Neslihan Yıldız

Galatasaray'da adaylar harekete geçmeye başladı

17 Ekim 2020 Cumartesi 17:55 | Son Güncelleme: 17 Ekim 2020 Cumartesi 17:55

Galatasaray seçime gidiyor... Mustafa Cengiz ateşi yaktı... Sarı-kırmızılı camiada yeni başkanın kim olacağı konusunda sayısız dedi kodu var. Fatih Terim'den Abdürrahim Albayrak'a hatta Cem Uzan'a kadar adı geçmeyen yok.

Galatasaray’da gizli gündem bir kez daha seçim… Mustafa Cengiz’in ateşini yaktığı erken seçimle ilgili derin bir sessizlik hakim. Pek çok dedikodu var ama henüz kimsenin desteğini alamayan Ozan Korkut ile Metin Öztürk dışında  “Adayım” diye ortaya çıkan kimse yok. 

Gelen bilgiler ise başkanlığa doyamayan Dursun Özbek’in hazırlık yaptığı yolunda. Özbek’in camianın önde gelen isimleriyle görüş alışverişinde bulunduğu aday olursa kendisine destek olup olmadığını öğrenmeye çalıştığı öğrenildi. Özbek’in bu görüşmelerde, “Benim kurduğum takım şampiyon oluyor. Benim kurduğum takımın oyuncuları satılarak kulüp ayakta duruyor” ifadelerini kullandığı bildirildi.

Özbek’in yaptığı görüşmelerde şimdiye kadar henüz bir deste alamadığı ama buna rağmen vazgeçmediği gelen bilgiler arasında. 

KORKUT, TERİM’İ FUTBOLUN TEK SORUMLUSU YAPACAK

Galatasaray’da herhangi bir desteği bulunmasa da aday olma konusunda oldukça istekli olan Ozan Korkut, Fatih Terim’den kongre üyelerinin kalbini çalmaya çalışıyor. Korkut’un en büyük vaadi ise Fatih Terim’e, Alex Ferguson tarzı menajerlik vermek.

Korkut başkan seçilirse Terim sadece teknik direktör olmayacak, futbolun tek patronu olacak. Oyuncu alış ve satışlarda pazarlıkları dahi kendisi yapacak. Futbolculara yapılacak ödemeleri ve verilecek bonservis bedellerini belirleyecek. 

GALATASARAY’DA MUHALEFET UYKUYA ÇEKİLMİŞ DURUMDA

Galatasaray’da muhalifler kabuğuna çekilmiş durumda. Hali hazırda “Paper Moon” yemekleri yenmiyor, İnan Kıraç’ın başını çektiği liseliler “özel” mekanlarda buluşup başkan aramıyor. Ünal Aysal’ın getirildiği gibi dışarıdan bir kişinin aday olması için herhangi bir çalışma da yok. Muhalefet tamamen uykuya çekildi. Bunun en önemli nedeni ise ciddi anlamda yığılan borç.

Galatasaray'da Fatih Terim'in ilk hedefi pas hızı ve atağa geçme hızı

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim takımın daha hızlı olmasını, tam saha pres yapmasını, çok koşmasını, atağa çıkma hızını ve pas hızını geliştirmesini istiyor.

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, atağa çıkma hızı ve pas hızı üzerinde çalışmaya devam ediyor. Hali hazırda takımının atağa çıkma hızı 13 civarında. Pas hızı ise ortalama 14,5 seviyesinde. Terim’in ilk hedef atağa çıkma hızını 18.5’in, pas hızını ise 18’in üzerine çıkarmaya çalışıyor. Tecrübeli teknik adama göre hem pas hızı hem de atağa çıkma hızı 20’nin üzerine çıktığı anda işler rayına oturacak.

TERİM’İN KAFASINDAKİ 20 SANİYE KURALI

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’in üzerinde çalıştığı bir başka konu ise rakibin topu ayağında 20 saniyeden az tutmasını sağlamak… Başakşehir maçında rakip topu ayağında 20 saniyeden fazla sadece 9 kez tutabildi. Terim kaybedilen Rangers ve Kasımpaşa maçlarında rakiplerin topu ayağında 15’er kezden fazla 20 saniye ve üzerinde topu tuttukları için kaybettikleri bilgisini oyuncularıyla paylaştı.

GALATASARAY’IN PLANI RAFA KALKTI

G.Saray’da uzun yıllardır gündemde olan basketbol salonu projesi rafa kalktı. Ali Sami Yen Spor Kompleksi içinde yapılması düşünülen salonu için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile gerekli prosedürler halledilmişti. 15 bin kişilik olması planlanan salonun adı da inşaatı yapacak firmanın adıyla anılacaktı.

GALATASARAY’A GELMEDİĞİNE BİN PİŞMAN

Galatasaray'ın Everton'ın Boşnak ön liberosu Muhammed Besic'e teklifi hala gündemdeki yerini koruyor.

Premier Lig’den ayrılmamak için Galatasaray’ın teklifini reddeden Muhammed Besic bin pişman… sarı-kırmızılı yönetim Fatih Terim’in de onayıyla Boşnak ön libero için Everton’a kiralama teklif yapmıştı. Everton teklifi kabul etmesine rağmen Besic, Premier Lig’den ayrılmak istemediğini belirterek Galatasaray’a gelmeyi reddetmişti. Geride kalan 4 haftada Everton, Ancelotti 4 maçın tamamını kazanıp 12 puanla liderlik koltuğuna oturdu. Ayrıca 3 de kupa maçı oynadı. İtalyan teknik adam Besic’i geride kalan 7 maçta kadroya bile almadı.