Kaan Özbek

Geçmişten kopabilecek mi?

13 Aralık 2019 Cuma 16:02 | Son Güncelleme: 13 Aralık 2019 Cuma 16:02

Yeni partisi için kuruluş başvurusunu dün (12 Aralık) İçişleri Bakanlığına yapan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da Bilkent Otel’de tanıtım toplantısı düzenledi. Yeni partinin ismi "Gelecek Partisi" olarak açıklandı. Gelecek Partisi Genel Başkanı olarak ilk konuşmasını yapan Davutoğlu, "Arkadaşlarımızla birlikte tarihin ve milletimizin önündeyiz. Bütün baskılara ve oluşturulmaya çalışılan korku atmosferine rağmen ülkemize müreffeh bir gelecek çizmek için bir araya geldik" dedi.
Eski Dışişleri Bakanıydı. Bir dönem Başbakan Vekili olarak da görev yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2. genel başkanı ve Başbakanlık görevlerinde de bulundu.
Ak Parti iktidarının ‘Komşularla sıfır sorun’ projesinin mimarlarındandı. Ancak komşularla en çok sorun yaşadığımız dönemin Dışişleri Bakanı’ydı.
Hatta Davutoğlu'nun uzun Dışişleri Bakanlığı döneminde Türkiye'yi en çok meşgul eden ve hala da etmekte olan, konu Suriye oldu. 2011 Mart ayında Suriye'ye ulaşan Arap Baharı, Beşar Esad yönetiminin sert karşılığı nedeniyle kısa sürede iç savaşa döndü. BM rakamlarına göre 1 milyondan fazla insanın yaşamını yitirdiği, milyonlarcasının evlerinden ve ülkelerinden kaçmasına neden olan Suriye bunalımı; ABD, Rusya, Türkiye ve İran gibi bölgesel ve küresel güçlerin de içinde olduğu en önemli istikrarsızlık kaynaklarından biri haline geldi. AK Parti’nin eleştirilen pek çok icraatında başroldeydi. Tüm bunlar geçmişteyken Gelecek’ten bahsedilebilir mi?