Kaan Özbek

Kim yetiştiriyor bu suçlu insanları?

06 Aralık 2019 Cuma 16:22 | Son Güncelleme: 06 Aralık 2019 Cuma 16:22

EĞİTİM ailede başlıyor. Bir insanın insan gibi yetişebilmesi için ilk emekler anne ve babalar tarafından sarf ediliyor. Sevgiyle büyüyen, aile terbiyesi alan insanların başka insan ve canlılara davranışlarıyla, bu terbiyeyi almayan insanların davranışları arasında kat be kat fark var.
Hamile bir kadın yahut yaşlı bir kadın otobüste tepenizde ayakta dururken siz çocuğunuza, “Şşşşş uyuyo gibi yap” diye tembih edip, yer vermesine mani oluyorsanız, o çocuğun insanlara göstermesi gereken saygıyı öğretmiyorsunuz demektir.
Ve kötü bir insan yetiştiriyorsunuz demektir.
Bugün belli bir yaşın üzerindeki kesim gençlerin kendilerine yer vermemesinden şikayet ediyorsa, çuvaldızı kendilerine batırmalıdırlar, çünkü o gençleri sizler yetiştirdiniz. Hiç kızmayın kafasını cama yaslayıp kulağına kulaklık takıp sizi görmezden gelen gence!
Ben sıkça kullanırım toplu taşıma araçlarını ve hep gözlemlerim insanları. Bir süredir özellikle metrobüs duraklarında insanların inişleri ve binişlerini düzenlemek için burada durmanız gerekiyor anlamı taşıyan çizgiler çekildi duraklara. Ancak siz ne kadar çizgilerin içinde de dursanız, yanlarda bir öbek insan oluyor. Ve bu insanların çoğu orta yaşlı. Metrobüs geldiğinde sırada bekleyen insanları yara yara kendini içeri atmaya çalışıyor.
Böyle insanların yetiştirdiği çocuklar insana ve canlıya saygısız yetişiyor. Pek çok suçlu bu sevgisiz saygısız büyütülen çocuklardan çıkıyor!