Serkan Bayar

Fenerbahçe, Trabzonspor ve Galatasaray neden kavga ediyor

14 Ocak 2020 Salı 11:47 | Son Güncelleme: 14 Ocak 2020 Salı 11:47

Ne güzel demiş Erasmus; “Körlerin ülkesinde tek gözlü insan kral olur” diye… Bakıyorum da Türk futbolunda körler sağırlar birbirini ağırlıyor. Tek gözlüler de krallığını ilan ediyor. Hepsinin eteğinde taş dolu, ama herkes bir diğerinin eteğindeki taşları silkelemeye çalışıyor. Beyler önce kendi eteğinizdeki taşları bir temizleyin, sonra gelin “kayıkçı kavgası” yapın.

Ama ben boşa yazıyorum… çünkü Aristophanes çok daha güzelini söylemiş; “bir yengece doğru yürümesini asla öğretemezsiniz.” Türk futbolunu yönetmeye talip olanlar için sanırım bizim bilmediğimiz bir okul var ilk dersi de, “yönetmeyi boşver, kavga etmeyi öğren…”

John Lyly der ki; “ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi vardır.” İşte kayıkçı kavgası yapan başkanlarının arkasından körlemesine giden siz taraftarlar bu söze dikkat edin. Başkanlarınız size şirin görünmek için saçmalıyorlar. Ama siz iğneleri olduğunu unutmayın. Yarın öbür gün bunların kayıkçı kavgası yüzünden çıkacak olaylarda alta siz gidersiniz. Onlar öpüşüp koklaşırlar.

Rochefoucauld’ın sözü ise kulaklarınıza küpe olsun: Nice kötü insanlar vardır ki hiç iyi yanları olmasa daha az tehlikeli olurlardı. Çünkü size şu anda camianızın başkanı, para veren, elini taşın altına koyan gibi şirin görünüyor. Ancak bu başkanlar aşığı olduğunuz kulüple işi bittiklerinde neler neler yaptıkları ortaya çıkıyor. 

Gerçi ben boşa yazıyorum… bir İtalyan atasözü der ki; “duymak istemeyen kadar kötü sağır yoktur…” bu yazdıklarımı okunacak, sonra uçup gidecek.

Yazımı da Eflatun’un, “Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler elinden büyük iş gelmeyenlerdir” sözüyle bitireyim… iki gündür kayıkçı kavgası yapan kulüplerinizin başkanları var ya; Avrupa’da rezil olanlar, Edirne sınırını geçemeyenler, Türk futbolunu rezil edenler. İşte onlar var ya onlar; kavgadan başka ellerinden birşey gelmeyenler.