Konya İnanç

Falcao ve Samatta’yı transfer eden hapse

09 Ekim 2021 Cumartesi 13:26 | Son Güncelleme: 09 Ekim 2021 Cumartesi 13:27

Gelecek hafta TBMM’ye gelmesi beklenen 60 maddelik spor yasası teklifi geçerse kulüp başkanları ve yöneticilerinin başı derde girecek.

Söz gelimi Fenerbahçe’nin ciddi bir bonservis ödeyip zarar ettiği Samatta, aynı şekilde Galatasaray’ın başına dert olan Falcao, ya da Ljajic’i transfer eden Beşiktaş yönetimi bunların hesabını mahkemede vermek zorunda kalabilecek.

TBMM’ye gelmesi beklenen yasa teklifinde yöneticilerin hapis cezası almasına neden olacak yasa tasarısında dikkat çeken madde şu şekilde kurgulandı.

Spor kulübü yöneticileri sadece mal varlığı açısından hukuki borçlarla değil, aynı zamanda bir zarar söz konusu ise bu zarardan da sorumlu olacak.

Diğer ceza kanunlarında suç sayılan ve yine bu kanunda suç sayılan herhangi bir eylemi işledikleri ortaya çıkarsa cezai müeyyide gündeme gelecek.

Süper Lig AŞ hayali tarih oluyor

Kulüplerin talebi üzerine gündeme gelen ve sponsorluk, yayın gelirleri gibi konuları kapsaması planlanan Süper Lig A.Ş., yasa teklifinde yer almayacak. Ancak spor kulüplerine dernek tüzel kişiliğinden ayrı bir tüzel kişilik oluşturulacak. Kulüpler birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde bir üst kuruluş kurulabilecek.

Süper Lig AŞ kulüpleri de AŞ’nin yerine Süper Lig Konfederasyonu üzerinde çalışmaya başladı. Süper Lig Konfederasyonu’nun yapısı Süper Lig AŞ gibi olacak. Ama herhangi bir yaptırımı bulunmayacak. Bu yüzden kulüpler ne sponsorluk konusunda söz sahibi olabilecek. Ne de naklen yayın ihalesinde söz sahibi olabilecek.

Sadece TFF’ye öneri sunup, talepte bulunabilecek.

Ali Koç’a “ticari gizlilik” şoku

60 maddelik spor yasası teklifini gelecek hafta tartışmaya açılacak. Üzerinde bazı ufak tefek değişiklikler olasa TBMM’ye sunulacak. İşte 60 maddelik spor yasasında dikkat çeken maddeler. Bunlar arasında “transferler şeffaflaşacak. Transferlerin tüm detayları KAP’a bildirilecek” maddesi özellikle transferlerle ilgili tüm bilgileri “ticari gizlilik” diyerek saklamayı seçtiklerini açıklayan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’u zora sokacak.

* Kulüpler, dernek tüzel kişiliğinden ayrı bir yapıya kavuşturulacak.

* Kulüp yöneticileri kendi dönemlerinin borcundan sorumlu olacak. Kulüpler ve şirketler denk bütçeyle yönetilecek.

* Bütçe ve harcama bütçeleriyle ilgili yeni kurallar olacak.

* Spor kulüpleri, anonim şirket kurabilecek.

* Spor kulüplerine bağlı ekonomik kazanç elde etmeye imkan tanıyan müstakil spor anonim şirketlerinin oluşumu yasal zeminde olacak.

* Spor kulüpleri ve spor anonim şirketler ‘profesyonel şube’ açabilecek.

* Kulüplerin ve anonim şirketlerinin denetiminde bağımsız denetim kuruluşları da devreye alınacak.

* Kulüp yöneticilerinde olması gereken nitelikler yeniden belirlenecek.

* Genel kurul üyesi olabilmek için belirli suçlardan mahkum olmama şartı olacak.

* Sporcu transferi şeffaflaşacak. Transferlerin tüm detayları KAP’a bildirilecek.

* Spor kulübü yöneticilerinin sadece mal varlığı açısından hukuki borçlarla değil, aynı zamanda bir zarar söz konusu ise bu zararda diğer ceza kanunlarında suç sayılan ve yine bu kanunda suç sayılan herhangi bir eylemi işledikleri ortaya çıkarsa cezai müeyyide gündeme gelecek. Bu cezalar idari ve hapis suçları olabilecek.

* Kulüplerin dernek tüzel kişiliğinden ayrı bir yapıya kavuşturulması sağlanacak.

* Kulüp yöneticileri kendi dönemlerinin borcundan sorumlu olacak.

* Kulüpler ve şirketler denk bütçeyle yönetilecek. Bütçe ve harcama bütçeleriyle ilgili yeni kurallar olacak. Spor kulüpleri, anonim şirket kurabilecek.

loading...