Konya İnanç

Bu nedenle parayı değil de Fenerbahçe’yi seçti

08 Ocak 2021 Cuma 17:55 | Son Güncelleme: 08 Ocak 2021 Cuma 17:56

İngiliz Football London’dan Chris Wheatley, Mesut Özil’in neden Fenerbahçe’yi tercih edeceğini madde madde açıkladı.

Avrupa futbolu: Özil futboldaki hemen hemen her onuru kazandı. Kanıtlayacak hiçbir şeyi yok. Ancak Şampiyonlar Ligi'nde potansiyel olarak rekabet etmek, İstanbul'da yaşamakla birleştiğinde kendisini çekici bir teklif.

Ailesi: Eşi Amine Gülşe, Türk aktris. Amerika'ya girmek istediğine dair söylentiler olsa da, ülkesine dönme seçeneği daha cazip geliyor. Zaten Türkiye’de evlendiler. Bu da Fenerbahçe  bağlantısını bariz bir cazibe haline getiriyor.

Rahatlık: Özil, kendisine 'eve' gelmesi için yalvaran Fenerbahçe taraftarlarına hayranlık duyduğu biliniyor. Fenerbahçe’ye gider ve minimum etki yaratırsa çok az hata yapabilir. Oysa ABD’de yapılacak bir hata uzun vadeli mirasına zarar verebilir.

MESUT ÖZİL, PREMIER LİG’DE NELER NELER YAPTI

Premier Lig'e transfer olduğu 2013-14 sezonundan bu yana Arsenal formasıyla en fazla maça çıkan (184), asist yapan (54), şut pası veren (558), net gol pozisyonu hazırlayan (65) ve isabetli orta yapan (291) oyuncu Mesut Özil.

Acun’un uçağı ile Londra’ya gidip Arsenal’ı ikna edecek ekip

Fenerbahçe’nin Arsenal’la yapılacak Mesut Özil operasyonunda görev alacak ekip belli oldu… Londra’ya gidecek ekipte başkanlığı Kemal Danabaş üstlenecek. Yönetici olarak Selahattin Baki de ekipte yer alacak. Ayrıca Emre Belözoğlu’da operasyona dahil edilecek. Asıl sürpriz ise Acun Ilıcalı olacak. Gelen bilgilere göre İngiltere’de koronavirüsün yeni varyantı yüzünden yolculuk Ilıcalı’nın özel jetiyle yapılacak. Bu ekip Londra’da Mesut’un menajeri Erkut Söğüt ve abisi Mutlu Özil’le bir araya gelecek.

Yolculuk için planlama Salı gününe yapılmış durumda… iddia o ki, bu ekip Erzurum deplasmanına Ilıcalı’nın özel uçağıyla gidecek. Ardından İstanbul’a dönmeden Londra’ya uçacak. Burada Arsenal yöneticileri ile Mesut’un durumu masaya yatırılacak. 

Gelen bilgilere göre İngiliz ekibi adına toplantıda yönetici Josh Kroenke, avukat Tim Lewis yer alacak. İlginç şekilde İngiliz ekibinin sportif direktörü Edu ise görüşmelerde yer almayacak. Bu ise Arsenal’ın Mesut’tan mutlaka kurtulmak istediği şeklinde yorumlandı.

Mesut’un yanında Arsenal’dan istenecek diğer 3 oyuncu

Londra’ya çıkarma yapacak ve Arsenal’la Mesut Özil’in durumunu masaya yatıracak olan Fenerbahçe’nin transfer ekibinin sürpriz birkaç görüşme daha yapacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü… ekibin görüşeceği isimlerden birisinin Yunan stoper Sokratis ile Alman stoper Mustafi ve Brezilyalı sol açık Martinelli olacağı iddia edildi.

Sarı-lacivertlilerin sözleşmeleri sezon sonunda bitecek olan iki stoperden hangisine izin çıkarsa onu kadrosuna katmak için çalışacağı ayrıca bu sezon çok fazla forma şansı bulamayan sol açık Martinelli’nin kiralanması içinde görüşeceği iddia edildi.

Fenerbahçe’ye getiren sözler! “Benim oğlum değilsin…”

Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye transferini “para” üzerinden okuyanlarla Bild gibi “siyaset” üzerinden okuyanlar gurbetçi oyuncuyu hiç anlayamadı.

Çünkü Mesut Özil’in yıllık kazancı Forbes dergisine göre yaklaşık 35 milyon dolar. 23 milyon dolar’ı Arsenal’dan 12 milyon dolar’ı sponsorlardan. Geçen yıl 50 milyon dolar’dan 35 milyon dolar’a düşüşün nedeni ise Adidas ve diğer iki sponsoru ile biten sözleşmesi.

2006’dan bu yana Schalke, Werder Bremen, Real Madrid ve Arsenal’da forma giyen Mesut’un Arsenal’dan 150 milyon dolar. Real Madrid’den yaklaşık 75 milyon dolar. Daha öncesinde ise 5 milyon dolar civarında olmak üzere 230 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Ancak 2010’da Real Madrid’e transfer olduğu günden 2020’ye kadar Mesut’un sponsorlardan ise 300 ila 350 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.  10 yıllık süreçte Mesut’un futboldan kazancının 500 milyon dolar’ın üzerinde olduğu Forbes’un raporlarına birkaç kez girdi.

Dünyadaki pek az oyuncunun sahip olacağı bir servete sahip olan Mesut Özil’in Fenerbahçe’yi seçmesinin birinci nedeni çocukluğunun takımı olması, diğer ise annesine verdiği söz.

Aslında Mesut’un annesi Gülizar Özil için oğlunun hangi takımda oynadığı önemli değil. Türkiye’de olması, oğlunun yanında bulunması. Geliniyle beraber aynı ev kalması. Torunlarına kendisinin yetiştirmesi. Çocuklarının Almanya’a yetiştiği gibi ezan sesi duymadan yetişmemesi. Mesut 30 yaşından sonra Türkiye’ye geleceği sözünü vermiş, annesine son sözleşmesini Türkiye’de oynayacağı bir takımla yapacağı sözü vermişti.

Çünkü Mesut’un annesi Özil ailesini bir araya tutmak için günde iki temizlik işine gidiyordu. Yokluğun ne demek olduğunu çok iyi biliyordu. Hatta oğlunun odasının duvarına, “Mesut, unutma hayatta hepimiz gibi bu dünyada misafirsiniz. Allah size bir yetenek verdi ama bunu sadece kendinize bakmanız için vermedi. Servetini muhtaç insanlarla paylaşmazsan, benim oğlum değilsin” diye yazmıştı.