Dr. Figen Ökten

Hem eşim hem de başka kadınlarla seks yapıyorum!

21 Mayıs 2020 Perşembe 14:12 | Son Güncelleme: 21 Mayıs 2020 Perşembe 14:14

SORU: Ben üç yıllık evliyim, her gün mutlaka iki kere eşimle cinsel ilişkiye giriyoruz. Sürekli başka kadınlarla da seks yapıyorum. Sonun ne olacak böyle?

CEVAP: Değerli okurum, yaşadığın sorunun pek çok nedeni olabilir ve bu konuda bir cinsel terapistten yardım alabilirsin. Ancak kendi başına sorunun üstesinden gelmek istiyorsan, öncelikle evlilik dışı ilişkilerini hayatından çıkarmalısın. Eşinle bir süre penis-vajina birleşmesi dışındaki cinsel yakınlaşmalarını artırarak, zevk alma ve zevk verme çalışmaları yapabilirsin. Cinsellikten beklentilerinizi konuşarak, ikinizin de zevk alacağı bir hale getirebilirsiniz.

Epidural anestezi felç yapar mı?

SORU: Benim sorum epidural anestezi ile ilgili. 3 ay sonra çocuk sahibi olacağım. Acaba epidural anesteziyi önerir misi- niz? Felç yapma riski var diye bir şeyler duydum. Gerçekten böyle bir şey var mı? Sezaryen de mi kullanılıyor? Acele olarak cevaplarsanız çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, epidural anestezi hem normal doğumda hem müdahaleli doğumda hem de sezaryen- de kullanılabilir. Amerika ve Avrupa’nın gelişkin pek çok ülkesinde ve ülkemizde de gittikçe artan oranda kullanılmakta- dır. Felç yapma riski diye bir şey yoktur. Ancak yanlış yere uygulanırsa bir süre başağrısı, idrar zorluğu, ya da felci çağrıştıran sorunlara yol açabilir.

Spermlerin geri gelmesi hastalık mı?

SORU: Eşimle ilişkiye girdikten sonra boşalıyorum, ama spermlerim geri geliyor. Bunun sebebi nedir? Bir hastalık olabilir mi? Çocuk olabilmesi için meni miktarı ne kadar olmalıdır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, hamileliği sağlayan meni miktarı değil, içindeki normalin yarı sayısında kromozom içeren ve hareketle olan sperm yani döl hücreleridir. Normal menide 1cc’den en az 20 milyon, ortalama 40-60 milyon sperm hücresi olur. Bunların en az yarısının ileriye doğru hareketli olması beklenir. Ayrıca bu hücrelerin yapısal özellikleri ile kromozomal içerikleri de hamilelik sağlamakta önem taşır. Meninin fazlasının özellikle kadın ilişki sonrası ayağa da kalkarsa yerçekimi ile dışarı gelmesi normal bir durumdur.

Gebe kalmış olabilir miyim?

SORU: Geri çekilme yöntemi ile korunuyoruz Figen Hanım. Hamile kalma ihtimalim var mı? Geçenlerde üstüme boşaldı. Gebelik olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, geri çekilme yöntemiyle korunma yüzde yüz başarılı değildir. Boşalma öncesi penisten akan kayganlaştırıcı sıvıda prostatta olgunlaşmış canlı sperm hücreleri bulunabilir. Aynı şekilde yumurtlama döneminde de üste boşalma sırasında vajene kaçabile- cek canlı spermlerle de gebe kalma ola- sılığı vardır. Vajeni de içerecek yıkanma bir dereceye kadar korunma sağlarsa da kesin değildir. Bu gibi durumlarda ertesi gün hapı denilen bir doğum kontrol hapı- nın ilk 72 saatte ve doktorunun önereceği şekilde kullanmam mümkündür.

Kalite bozulur mu?

SORU: Doktor hanım benim sorum şöyle; 24 yaşındayım ve her gün kendimi tatmin etmekten kendimi alamıyorum. Bunu sık yapmam spermlerimin kalitesini bozar mı acaba?

CEVAP: Değerli okurum, ergenlik çağında ve erkeğin cinsel yaşamı boyunca kendini tatmin etmesi çok doğal. Sık yapman zararlı olmamakla birlikte sperm kalitesini de olumsuz yönde etkilemez. Bu nedenle endişelenmene hiç gerek yok.