesi daha iyi olur'' sözlerini kullandı.

Ali Koç’un Mehmet Sepil’le yaptığı toplanıda orada yüzyüze gelmek istemediği bazı kişilerin bulunacağını söylediği de bildirildi.

Ali Koç’un yüzyüze gelmek istemediği isimler arasında  TFF Başkanı Nihat Özdemir, MHK Başkanı Zekeriya Alp’in yanı sıra Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’le, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun da yer aldığı ise iddialar arasında.

“Türk futbolu için uyanma zamanı…” pankartı! Fenerbahçe’nin mesajının sürpriz adresi

Fenerbahçe'nin 1-0 kazandığı Kırklarelispor maçında sahaya çıktığı pankartla kimlere mesaj gönderdiği merak konusu oldu.

Fenerbahçe Salı akşam Kırklarelispor’la oynanan Türkiye Kupası maçına ''Türk futbolu için uyanma zamanı...'' pankartıyla çıktı... herkes sarı-lacivertli oyuncuların taşıdığı bu pankartla kime ya da kimlere mesaj verildiği konusunda kararsızlığa düştü.

*TFF ve kurumları içinde yaşananlar konusunda hem Fenerbahçe hem de diğer takım taraftarlarına mesaj verildi.

*MHK ve hakem camiasıyla ilgili bilinenler duyulanlar ve VAR konusunda yaşananlarla ilgili bir mesaj taşıyordu.

*Bazı takımların Fenerbahçe’ye karşı cephe aldığı ile ilgili olarak taraftara mesaj verildi.
“Uyanma zamanı” ifadesiyle, Fenerbahçe yönetiminin taraftarlarından konuyla ilgili yardım istediği iddiası da yine gündeme geldi.