Erkan Özmen

İki şampiyonluk Beşiktaş'ın kasasını doldurdu

08 Haziran 2021 Salı 18:55 | Son Güncelleme: 08 Haziran 2021 Salı 18:56

Nefes nefese giden Süper Lig şampiyonluğunda son haftada ipi göğüsleyen Beşiktaş’ın tam takır olan kasasına yaklaşık 1 milyar liraya yakın bir gelir elde etmiş oldu.

2020/2021 sezonunu Süper Lig Şampiyonu olarak bitiren Beşiktaş yayın gelirlerinden 194 milyon, sponsorluk ve ticari gelirlerden 250 milyon, Şampiyonlara Ligi’nden yaklaşık 400 milyon liraya yakın parayı kasasına koyacak. Ayrıca buna diğer yan gelirler, lisanslı ürün satışları ve sponsorluklardan gelecek paralarda eklenince Kara Kartalların kasası ağzına kadar dolmuş olacak…

Türkiye Futbol Federasyonun kulüplere dağıttığı paydan gelen 194 milyon TLyi Siyah Beyazlılar kasalarına koydular. Federasyon yayın gelirlerini Süper Ligdeki takımların başarılarına göre 4 şekilde dağıtıyor. Galibiyet, beraberlik, lig sıralaması, eski şampiyonluklar ve ayakbastı parası olarak değerlendiriliyor. Buna göre 21 kulüp 2.1 milyar lira eldi etti. Beşiktaş lige katlım payı olarak ödenen ayak baskı parası için 36 milyon lira, 26 maçta galip geldiği için 57.2 milyon lira, 6 beraberlik için 1.1 milyon lira, Şampiyonluk Kupası için 40 milyon ve eski şampiyonluklarından dolayı 54 milyon lira kazandı. 2020/2021 sezonunda toplamda 194 milyon TL parayı kasasına koymuş oldu.

Türkiye Ziraat Kupasında Antalyaspor’u yenip ikinci kupayı kaldıran Beşiktaş 15 milyon TL lik bir gelire daha ulaşmış oldu. Pandemi nedeniyle tüm kulüpler gibi Beşiktaşın bu sezon loca ve kombine, vip koltuk ve bilet satışlarında para kazanamadı. Kara Kartalların bu nedenle yaklaşık 300 milyon kazanamadı.

Normal dönemlerde 200 bin adet lisanslı forma ve ürün satan Beşiktaş mağazaları bu sezon pandemi nedeniyle ancak 76 bin adet forma satabildi. Şampiyonlar Lig’ine katılacak olan Beşiktaş’lı yöneticiler, Transfer Komitesi ve Sergen Yalçın önümüzdeki günden itibaren takımı güçlendirmek için transfer çalışmaları yapmağa başladılar. Gelen bilgilere göre takım oyuncuları bu haliyle muhafaza edilecek ancak Avrupa da isim yapmış iyi biri iki golcü, sol bek ve orta saha oyuncusu alınacak. Beşiktaş esas büyük parayı Avrupa liglerinde galip gelip her tur atlayışında kazanacak.

loading...