Konya İnanç

Mesut Özil için feda edilecek 3 isim

07 Ocak 2021 Perşembe 18:00 | Son Güncelleme: 07 Ocak 2021 Perşembe 18:01

Mesut Özil transferi gerçekleşirse TFF’ye nasıl kayıt ettirilecek… çünkü toplam harcama 409 milyon TL yani yaklaşık 45 milyon euro. Mesut’un şu anda Arsenal’da kazandığı yıllık 20 milyon euro zaten bu limiti tek başına delip geçiyor. Bir de bu limite Banklar Birliği ile yapılan anlaşma gereği gelecek sezon yüzde 20’li kısımda eklendiği zaman 36 milyon euro’ya kadar düşüyor. Yani limitin yarısınan fazlasını Mesut’a ödenecek rakamın kapsaması anlamına geliyor. İddia edildiği gibi 2.5 milyon euro imza parası ve 5 milyon euro’luk maaş karşılında bile Mesut Özil’le sözleşme imzalansa bile zaten sınırda olan TFF’nin belirlediği Harcama Limitleri aşılacak. Gelen ilk bilgiler ise Mesut Özil’in yaklaşık 7.5 milyon euro’luk maliyeti için Jose Sosa ve Diego Perotti’nin sözleşmeleri feshedilecek. Ayrıca devre arasında en az bir oyuncunun da satışı gerçekleştirilecek. O ismin de Ozan Tufan olması gündemde.

UEFA’dan Fenerbahçe’ye Mesut Özil cevabı

Fenerbahçe taraftarı dört gözle Mesut Özil transferini beklerken, UEFA'dan sarı lacivertlilere uyarı geldi.

Sezon başında transfer şov yapan ve 18 oyuncu alan Fenerbahçe’ye transferde bir müjde de TFF’den geldi. Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma sonrasında sarı-lacivertlilerin limiti sezon başına göre oldukça yükseldi. Bu da sarı-lacivertlilerin Mesut Özil’i transfer edeceğine dair iddiaları bir anda yeniden güçlendirdi.

Bir süredir Fenerbahçe’nin sponsor bularak devre arasında Mesut Özil’i transfer edeceği konuşuluyordu. Ancak UEFA ile yapılan görüşmelerde sponsorluk anlaşmalı transferler için piyasadaki emsal bedellere bakıldığı bilgisi alındı.

UEFA kulübe piyasa değerinin üzerine bir bedeli sponsorlukla kulübe sokamayacağını iletti. Bu konuda belirlenen denetim ve kriterleri paylaştı.

Galatasaray ve Beşiktaş’ın aksine Avrupa Kupalarında yer almamasına rağmen sarı-lacivertlilerin limitlerinin yükselmesinde yardım kampanyasının da büyük payı oldu.

Ozan Tufan değil! Strasbourg’ten Bellegrande

Fenerbahçe’den Ozan Tufan’ı isteyeceği iddia edilen Crystal Palace’ın Strasbourg’la Jean Ricner Bellegarde için pazarlık yaptığı ortaya çıktı… Roy Hodgson’ın 22 yaşındaki Fransız oyuncunun transferi için verdiği rapor sonrasında görüşmelerin devam ettiği, Crystal Palace’ın Ocak ayında bu oyuncuyu bitirmek istediği iddia edildi.
Ozan Tufan'ın bu sezon Fenerbahçe’nin en formda oyunusu olarak öne çıktı. 
En faza maç oynayan: 14
En fazla gol atan : 4
En fazla gol katkısı veren: 6
En faza ikili mücadele kazanan: 67
Rakip ceza sahasında en fazla topla buluşan 2’nci Fenerbahçeli: 37
En fazla sahipsiz top kazanan 2’nci Fenerbahçeli: 84
En fazla çalım atan  2’nci Fenerbahçeli: 14
En fazla top kapan 3’üncü Fenerbahçeli: 14
En fazla şut pası veren 3’üncü Fenerbahçeli: 15

Sakar stoper için Fenerbahçe’ye iki rakip

İtalyan gazeteci Fabrizio Romano, Fenerbahçe ile adı anlan Sokratis’in Ocak ayında kesin olarak Arsenal’dan ayrılacağını iddia etti.
Yunan basının aksine Romano, Sokratis transferi için Olympiakos’un adını geçirmedi. Sokratis’e teklif yapan iki takımın Genoa ve Fenerbahçe olduğunu yazdı.

SOKRATIS’İ OLYMPIAKOS KAPIYOR İDDİASI

Fenerbahçe’ye geleceği iddia edilen Sokratis için Yunanlılardan da Olympiakos’la anlaştığı iddiası geldi… Yunan stoperin transferinde sarı-lacivertlilerin tek rakibi Napoli’ydi. Ancak İtalyan ekibinin Sokratis için herhangi bir hamlesinin olmadığı ortaya çıktı.
Arsenal taraftarlarının, “Clumsy-Sakat” lakabı taktıkları Sokratis için Express gazetesi, “Olympiakos’la anlaştı” haberini yaptı. Ayrıca The Times gazetesi de, “Olympiakos’a gitmek için sözleşmesini bedelsiz alma konusunda Arsenal’la anlaştı” haberini yayımladı.

Mesut Özil’in menajeri “anlaştı” iddiasını yalanladı

Fenerbahçe taraftarını heyecanını yok edecek açıklama Mesut Özil’in menajeri Erkut Söğüt’ten geldi. ESPN’e konuşan Söğüt, DHA tarafından yapılan 3.5 yıllık anlaşma yapıldığına dair haberi yalanladı. “Şu anda sadece tüm seçenekleri inceliyoruz. Önümüzdeki yedi ila on gün içinde daha net göreceğiz" dedi.

Fenerbahçe ve DC United dışında Asya’dan ve Katar’dan da Mesut Özil için teklifler olduğu hakkında ifadelerde bulundu.

ESPN’e yaptığı açıklamada "1 Ocak'tan önce yasal olarak transfer konuşmamıza izin yoktu. Bu yüzden şimdi seçenekler, rakamlar ve ayrıntılara bakmaya başlıyoruz. Kulüpler hakkında doğrudan konuşamam. Çünkü profesyonelce olmaz. Ama genel olarak sözleşmenin bitimine 6 ay kaldı. İnsanlarla farklı fırsatlar hakkında konuşup Mesut için en iyi seçeneği bulmaya çalışmamız alışılmadık bir şey değil” dedi.

Söğüt ayrıca, “Yaza kadar Arsenal'de kalabilir. Gidebilir de. Mesut'un önceliği kalmak. Ama futbol bu asla ne olacağını bilemezsiniz. İşler çok hızlı değişebilir. Şu an için sadece Ocak ve yaz için tüm seçenekleri kontrol ediyoruz” dedi.

James Olley’e konuşan Söğüt, “Ocak ayında ayrılmak istiyorsak, Arsenal ile görüşmemiz gerekiyor. Yaz için imza atarsak yapmamıza gerek yok. Durum bu. Önümüzdeki 7 ila 10 gün içinde durum biraz daha netleşecek. Transfer penceresi açık. İşler daha hızlı ilerleyebilir” sözleriyle açıklamasını tamamladı.