Konya İnanç

Fenerbahçe'den Kaan Ayhan'da dev indirim

31 Temmuz 2020 Cuma 15:29 | Son Güncelleme: 31 Temmuz 2020 Cuma 15:29

Fenerbahçe, yabancı kuralının ertelenmesinden sonra Kaan Ayhan'a yaptığı teklifi geri çekti.

Yabancı kuralı bir yıl ertelendi.... en büyük darbeyi Kaan Ayhan yedi... Fenerbahçe ile Galatasaray’ın kendisi için çekişmesini fırsat bilen gurbetçi oyuncu ''euro'' diye diretip 2.5 milyon euro istemişti. Fenerbahçe yılların verdiği şampiyonsuzluk yüzünden Kaan’a eli mahkum evet demişti. Ancak yabancı kuralı ertelinince Fenerbahçe 2.5 milyon Euro’luk teklifi geri çekti. Kendisine yeni bir teklif hazırlanacağı iletildi. Fenerbahçe’nin Kaan’a 12 milyon TL’lik (yaklaşık 1.5 milyon euro) Türk Lirası üzerinden bir teklif hazırlayacakları ve menajeri aracılığıyla iletecekleri gelen bilgiler arasında.

''Fenerbahçe'ye kiralık olarak gelir''

Hollandalı menajer Kees Vos, Fenerbahçe'nin gündemine Arnaut Danjuma'nın girmesine neden oldu.

Fenerbahçe’nin önüne kısa süre önce Arnaut Danjuma ismi düşmüştü… Premier Lig’den düşen Bournemouth’un Nijeryalı kanat oyuncusunun sırrı ortaya çıktı. Zajc, Fenerbahçe’den ayrılmak için Hollandalı menajer Kees Vos’la anlaştı. Vos’un İstanbul’daki temsilcisi, Selahattin Baki ile görüştü. Fenerbahçe’nin isteklerini öğrendi. Bu görüşmede de Baki’ye Danjuma’yı önerdi. 23 yaşındaki kanat oyuncusunu Bournemouth küme düştüğü için oldukça uygun imkanlarla kiralık olarak getirebileceğinden bahsetti. Danjuma fikri gelişti. Fenerbahçe, İngiliz ekibiyle temas kurdu. Gelen bilgilere göre oldukça ciddi bir mesafe kaydedildi.

Miha Zajc'ın yeni menajeri Beşiktaş'a yakın isim

Emre Belözoğlu’nun gelecek sezon kadroda düşünmediği Miha Zajc, kendisine kulüp bulması ise menajerini değiştirdi… Hollandalı menajer Kees Vos’la anlaştı. Beşiktaş’ta forma giyen Lens, Isimat-Mirin ve Oğuzhan ile hali hazırda Lyon’da oynayan Marcelo’nun menajeri olan Vos’un, Sloven oyuncu için Emre’yle bir görüşme yaptığı öğrenildi. İddialar ise Vos’un, Zajc’ı Beşiktaş’a da önereceği oldu.

Emre Belözoğlu'na göre sezonun transferi Sarr

Fenerbahçe Sportif Direktörü Emre Belözoğlu, sonuçlandırmaları durumunda Malang Sarr'ın yılın transferi olacağını düşünüyor. Emre, Jordon Ibe transferini ise veto etti.

Malang Sarr için teklif gönderen ve cevap bekleyen Fenerbahçe pek umutlu değil… çünkü Senegalli stoper için Schalke, Arsenal, Bologna ve Betis’in isimleri geçiyor. Sarı-lacivertliler ise diğer adayları inceliyor. Naldo dışında bir stopere daha imza attırmak ve savunma hattını düşünmek istemeyen Emre’nin Sarr olması durumunda sezonun transferi olacağı konusunda yönetime güvence verdiği de gelen bilgiler arasında.

Jordon Ibe'nin üzerini çizdi

Menajerler tarafından önerilen Jordon Ibe’nin durumunu Emre Belözoğlu inceledi… çünkü menajerlerin önerdiği Ibe, Ali Koç’un canlı yayında açıkladığı hızlı forvet tanımına tam anlamıyla uyuyordu. Fakat bu sezon sadece 2 maçta 47 dakika forma giyen ve 7 Aralık’ta oynanan Liverpool maçından sonra bir daha maç kadrosuna bile alınmayan Ibe’nin üzerini çizdi. 38 maçın 30’unda kadro dışı bırakılan Nijerya asıllı için İngiltere’deki dostlarından topladığı bilgiler şaşırttı. Çünkü Klopp’un beğendiği oyunculardan olan Ibe’nin baskıyı kaldırmakla ilgili sorunu olduğu bilgisine ulaştı.

Emre ile Koç'un anlaşamadığı konular

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Sportif Direktör Emre Belözoğlu, iki konuda fikir ayrılığı yaşadı.

Fenerbahçe’de müstakbel sportif direktör Emre Belözoğlu ile Başkan Ali Koç arasında ikinci görüş ayrılığı ortaya çıktı… ilk görüş ayrılığı “yabancı” sınırı döneminde yaşandı. Koç önce “Yabancı kuralı bizim için iyi olacak” dedi. Ancak Emre’nin “Nerede o kadar yerli oyuncu” sözleriyle çark etti. TFF’ye, “yabancı sınırı”yla ilgili yapılan itiraza imza attı. İkinci görüş ayrılığı ise “düşmenin kaldırılması” sonrasında çıktı. Başkan, “düşmenin kaldırılmasını destekliyoruz” dedi.

Emre ise, “Aman başkan bu Avrupa’da bile olmasa bir milli oyuncunun 55’ten fazla maç oynaması gerekiyor” diye tepki gösterdi. Zaten kadro kurmakta sıkıntı çektikleri ortamda 11+4 oyuncuya göre kendilerini ayarlarken şimdi sakatlık ve yorgunlukları düşünerek 11+7 yani 18 üst düzey oyuncu bulmak zorunda olduklarının altını çizdi.

Alt liglerdeki oyunculara imza attırma fikri ertelendi

Fenerbahçe gelecek sezon rezerv ligin kurulacağını düşünerek alt liglerde oynayan genç oyuncuları takibe almıştı… hatta bu kapsamda İsmail Yüksek’le anlaşmış ve Barış Sungur’a imza attırmayı bekliyordu. Ancak alınan prensip kararına rağmen rezerv ligin kurulmasıyla ilgili henüz bir hamlenin yapılmaması alt liglerde oynayan genç oyuncularla ilgili yapılan hamlenin dondurulmasına neden oldu. Alt liglerde oynayan en az 5-6 oyuncuyla anlaşılmasına rağmen imza attırılma planı ertelendi.

''Samuel Kalu'yu getireyim''

Fenerbahçe'ye Onyekuru, Giuliano be Belhanda gibi isimleri öneren menajerin son bombası Samuel Kalu oldu.

Selahattin Baki’yi kafa kola alan Fransız menajer, Fenerbahçe’nin transferlerine yön vermeye çalışıyor. Emre Kılınç’ın, Galatasaray’dan koparmaya, Onyekuru ve Giuliano’yu getirmeye hatta Belhanda’yı bile Fenerbahçe’ye pazarlamaya çalışıyor. Aynı menajerin son numarası ise Samuel Kalu. Bordeaux’da oynayan Kalu için Baki’ye, “Size getireyim… Onyekuru’dan iyi” dedi. Baki “Tamam” dedi. Ancak Galatasaray’ın daha önce Bordeaux 12 milyon euro istediği için teklif bile yapmadığı Kalu’yu, hangi şartlarda Fenerbahçe’ye getireceği hakkında bilgi vermedi.

Fenerbahçe, Kruse için 4 ay futboldan men istedi

Fenerbahçe, sözleşmesini tek taraflı olarak fesheden Max Kruse için dört ay futboldan men istedi.

Fenerbahçe, Max Kruse’nin tek taraflı sözleşme feshini FIFA’ya taşıdı… önce FIFA; sonra da CAS’a kadar uzaması beklenen sürecin 1 ila 1.5 yıl sürmesi bekleniyor. Fenerbahçe haksız sözleşme feshi yüzünden Kruse’ye ödediği ve ödemek zorunda olduğu imza parasının tazminat olarak ödenmesini istedi.

Ayrıca önümüzdeki iki sezonda Kruse’ye ödeyeceği imza parasının 2 ve 3’üncü taksitlerinin fesih olmasını talep etti. Ayrıca tek taraflı sözleşme feshi yüzünden 4 ay futboldan men cezası istedi. FIFA para cezası vermesi durumunda, Kruse’nin yeni takımı bu parayı Fenerbahçe’ye ödeyebilir.

Fenerbahçe'nin eli kolu kilitlendi

Fenerbahçe'de yönetim pandemi nedeniyle futbolcularından indirim beklerken, şimdiye kadar olumlu geri dönüş alınan isimler bir elin parmağını geçmedi.

Fenerbahçe yönetimi futbolcuların önüne indirim konusunda 2+1 seçenek sundu… ya “indirim yapacaksınız” ya da “indirim yapacaksınız” dedi. Aksi taktirde üçüncü bir yol olarak FIFA’ya gidebilecekleri restini çekti.

Sportif direktör olması beklenen Emre Belözoğlu dışında hiçbir oyuncudan olumlu dönüş alınamadı. Başkan Ali Koç da bu bilgiyi doğruladı.

Ancak yönetimin Emre’den sonra; Altay, Ozan ve Ciğerci’nin de yine yönetimin kendilerine zorluluk çıkarmayacağını düşünüyor. 

Gelen bilgiler ise; Gustavo, Zajc ve Rodrigues’in indirime kesinlikle yanaşmadığı konuyu FIFA’ya taşımaya hazır oldukları yönünde.

Yerlilerden de Mevlüt, Ferdi, Deniz ve Tolgay’ın indirim konusunda olumsuz görüşleri olduğu gelen bilgiler arasında.