Konya İnanç

Fenerbahçe, Muriqi'yi 3 yılda 6 taksitle sattı

23 Ekim 2020 Cuma 10:51 | Son Güncelleme: 23 Ekim 2020 Cuma 10:51

Fenerbahçe'nin Lazio'ya sattığı Vedat Muriqi'den elde ettiği bonservis gelirini 6 taksitte alacağı öğrenildi.

Vedat Muriqi’yi 17.5 milyon Euro’ya satan Fenerbahçe’nin bu rakamı 3 yıl içinde 6 taksitle kasasına koyacağı ortaya çıktı. Lazio, Fenerbahçe’nin hesabına şu ana kadar Muriqi 3 milyon Euro yatırdı. 2.9 milyon Euro’luk ikinci taksit 2021 yılının Ocak ayında içinde ödenecek. Fenerbahçe, Muriqi için son ödemeyi 2022 yılı bitmeden alacak.

Bu paranın 2.62 milyon Euro’su Çaykur Rizespor’a ödenecek. Ancak Başkan Ali Koç, Muriqi’nn transferinde kendilerine büyük kolaylık sağlayan Karadeniz ekibine Ocak 2021’de gelecek ikinci taksitten sonra ödemenin tamamını bitirecek.

Gönül ve Lemos dönüyor! Valencia'nın yeri sallantıda

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut, Trabzonspor maçında Enner Valencia'yı kenara almayı planlıyor.

Fenerbahçe’de teknik direktör Erol Bulut, Trabzonspor maçının denemelerini yapıyor... genç teknik adam, Göztepe maçında forma giyen Nazım Sangare’nin yerine Gökhan Gönül’ü, Serdar Aziz’in yerine de Mauriccio Lemos’u 11’de sahaya sürmeyi planlıyor.

Erol Bulut’un üzerinde düşündüğü diğer isimse Enner Valencia. İlk 5 haftada beklentileri karşılayamayan Ekvadorlu oyuncun yerine Ademi ve Cisse’yi deniyor. Ancak Bulut, Ademi ve Cisse’yi denediği idman maçlarında Samatta’yı kanat forvetine çekiyor.

Erol Bulut ''interval''den vazgeçmiyor

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut, yorucu olmasına rağmen idman programından taviz vermiyor.

Erol Bulut’un “interval koşu” idmanları Fenerbahçeli oyuncuları çok zorluyor. Ancak Bulut, interval koşu idmanları sayesinde ani dur kalk yapabilen ve ani deparlı oyunculara sahip olmak istiyor. Bu yüzden oyuncularına interval koşu idmanlarından vazgeçmeyeceğini anlatıyor. Sezon başında çok koşan değil driplingli koşan oyuncular istediği için bu idmanlara yönelen Bulut, interval koşuların ardından yapılan taktik idmanlarından oyuncuların çok yorgun olmasına aldırmıyor.

Erol Bulut, pandemiyi fırsata çevirdi

Fenerbahçe teknik direktörü Erol Bulut, pandemiyi en iyi kullanan teknik adamlardan… genç teknik adam bazı teknik adamların aksine, oyunculara hatalarını maç devam ederken hemen söylüyor. Hatalar ilk yarıda oluyorsa 45 dakikanın bitimini beklemiyor. Bunu yaparken seyirci olmamasını değerlendiriyor. Sesini saha içine iletiyor. Sosa başta olmak üzere pek çok oyuncu, Bulut’un bu hareketlerini olumlu karşılıyor. Zekice buluyor. Saha içine anında müdahaleyi onaylıyor.  

Erol Bulut'un saha içindeki iki beyni

Fenerbahçe'de resmi olarak kaptan olmayan Jose Sosa ve Luiz Gustavo, Erol Bulut'un saha içindeki liderleri konumunda.

Gökhan Gönül en eski olarak Fenerbahçe’nin kaptanı. Ancak teknik direktörü Erol Bulut’un saha içinde iki tane beyni var. Birisi Luiz Gustavo diğer ise Jose Sosa. Genç teknik adam bu en ufak bir yanlış olduğunda takımın en tecrübelileri olarak Luiz Gustavo ya da Sosa’yı yanına çağırıyor. Fikirlerini alıyor. Aynı şekilde Sosa ve Gustavo da aksayan bir şey gördüklerinde soluğu Bulut’un yanında alıyor. Bulut’un da onayıyla Sosa veya Gustavo saha içindeki arızaya hemen müdahale ediyor. 

Her derde deva Jose Sosa

Jose Sosa, Fenerbahçe’nin kaptanı değil ama sahadaki aklı. Ozan Tufan’ın performansının yükselmesinde direkt katkısı var. Beşiktaş’ta Oğuzhan’ı, Trabzonspor’da Abdülkadir Parmak’ı geliştiren Arjantinli oyuncu şimdi de Ozan’la yakından ilgileniyor. Her fırsatta Ozan’a, futbolun artık fiziğe dayalı daha dinamik bir oyun olduğunu anlatıyor. Rakiplerin yaptığı hataları iyi analiz edip nasıl değerlendirmesi gerektiği üzerinde duruyor

Sosa ayrıca 10 numara olarak gelen Pelkas’la da sürekli ilgileniyor. Yunan oyuncuya, “Her oyuncu top rakipte olduğu an savunma yapmalı. Buna sende dahilsin. Daha fazla koşman gerekiyor. Artık 10 numaraların geniş özgürlük alanı yok. Onu unut” diyor.

Aynı şekilde Beşiktaş’ta Gökhan Töre, Trabzonspor’da da Abdülkadir Ömür’ün üzerine titreyen ve onlara abilik yapan Sosa, Fenerbahçe’de Ferdi Kadıoğlu ile özel olarak ilgileniyor. Ona büyük takım futbolcusu nasıl olunuru anlatıyor. 

Erol Bulut yana ve kaleciye pası yasakladı

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut, futbolcularına kaleciye ve yana pas vermeyi yasakladı.

İlk 5 maç sonunda beklentileri karşılayan Fenerbahçe’nin bazı istatistikleri oldukça dikkat çekici. Yüzde 51’le ligin en fazla topa sahip olan 8’nci takımı. Yüzde 82.7 ile ligin en fazla isabetli pas yapan takımı. Sarı-lacivertliler geçen yılların aksine topa sahip olmaya, ya da isabetli pas yapmaya takılmıyor. Çünkü Erol Bulut oyuncularına “Pas hatası yapmak, dünyanın sonu değil. Yüksek isabet oranıyla oynamak için uğraşmayın. Sürekli kaleciye ya da yana pas veren oyuncu istemiyorum. Maç içerisinde top kaybedin. Ancak birkaç kilit pası verin. O zaman sizi affederim” diyor.