Kaan Özbek

Sanatı da yasaklasanıza!

21 Ocak 2020 Salı 00:01 | Son Güncelleme: 20 Ocak 2020 Pazartesi 16:44

SANAT özünde muhaliftir. Sanatçı muhaliftir, sisteme eleştirel bakar. Asırlardır sanat; mevcut ve egemen sistemlere, ideolojilere dolayısıyla yönetici sınıflara ters düşmüştür. Halk için en ideal olarak düşünülen yönetimlerde bile sanatçı hep daha iyisini istemiştir.
Sanatın ve sanatçının muhalifliği karakteristik bir gelenektir.
Hatta misal bazı akil kişilere bakın… Örneğin geçtiğimiz günlerde emekliler ile ilgili talihsiz (!) bir açıklama yapan Hülya Koçyiğit’e; şu an sanat üretemeyen Koçyiğit, sistemin çarkına uymuş ve sanatçı kimliğini ne yazık ki yitirmiştir. Mevcut yönetim ile benzer düşünmeye başladığı andan itibaren, sanatsal yaratıcılığı yok olur.
Aynı düşünmeye başlamıştır. Artık imgeler yoktur, hayal dünyası kısıtlanmıştır, mevcut pozisyonunu yitirmemek için yaratıcılığından ödün vermek zorunda kalmıştır. Yani çark suyuna girmiştir…
Son günlerin en büyük eleştiri odaklarından birisi de muhalefet partisi CHP liderinin eşi Selvi Kılıçdaroğlu, bazı milletvekili ve belediye başkanlarının, tutuklu HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazdığı bir tiyatro oyununu izlemesi oldu.
Oyunu yazanı terörist saymalarının yanı sıra, oyunu izleyenleri de terörist saydılar.
Sanat muhaliftir. Sanat izlenir, övülür ya da eleştirilir.
Bir soru!
Zaman Gazetesi bu ülkede 1 milyon satıyordu. 1 milyon insan terörden tutuklandı mı?
1 milyonun hepsi terörist miydi? 
Geçmişte Zaman Gazetesi okuyan kaç tane AKP’li yönetici ve vekil var?

loading...