Kaan Özbek

Düzen var, üzen var!

06 Aralık 2019 Cuma 10:14 | Son Güncelleme: 06 Aralık 2019 Cuma 10:14

YAŞAM bir insana sunulan en büyük armağandır. Nasıl yaşarsanız yaşayın hiç önemi yok; dünyaya geldiyseniz size sunulan bu armağanı almışsınız demektir.
Bundan sonrası biraz kader biraz da kendi kararlarınız yön verir hayatın akışına.
Her insan kendisine sunular bu en büyük armağanı güzel geçirmek ister. Hatta bazıları çerçeveyi genişletir kendi dışındaki canlıların da yaşam haklarının en güzel şekilde geçmesine destek olmak ister. Bazı toplumlar bunu, genele yaymak için çeşitli düzenlemeler yapar. Herkes huzurlu, mutlu, sosyal imkanlara sahip, ekonomik sıkıntılar çekilmeyen, barışın, eşitliğin hakim olduğu topluluklar bunlar.
Ama bazı toplumlar da bunun tam tersine bir düzen kurar. İnsanların hayatları zapturapt altına alınmıştır. İnsanlar doğumdan ölüme kadar, hep bir koşuşturma hep bir yaşam mücadelesi içindedir. Karnını doyurmak, eğitim almak, çalışmakla geçirirler ömürlerini ve sonunda göçüp giderken bu dünyadan bir de bakarlar ki kendilerine ayırabildikleri zaman o kadar azdır ki…
İşte böyle toplumlar hayatlarını zora soktukları insanları suça iterler. Geçinebilecek parası olmadığı için daha fazla para kazanmanın yollarını ararlar insanlar. Böyle ailelerde yetişen çocuklar da suçun her türlüsüne açıktır.
İnsanlar yasalar koyarlar ama uygulama noktasında sıkıntı yaşarlar. Ve bir bakarsın suç artık o toplumun kangreni olmuştur. İnsanlar kendi hayatlarını mahvederken başkalarının da hayatlarını mahveder.