Konya İnanç

Fenerbahçe'de her oyuncu bir istatistikte diğerlerinden önde

25 Ekim 2020 Pazar 13:21 | Son Güncelleme: 25 Ekim 2020 Pazar 13:21

Bu akşam Trabzonspor’u ağırlayacak Fenerbahçe’de hemen her oyuncu bir istatistikte diğer takım arkadaşlarını geride bıraktı. Sadece genç kaleci Altay Bayındır 5 maçın tamamında 90 dakika oynadı. 5 maçtada oynayan Caner Erkin ise sadece 8 dakika kaçırdı. Jose Sosa ve Mbawana Samatta 2’şer golle en golcü oyuncular olurken, asistlerde Caner Erkin 3 kezle Fenerbahçe’nin zirvesinde.

89.2’lik pas yüzdesiyle Luiz Gustavo takımın pas bağlantı noktası oldu. 4 maçta 3.3 top kesme yüzdesi yakalayan Gökhan Gönül bu istatistikte ilk sırada. Lemos ise 2.7 ile takımın en fazla top çalan ismi konumunda.

Göztepe maçında 5 şut atan Pelkas, 7 şutla toplamda Fenerbahçe’nin en fazla şut atan ismi Mame Thiam’ı ilk maçtan tehdit altına aldı. En fazla eleştirilen isimlerden Valencia ise tek başına 13 dripling ile tüm takımı geride bıraktı.

İşin en ilginç yanı ise geride kalan maçlarda hem Fenerbahçe’nin hem de milli takımın en iyisi Ozan Tufan hiçbir istatistikte öne çıkmayı başaramadı.

Fenerbahçe, Trabzonspor'dan 30 tane fazla şut attı

Fenerbahçe, bu akşam sezonun ikinci derbisine çıkıyor. Galatasaray deplasmanından sonra Trabzonspor’u ağırlayacak sarı-lacivertliler geride kalan 5 maç dikkate alındığında ezeli rakibine oranla 30 fazla şut çekmesi dikkat çekiyor.

FB TS

Toplam şut 71 47

Ceza sahası içi 39 26

Ceza sahası dışı 25 19

Açık oyunda 41 33

Duran topta 19 14

İsabetli 25 21

Engellenen 16 13

Sağ ayak 28 21

Sol yak 23 15

Kafa 20 11

Dev maç öncesinde defansif hamlelerde eşitlik var

Fenerbahçe’nin defans oyuncuları ile Trabzonspor’un defans oyuncuları bugün oynanacak derbi öncesinde teraziye oturtuluğunda bariz bir taraf öne çıkmadı. Fenerbahçeli oyuncular daha fazla top çalıp, kaparken, Trabzonsporlu oyuncular daha az çalım yedi. Daha fazla uzaklaştırma yaptı.

FB TS

Top çalma 77 68

Çalım yeme 45 35

Top kapma 63 45

Uzaklaştırma 56 80

Engellenmiş şut 9 13

Engellenmiş orta 6 5

Engellenmiş pas 36 29

Perotti için hedef Konyaspor maçı

Trabzonspor’a karşı forma giymesi beklenmeyen Diego Perotti için hedef Konyaspor maçı… Antalya deplasmanına da yetişme ihtimali görülmeyen Arjantinli oyuncunun sakatlığını tamamen atlattığı ancak sezon başı kampı yapmadığı için güçlendirme çalışmalarına devam ettiği gelen bilgiler arasında.

Fenerbahçe'de 1 forma için 6 aday

Pazar günü oynanacak Trabzonspor maçı öncesinde Fenerbahçe’de 10 formanın sahibi belli... tek bir forma için Valencia, Samatta, Thiam, Sinan, Cisse ve Ademi ile beraber 6 aday iki oyun formasyonu var.

Kalede Altay, solda Caner, sağda Gönül, göbekte ise Tisserand ile Lemos’un yerleri garanti. Aynı şekilde ortada da Sosa, Ozan ve Gustavo 3’lüsüne güveniyor. Ön tarafta Pelkas ve Samatta’nın yerleri garanti.

Valencia’nın yerine ise Thiam ve Sinan’ın oynama şansları var. Ayrıca sistemin değiştirilip, Samatta’nın sağ kanada çekilmesi, Cisse ya da Ademi’nin ön tarafta forvet oynama ihtimali de bulunuyor.

Fenerbahçe'de seçim ateşi yandı! Ali Koç'un istediği ise...

Gündem Galatasaray’ın erken seçim yapması ancak Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, seçimlerin Haziran ayında olacağını açıkladı... uzun vadeli program gereğince Fenerbahçe’de seçimlerin Haziran’ın ilk haftası olan 5-6’da yapılması planlandı. Ali Koç’un seçim öncesinde verdiği sözü tutarak, aday olmak isteyenlerin FBTV’ye çıkması için hazırlık yapılmasını istediği öğrenildi.

Ali Koç seçimlerin Nisan ayında olmasını istiyor

Vefa Küçük’ün yaptığı açıklama Kasım ayında yapılması beklenen Tüzük Tadil Kongresi önesinde kafa karışıklığına neden oldu. Çünkü Ali Koç yönetimi göreve geldiği günden bu yana yeni tüzük üzerinde çalışıyor. Mali anlamda kulübü düzlüğe çıkarmak isteyen yönetimin üzerinde durduğu madde ise mali yıl sonu tarihini Futbol Anonim Şirketi’nde olduğu gibi 31 Aralık’a çekmek. Yönetime göre mali yıl sonu tarihi, 31 Mayıs’tan 31 Aralık’a çekildiği takdirde mali tablolar Mart sonu açıklanacak. Yeni yönetimde Nisan’da göreve gelmesi halinde transfer sezonunun başladığı Haziran’a kadar zaman kazanacak. Temmuz’da yapılan seçimler Nisan’da olacak.

Fenerbahçe'de yeni tüzükte iki sorun da çözüldü

Daha önce 2019 yılında Ali Koç yönetimi tarafından hazırlanan fakat yeterli sayıya ulaşılamadığı için oylanamayan tüzükle ilgili iki kafa karıştırıcı madde vardı. O maddeler Denetim Kurulu Raporunun okunması için herhangi bir tarihin olmaması. Yönetim Kurulu’nun ve Denetim Kurulu’nun ne zaman ibra edileceği ile ilgili bir tarihin hazırlanan yeni tüzükte yer almamasıydı. Yeni tüzükte bu iki sorun çözüldü.

Yeni tüzükte yer alacak bir başka madde daha belli oldu

Ayrıca yeni dönemde futbol dışında kalan amatör branşlarda ne kadar harcama yapacağına Genel Kurul karar verecek… aynen futbolun olduğu gibi masa tenisinden, basketbola, bokstan, atletizme kadar tüm şubeler için bir bütçe oluşturulacak. Bu bütçenin dışına çıkılması Tüzük’le engellenecek.