Konya İnanç

Fenerbahçe’de şok edecek tarihi skandal

26 Eylül 2021 Pazar 16:38 | Son Güncelleme: 26 Eylül 2021 Pazar 16:39

Hollanda’nın Gelderlander gazetesinde yer alan habere göre Fenerbahçe, Doetinchem'deki bir otomobil şirketine yanlışlıkla 831 bin 929 euro 50 sent transfer etti. Bu Miha Zajc için Empoli FC kulübüne ödenmesi gereken transfer taksidinin son bölümüydü. Jasper van Gruijthuijsen’in haberine göre; sarı-lacivertliler dolandırıcıların tuzağına düştü. Sonuç olarak Fenerbahçe’nin lisansı bile risk altına girdi.

Gelderland mahkemesi geçtiğimiz günlerde davada otomobil şirketinin parayı Fenerbahçe'ye geri ödemesi gerektiğine hükmetti. Bir sözcü, polisin cezai soruşturma yürüttüğünü söyledi. Şu ana kadar hiçbir şüpheli tutuklanmadı.

Fenerbahçe, 31 Ocak 2019'da Sloven futbolcu Miha Zajc'i Empoli'den aldı. Türkler orta saha oyuncusu için 3,9 milyon euro ödedi. Bu miktar kulübe üç taksitte aktarılacaktı.
25 Eylül 2020'de yapılması planlanan 1 milyon euro’luk son transferde taksidi ödemesinde işler ters gitti. O gün, 17:16'da Fenerbahçe, İtalyan kulübünden bir hatırlatma maili aldı. Ancak birkaç saat sonra mail kutusuna sahte bir mesaj daha düştü.

Empoli'den daha önce gelen mailin görmezden gelinmesi istendi. Fenerbahçe’ye yeni bir hesap numarası gönderildi. Otomobil şirketinin ortağı olan Doetinchem'den bir adamın ticari hesap numarasını içeren bir fatura iletildi. Ardından iki hatırlatma daha geldi. Fenerbahçe sonunda 831 bin 929.50 Euro'yu 30 Eylül'de erteledi.

O gün, Empoli adına hatırlatma içeren bir mail daha gönderdi. Fenerbahçe'ye 1 milyon euro transfer için 9 Ekim'e kadar süre verildi. Geç ödeme için 64 bin 200 euro talep edildi.

Fenerbahçe’nin, Empoli'ye 1 milyon euro daha az eğitim masrafı ödediği iddia edildi. İtalyanlar daha sonra, FIFA’ya tahkim davası açtı. Bu prosedürde 1 Nisan 2021 tarihinde bir düzenleme yapıldı. Fenerbahçe, Empoli'ye 831 bin 930 euro artı faiz ve masraflar ödemek zorunda kaldı. Bunu yaparken kulüp, FIFA'nın lisansı geri çekmesini engelledi.

Fenerbahçe, paranın yanlış hesaba aktarıldığını bu karardan çok önce anladı. Kulüp, ikinci bir ortak olan Doetinchemmer'den ve şirketlerinden miktarı geri talep etti.

Ancak ödemeyi reddettiler. Fenerbahçe daha sonra otomobil şirketinin ve iki ortağın hesaplarına ve varlıklarına el koydu. Kulüp ayrıca Hollanda polisine dolandırıcılık ve satın alma dolandırıcılığı ile şikayet edildi.

Dava sırasında iki ortak, Eylül 2020'de iki adamın otomobil şirketlerini ziyaret ettiğini açıkladı. Fenerbahçe'nin başkanı adına hareket edeceklerdi. Bazı özel işlerle ilgilenecek ve yaklaşık 830 bin euro’luk bir bütçesi olacak.

Arabalar, bir tekne ve iki ekskavatör teslimi için faturalar futbol kulübü başkanına gönderildi. Ama bu anlaşmalar imzalanmadı. Ayrıca 105 bin Euro değerinde bir arabanın teslimi için başka bir kişiye gönderilen bir fatura da vardı.

Doetinchem'den gelen adam ve ortağı, bu araçları gerçekten teslim ettiğini iddia etti. Ancak hiçbir kanıtı yoktu. Ayrıca, kimlik kartının bir kopyasını veya iki adamın mahkemede verdiği yetki belgesini gösteremediler. Fenerbahçe, ikisinin menajer olarak hareket edip edemeyeceği konusunda bir anlaşma olduğunu yalanladı.

Futbol kulübü olayların gidişatını araştırdı. Diğerlerinin yanı sıra iki yönetim kurulu üyesi, Doetinchem'li adama 800 bin euro’dan fazla ödeme yapılmasını onayladı. Soruşturmaya göre asıl fatura ile sahte fatura birbirine çok benzediği için yanılmıştı.

Ayrıca sahte fatura orijinali ile aynı gün geldi. Sahte mail Empoli'deki irtibat kişisinin adını içeriyordu. Yanlış mail adresi, doğru mail adresinden yalnızca bir harf farklıydı. Karar, sahte mailleri kimin gönderdiğini veya dolandırıcılıktan kimin sorumlu olduğunu belirtmiyor.

Mahkeme, Türk futbol kulübü ile sanıklar arasında geçerli bir anlaşma olmadığına karar verdi. Fenerbahçe'ye aktarılan tutarı artı yapılan masrafları iade etmelerine emredildi.
Fenerbahçe'nin avukatı ve sanıkların avukatı yorum yapmaktan kaçındı.

Ağaoğlu’nun rakibi başkanlık çalışmalarına başladı

Trabzonspor’da Aralık ayında yapılacak kongrede adaylığını koyması beklenen Mehmet Atalay, harekete geçti… öncelikle yerel basını ziyaretlere başlayan Atalay gazeteciliğe  başladığı Karadeniz gazetesine yaptığı açıklamalarda, Ahmet Ağaoğlu yönetimi ve Abdullah Avcı’nın yaptığı yaşlı oyuncu transferlerine göndermeler yaptı.

Atalay’ın açıklamalarından bazı satır başları:

Trabzonspor geçmişte başarı olduğu dönemlerde hep kendi içinde yetiştirdiği insanlarla şampiyonluklar yaşadı. Böyle yaşı geçmiş, 34’lük 35’lik isimlerden medet ummazdı. Kariyerleri iyimiş. Bizi bu çok ilgilendirmez. Eğer bu topraklara hizmet etmek istiyorsanız kendi öz değerinizi ortaya çıkaracaksınız. Onları en iyi şekilde eğiteceksiniz. Onları eğitecek insanları iyi seçeceksiniz. Sonunda mutlaka başarı gelir. Günü birlik başarılar sadece kandırıcı olur. Bunun faturasını Trabzon şehri yıllarca ödedi.

21 yıl devletin çeşitli sektörlerinde hizmet yaptım. Elbette çoğunluğu spor alanında. Şu anda Türkiye’nin bir çok ilinde gururla maçlarını izlediğimiz şehirlerdeki statların projelerinde yer aldım. Akyazı Stadı da bunların içinde. Oradaki projemiz çok farklıydı. Etrafında Trabzonspor Üniversitesi, yine Trabzonspor adına eğlence merkezleri, sağlık alanları olacaktı. Yani biz Akyazı’da büyük bir spor kompleksiyle birlikte Trabzonspor’un altyapısının inşasını düşünüyorduk. Şu anda dünyada altyapı konusunda hep Ajax’ı, Barcelona’yı, Benfica’yı konuşuyoruz. Trabzonspor bu takımların içinde mutlaka olmalı.

Bizim böyle bir potansiyelimiz var. Bunu gerçekleştirmek hayal değil. İyi bir ekip, doğru kararlarla Trabzon şehri Avrupa’nın futbol merkezlerinden birisi olur. Bunun yanı sıra bizim boks, yelken, ampute gibi sporları başarıyla yapacak insanlarımız var. Aldıkları madalyalarla gurur duyduğuzu sporcularımız var. Bunların sayısı kolaylıkla artabilir. Trabzon’daki en önemli sorun şehirde maalesef insanlar arasında birleştiricilik yok. Bizim ilk işimiz tüm insanlarımız, önemli değerlerimizi bir araya getirmek. Onlardan fikirler almak. Onlara kendi fikirlerimizi projelerimizi anlatmak.
Böylece Trabzon şehri bu coğrafyada sporun merkezi olacak. Bu şekilde yalnızca Trabzon’un değil çevresindeki illerin de çehresi değişecek. Binlerce insan istihdam edilecek. Başta da söylediğim gibi Trabzon şehrine olan borcumuzu ancak böyle ödeyebiliriz.

Trabzon’un futbolda 4 büyük olmasını sağlayan kişi Onursal Başkanımız Mehmet Ali Yılmaz beydir. Gözü kara olduğu için, Bakanlık yaptığı dönem, kimsenin başaramadığını yaptı ve futbola özerkliği getirdi. Sonrasında ise maalesef bir adım öteye gidilmedi. Çünkü görev gelen kişilerin ne böyle bir kararlılığı ne de yumruğunu vurduğunda ses getirecek güçleri vardı.

loading...