Konya İnanç

Fenerbahçe'deki en büyük sorun Samatta

26 Kasım 2020 Perşembe 15:19 | Son Güncelleme: 26 Kasım 2020 Perşembe 15:19

Fenerbahçe’de Ally Samatta için olağanüstü hal ilan edildi… geldiği günden bu yana takıma herhangi bir katkısı olmayan Tanzanyalı oyuncunun üzerindeki psikolojik travmayı atması için özel olarak çalışmalar yapılmaya başlandı. Başta Emre Belözoğlu ve Erol Bulut olmak üzere futbolun tüm beyin takımı Samatta ile özel olarak ilgileniyor. Kendisine moral vermeye çalışıyor.

Bu arada Aston Villa’nın hocasının söylediği “Zorla gitti” sözleri sonrasında Samatta’nın Fenerbahçe’ye bir türlü adapte olamaması can sıkmaya başladı. Normalde Sivas Bld. karşısında daha az forma şansı bulan Ademi’yi oynatmayı düşünen Erol Bulut, Emre’nin “Atacağı goller moral olur” demesiyle Samatta’yı sahaya sürdü. Ancak plan ters tepti. Samatta gol atmak yerine sessiz kalınca, morali daha da bozuldu.  

Samatta Terim'e inat transfer edildi

Fenerbahçe, Samatta’yı kesin satın alma opsiyonu ile 6 milyon euro bonservis, 750 bin euro bonus ve 250 bin euro’da dayanışma payayıyla toplamda 7 milyon euro’ya transfer etti. Bu rakam 2024 yılına kadar 8 taksitte ödenecek. 675 bin euro’luk ilk taksit transferin bittiği 25 Eylül günü Aston Villa’nın hesabına yatırıldı. İkinci taksit ise Aralı ayı bitmeden yatırılacak. İlk 1 milyon 350 bin euro’luk kısım kiralama bedeli olarak muhasebe kayıtlarına geçecek. 

Fenerbahçe’de asıl tartışma ise ne Erol Bulut’un, ne de Emre Belözoğlu’nun listesinde olmayan Samatta’nın sadece, “fırsat transferi” olarak yapılmasını kimin sağladığı. İddia o ki Bulut; Yunanistan ve Portekiz’den birer oyuncu istiyordu. Emre Belözoğlu ise İtalya, Fransa’dan birer ayrıca bonservisi elinde olan bir başka oyuncunun transferi için çalışıyordu. O dönemde Selahattin Baki, Samatta ismini getirdi.

Fatih Terim’in geçen sezon Falcao’yu değil Samatta’yı istediğini söyledi. Bu oyuncuyu çok uygun şartlarda alabileceklerini söyleyerek, işi bitirmeyi önerdi. Çünkü aynı dönemde menajerler Samatta’yı, Galatasaray’ın önüne de getirdi. Terim, Falcao ya da Diagne’den birisini gönderip, Samatta’yı almak istedi. Ancak Fenerbahçe elini çabuk tutup, Tanzanyalı golcünün işini bitirdi. 

Top kaptırmada zirvedeki Fenerbahçe ile dipteki Beşiktaş'ın savaşı

Hafta sonunda oynanacak derbi öncesinde Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki en bariz fark top kaptırma istatistiklerinde… sarı-lacivertliler ilk 9 haftada maç başına 6 top kaptırma ile ligin en az top kaptıran takımı. Beşiktaş ise 12.1’le ligin son sırasında. Fenerbahçe bir maçı fazla olmasına rağmen 54 top kaptırdı. Beşiktaşlı oyuncular ise 1 maç faza oynamalarına rağmen 97 top kaybı yaptılar. 

Erol Bulut'un derdi oyuncularının kötü top kontrolü

Ancak Erol Bulut oyuncularının kötü top kontrollerinden çok rahatsız… geride kalan 9 haftada sarı lacivertli oyuncular 145 kez kötü kontrol yaparak bu kategoride ligin en kötü takımı unvanını elde ettiler. Maç başına 16.1 kötü kontrol yapan Fenerbahçeşi oyuncular, özellikle ikinci yarının ilk 15 dakikası ile maçın son 15 dakikasında çok fazla kötü kontrol nedeniyle top kaybı yapıyorlar. 

0-15: 2.2

15-30: 2.4

30-45: 2.1

45-60: 4

60-75: 1.9

75-90: 3.4

Ligin iki ortacı takımının dikkat çeken istatistikleri

Hafta sonu oynanacak derbide ligin en fazla başarılı orta yapan iki takımı karşı karşıya gelecek… ancak sarı-lacivertliler 22.8 başarısız ortaya karşı 6.6 başarıl orta yaparken, Beşiktaş ise 11.4 başarısız ortaya karşılık 6.3 başarılı orta yaparak ilk 9 haftayı geçirdi. Fenerbahçe 59, Beşiktaş ise 50 başarı orta yaparken, siyah-beyazlıların başarısız orta sayısı 91’de kaldı. Fenerbahçe’nin ise 209’u buldu. İşin ilgini Fenerbahçe ilk yarıda Beşiktaş’a oranla 29-20 daha isabetli orta yaparken, iki takımın ikini yarıdaki başarılı orta isabet oranları 30-30 olarak eşitleniyor. Fenerbahçe ilk yarıda 103, ikinci yarıda da 102 başarısız orta yaparak Beşiktaş’ın 90 dakikada yaptığı başarısız ortaları tek devreye sığdırmayı başarıyor.  

Erol Bulut derbiye sağ bekte Lemos ile çıkmak istemiyor

Nazım Sangre’nin hazır olamayacağı ortamda Erol Bulut, Gökhan Gönül’ün Beşiktaş derbisine yetiştirilmesini istiyor… çünkü genç teknik adam derbiye Lemos’u sağ bekte oynatarak başlamak istemiyor. Çünkü Gençlerbirliği maçında sağ bekte oynayan Lemos’un kanadından tam 21 orta geldi. Polomat 12, Candeias ise 9 orta yaptı. Gerçi sadece 5 orta (Polomat 2, Candeias 3) yerini buldu ancak Bulut, Beşiktaş derbisinde bu riski almak istemiyor. Gönül yetişmezse Ozan Tufan’ı hazırlıyor.