Neslihan Yıldız

Galatasaray’a maliyeti 328 milyon TL

13 Şubat 2020 Perşembe 13:08 | Son Güncelleme: 13 Şubat 2020 Perşembe 13:10

Galatasaray, son yıllarda transfer ettiği golcü oyuncular için kasasından yaklaşık 328 milyon TL çıkaracak.

Galatasaray, golcülere harcadığı parayla dikkat çekiyor. Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Metin Öztürk, santrfor mevki için bir yılda 50 milyon euro ödendiğini iddia etti… bu rakamın Florya’ya eşit olduğunu, bunun da başarısızlık olduğunu iddia etti.

Mbaye Diagne için Kasımpaşa’ya 10 milyon Euro bonservis bedeli ödendi. Geçen sezonun ikinci yarısında 1.15 milyon Euro verildi. Bu sezon ise;

* Club Brugge’dan Mbaye Diagne için 1.25 bin Euro gelecek. Geçen yıl yarım sezonda verilenin üzerine 100 bin Euro kazanılacak. Ancak önümüzdeki üç sezonda kendisine 7.15 milyon Euro ödenecek.

* Radamel Falcao için Monaco’ya bonservis bedeli ödenmedi. 5 milyon Euro garanti ücret ödenecek. Bonuslarla bu rakam yıllı 9.5 milyon Euro’yu bulacak. Radamel Falcao’ya 3 yılda herhangi bir bonus olmaksızın 15 milyon Euro verilecek.

* Kostas Mitroglou’ya geçen sezon 1.5 milyon Euro ödendi. Bu sezon PSV’ye bedelsiz kiralandı, Hollanda ekibi kiralama bedeli vermediği Yunan oyuncunun 2.6 milyon Euro’luk maaşını ödeyecek.

* Brighton'dan kiralanan Florin Andone’ye 700 bin Euro kiralama bedeli 2.5 milyon Euro da maaş ödendi. Toplam maliyeti 3.2 milyon Euro’yu buldu.

Bu hesaplara bakılınca şu an için Mbaye Diagne’de 9.9 milyon Euro, Falcao’da 5 milyon Euro ve Kostas Mitroglou’nda da 1.5 milyon Euro olmak üzere Galatasaray’a maliyetleri 16.4 milyon Euro olarak görünüyor.

Tüm masraflar üst üste konulduğunda ise Radamel Falcao için 28.5, Mbaye Diagne için 16.5, Florin Andone 3.2 milyon euro ve Kostas Mitroglou içinde 1.5 olmak üzere toplamda 49.7 milyon Euro’luk bir bedel ortaya çıkıyor. Yaklaşık 328 milyon TL.

Galatasaray, Riva ve Florya anlaşmalarından toplamda 507 milyon TL almış, 326 milyon TL’ye bu rakam kırdırılmış, Florya’nın TOKİ’den geri alınması içinse 120 milyon TL’ye anlaşma sağlanmıştı.

Galatasaray'a 2001 doğumlu sambacı: Yuri Alberto

Galatasaray, Santos forması giyen 2001 doğumlu yıldız adayı Yuri Alberto'yu gündemine aldı. Fatih Terim, bu transfer için talimat verdi.

Galatasaray, Yuri Alberto'ya kanca attı. Galatasaray’da Asbaşkan Abdürrahim Albayrak, Divan Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, “gelecekte büyük transfer olmayacak. Genç kardeşlerimize yöneliyoruz” açıklamasını yaptı.

Fatih Terim ve scout ekibinin bir süredir özellikle sözleşmesi sezon sonunda tamamlanacak genç oyuncularla ilgili bir çalışması olduğu biliniyor. Tecrübeli teknik adam, sezon sonunda kiralık sözleşmeleri bitecek Mario Lemina ve Michael Seri’nin yerine birer ön libero ile 8 numara, Henry Onyekuru’nun yerine bir kanat oyuncusu ve kiralık sözleşmesi bitecek olan Florin Andone’un yerine bir forvet oyuncusu istiyor.
Fatih Terim’in verdiği bu liste üzerinden scout ekibi çalışma yaparken, tecrübeli teknik adamın önüne uzun bir liste konuldu.

Galatasaray'da Yuri Alberto göze çarptı

Bu listede Fatih Terim’in gözüne çarpan isimse Santos’ta forma giyen Yuri Alberto oldu… hem sağ hem de sol kanatta oynamasının yanı sıra 2001 doğumlu oyuncunun forvet hattında da forma giyebilmesi Fatih Terim’in dikkatini çekti. Tecrübeli teknik adam, 1 Temmuz’da sözleşmesi bitecek olan Yuri Alberto’nun menajeriyle temas kurulmasını istedi. Eğer şartlar uygun olursa Galatasaray 18 yaşındaki Brezilyalı yıldız adayıyla 1 Mart itibariyle sözleşme yapabilir.

Tarık Çamdal’ın laneti Galatasaray’dan gitmiyor! 6 yıl sonra bile zarar yazdırdı

2014 yılından kalma olan Lukas Podolski, Tarık Çamdal ve Goran Pandev gibi transferlerde edilen zararın 6 yıl sonrasında bile Galatasaray’ın zarar göstermesine neden oldu.

Galatasaray’da Sportif AŞ Derneği 9 ayda 193 milyon TL zarar etti. İlk defa kara geçen spor şubelerinde çıplak gelir-gider farkı 9’uncu ay sonu itibariyle 21.5 milyon TL karda. Esas faaliyet gelir-gider farkı Galatasaray’ın son 10 yılına bakıldığında ilk defa artıya geçti. Finansman giderleri ve geçmişten gelen sözleşmelerden dolayı Galatasaray’ın hali hazırda 193 milyon TL zararı görünüyor.

Sportif AŞ.’nin 6 aylık tablolarında ise 101 milyon TL’lik esas faaliyet üzerinden kar etti.  Amortisman indirilmemiş haliyle kar ise 158 milyon TL. Tüm finansman giderleri düştükten sonra net kar ise 75.9 milyon TL. Bu da Galatasaray’da 10 yıl sonra gerçekleşen bir ilk.

Galatasaray’da bağımsız denetimden geçmiş rakamlar üzerinden yapılan değerlendirmelere göre 193 milyon TL’lik eski dönem zararının büyük bir kısmı ise futbolcu ödemelerinden kaynaklanıyor. Hatta  2014 yılından kalma olan Lukas Podolski, Tarık Çamdal ve Goran Pandev gibi transferlerde edilen zararın 6 yıl sonrasında bile Galatasaray’ın zarar göstermesine neden oldu.

Radamel Falcao’ya ödeme yapıldı! Kolombiyalının serbest kalma riski kalktı

Galatasaray’da Radamel Falcao’nun serbest kalma ihtimali ortadan kalktı. Galatasaray, gereken ödemeyi yaptı.

Galatasaray, Radamel Falcao'ya ödeme yaptı. Galatasaray’da Radamel Falcao’nun 5 Ocak 2020’de ödenmesi gereken 300 bin Euro’luk transfer taksidi yatırıldı… 30 Kasım 2019’dan beri ödeme almadığı için sözleşmesini tek taraflı feshetme hakkı son buldu. Radamel Falcao’nun transfer taksidinde şu anda 5 Şubat’ta ödenmesi gereken 300 bin Euro’luk transfer taksidi duruyor.

Kolombiyalı oyuncuya şu ana kadar Ekim ayının başı ve sonu olmak üzere 300’er bin Euro’dan 600 bin Euro, ayrıca Kasım ayından da 300 bin Euro’luk transfer taksidiyle beraber 300 bin Euro olmak üzere toplamda 900 bin Euro’luk ödemeler yapıldı.

Ancak şu ana kadar 10 maçı geride bırakan Kolombiyalı golcüye 1 milyon Euro’luk maç başı primi ise henüz ödenmedi. Ancak transfer taksidi yatırıldığı için Radamel Falcao’nun serbest kalması gibi bir durum tamamen ortadan kalktı.