Neslihan Yıldız

Fatih Terim'den istifa kararı

06 Mayıs 2021 Perşembe 14:40 | Son Güncelleme: 06 Mayıs 2021 Perşembe 14:43

Mustafa Cengiz yönetiminin seçimi ertelemesi sonrasında Galatasaray’da kaos ortamı oluştu… herkesin merak ettiği bu dakikadan sonra ne olacağı. 
* Fatih Terim istifa etmese bile, + 3 yıllık opsiyon hakkını kullanmayacak.
Zaten Fatih Terim, Eşref Hamamcıoğlu ya da Metin Öztürk’le çalışmayacaktı. Burak Elmas’ın seçilmesini beklemiyordu. Sadece Işın Çelebi gelirse devam edecekti. 
* Gelmesini hiç istemediği Arda Turan’a sözleşme vermeyecek.
Zaten Terim de böyle bir durum yaşanabileceğini bildiği için Arda Turan’ın sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmedi. Kendisi kalmadan Arda’nın kalmasını istemedi.

* Takımdaki gençleri kötü yönde etkilediğini düşündüğü Ryan Donk’u tutmayacak. .
Donk’u özellikle özel hayatı nedeniyle Cengiz zaten istemiyordu. Ancak Terim, Hollandalı oyuncuyu takım içindeki etkinliği nedeniyle çok tutuyordu.
* “İpinde değil” diye suçladığı Ömer Bayram, Emre Akbaba’ya yeni sözleşme teklif etmeyecek. Oğulcan’ı satacak.
Ömer Bayram ve Emre Akbaba zaten Mustafa Cengiz kalırsa Galatasaray’dan ayrılmak istiyordu.

* 11 Haziran’a kadar alınması gereken Onyekuru’nun 4.3 milyon euro’luk satın alma hakkını kullanmayacak.
Haziran ayı içinde 200 milyon TL’si acil olmak üzere 280 milyon TL’lik ödeme olan ortamda Cengiz’in, Onyekuru için ayırdığı bir bütçe yok.

Galatasaray’da seçimin olması için beklenen tarih

Galatasaray’da seçin iptal oldu, ortalık karıştı… Mustafa Cengiz yönetimi kararı oy birliği ile aldı. Seçim iptal kararına gerekçe olarak kapanma gösterildi.

Başkan adaylarının bu Cuma gününe kadar Divan Kurulu Başkanlığı’na adaylıklarını onaylayan 100 imza ve 44’er kişiden oluşan listelerini sunamayacak olmaları gösterildi.
Ayrıca seçimin yapılacağı 29 Mayıs günü hafta sonu sokağa çıkma yasağının devam etme ihtimali olduğuna işaret edildi.

En muğlak açıklama ise; “17 Mayıs’te açıklanması beklenilen yeni idari tedbirler göz önünde bulundurularak pandemi koşullarının imkan vereceği en yakın tarihte gerçekleştirilmek üzere iptaline karar verilmiştir” oldu.

Seçim 17 Mayıs’ta kapanma tedbirleriyle ilgili açıklanacak yeni koşullara göre şekillenecek. Eğer herhangi bir engel olmazsa 18 Mayıs tarihinde haftalık olağan toplantısını yapacak yönetim kurulu 1 ay sonrası için yeni seçim tarihi belirleyecek. Tahmini seçim tarihi 19-20 ve 26-27 Haziran olarak açıklanacak. Bu süreçte Mustafa Cengiz yönetimi görevine devam edecek.
Bu arada başkan adayları karara büyük tepki gösterdi. Burak Elmas, "Devlet organ, yetki ve kararları adına niyet okuyarak, yasal takvimi devam eden, etmesi önünde aksi yasal bir karar ve hiçbir engel olmayan seçimin 'iptali' söz konusu olamaz" dedi.

Metin Öztürk ise "Biz genel kurul iradesini hiçe saymaya kalkabileceklerini biliyorduk. Galatasaray’a dahili ve harici zarar verebilecek her türlü duruma karşı hazırız ve buradayız" ifadelerini kullandı.

Mustafa Cengiz darbe yapılarak indirilecek

Galatasaray’da iptal edilen seçim 17 Mayıs’ta kapanma tedbirleriyle ilgili açıklanacak yeni koşullara göre şekillenecek. Eğer beklendiği gibi tam yeniden bir tam kapanma gündeme gelmezse 18 Mayıs tarihinde yapılması gereken haftalık olağan toplantıda yönetim kurulu 1 ay sonrası için yeni seçim tarihi belirleyecek. Muhtemel seçim tarihi olarak şu anda 26-27 Haziran tarihleri öne çıkmış durumda.

Ancak Mustafa Cengiz TCK’nın 78’nci maddesinde yer alan olağanüstü sebeplerden dolayı başkanlık süresini 1 yıl daha uzatma kararı alırsa ortalık o zaman karışacak.

O zaman devreye Tüzük’ün 93 ve 130’uncu maddeleri girecek. Yönetim kurulunda yer alan üyeler istifa ederek Mustafa Cengiz’i düşürecek. 1 ay içinde seçim zorunlu olacak

Madde 93: Yönetim Kurulu üyeliklerinin boşalması durumunda yedek üyelerden en çok oy alan üye göreve çağırılır.
Başkan dışında Yönetim Kurulu üyeliklerinin boşalması ve Yönetim Kurulunun yedek üyelerin katılımı ile de toplantı çoğunluğunun sağlanamaması halinde Yönetim Kurulu ve Başkan düşmüş sayılır. Bir ay içinde Tüzük hükümlerine uygun olarak yeni seçim yapılır. Yeni Başkan ve Yönetim Kurulu seçilinceye kadar düşmüş sayılan Başkan ve Yönetim Kurulu görevine devam eder.

Madde 130: Seçimle gelen organ veya kurullarda üye sayısı, yedeklerin de getirilmesinden sonra üye tam sayısının yarısından aşağıya düşerse, Genel Kurul mevcut Yönetim Kurulu veya Denetim Kurulu tarafından bir ay içinde ilgili organ veya kurulun seçimini yapmak için olağanüstü toplantıya çağrılır.

Çağrının yapılmaması halinde, Kulüp üyelerinden birinin başvurması üzerine, mahallin Sulh Hukuk Hâkiminin Kulüp üyeleri arasından seçeceği 3 (üç) kişi, 15 (on beş) gün içinde Genel Kurulu Olağanüstü toplantıya çağırır.

Bu toplantı kararına uyulur ve gereken organ veya kurul için seçim yapılır.

Bu hususta Tüzük'ün 92. maddesindeki hüküm saklıdır.

Mustafa Cengiz yönetimi bu şekilde düşürülecek

Mustafa Cengiz 2018 yılında yapılan Galatasaray’ın 101’nci olağan kongresinde 2525 oy alarak başkan seçilmişti… ilk seçildiği dönemde listesinde; asil üye olarak Abdurrahim Albayrak, Yusuf Günay, Murat Ece, Kaan Kançal, Mahmut Recevik, Okan Böke, Dilek Kutlu, Dorukhan Acar, Ömer Cansever ve Emre Erdoğan yer alıyordu. Yedek üyeler ise İlber Aydemir, Metin Karakaya, Banu Vahapoğlu, Erol Özmandıracı, Özgür Özüdoğru’ydu. Yedeklerle beraber üye sayısı 15’ti. 

Son olarak Recevik ve Erdoğan’ın da istifasıyla 10 olan asil üye sayısı 6’ye düştü. Daha önce Murat Ece, Dorukhan Acar istifa etmiş yerlerine yedek üyeler İlber Aydemir, Metin Karakaya ile Banu Vahapoğlu gelmişti. Aydemir, Recevik ve Erdoğan’ın istifaları sonrasında kalan son iki yedek üye Erol Özmandıracı asil üye oldu.

Yönetim kurulu listesi 10’e tamamlanamadı.  Gelen bilgilere göre Cengiz 18 Mayıs’ta yapılacak yönetim kurulu toplantısında yeni seçim  tarihi açıklamazsa, 3 üye daha istifa edecek, Mustafa Cengiz yönetimi düşecek. Çünkü Cengiz yönetimi imza yeter sayısını kaybedecek.
Mustafa Cengiz
Abdurrahim Albayrak
Yusuf Günay
Kaan Kançal
Dorukhan Acar
Okan Böke
Ömer Cansever
Dilek Kutlu
Metin Karakaya
Banu Vahapoğlu Akgün
Erol Özmandıracı
Özgür Özüdoğru

Cengiz yönetiminin düşmesi için bu isimlerden 3'ünü  istifa etmesi gerekiyor.

Seçimi Abdürrahim Albayrak’ın oyu erteletti…

Salı akşamı yapılan yönetim kurulunda alınan seçimin ertelenmesiyle ilgili kararı GSTV’ye çıkarak Başkan Mustafa Cengiz’in bizzat açıklaması bekleniyordu… ancak Kaan Kançal ve Okan Böke kendisini engelledi. Çünkü Salı akşamı yapılan yönetim kurulu toplantısında erteleme kararı oy çokluğu ile alındı.

Seçimin belirlenen tarihte yapılması için Mahmut Recevik, İlber Aydemir ile Emre Erdoğan bastırırken, Okan Böke ve Kaan Kançal’ın da kendilerinden taraf olacağını tahmin ediyorlardı. O ikisini lehte el kaldırması durumunda Albayrak’ın da da “seçim yapılsın” diye el kaldıracağı bekleniyordu.

Günay’ın da her ne kadar Cengiz’in yanında dursa da daha fazla direnemeyip, “seçim yapılsın” diyeceği ve seçim kararı alınması bekleniyordu.

Ancak beklentiler olmadı. Aydemir, Recevik ve Erdoğan seçim yapılsın diye el kaldırdı. Böke ve Kançal çekimser kaldı. Albayrak ve Günay ise “seçim yapılmasın” şeklinde oy kullandı. 3 red, 2 çekimser ve Başkan Mustafa Cengiz’in de lehte oyuyla Galatasaray’da seçimin ertelenmesi kararı alındı. Yani karar 3 red 2 çekimser ve 6 lehte oyla alındı.

Cengiz ve Albayrak, Galatasaray’dan atılacak

Daha önce mali yönden ibra edilmesine rağmen idari yönden ibra edilmeyen Mustafa Cengiz ve yönetiminde kalan isimleri önümüzdeki dönemde sıkıntılı bir süreç bekliyor… gelen bilgilere göre yapılması planlanan ilk genel kurulda Cengiz yönetim, ne mali ne de idari yönden ibra edilmeyecek. Ayrıca Cengiz ve istifa etmeyerek yanında duran isimler için Galatasaray kongre üyeliğinden çıkarılma çalışmaları başlatıldı. 

Galatasaray Tüzük’ünün 109’uncu maddesinde yer alan, “Üyelikten çıkarma yaptırımı gereken eylemler” maddesinin 2’nci bendinde yer alan, “Seçimlerin düzenli ve sağlıklı bir biçimde ve dürüstlük ilkesine uygun yapılmasını engelleyici söylem veya eylem veya davranışlarda bulunmak” maddesi Salı akşamı seçimin ertelenmesi kararını veren tüm yönetim kurulu üyelerini etkileyecek.

Cengiz’le beraber Abdürrahim Albayrak ve Yusuf Günay’ın da kulüp üyeliğinden atılması gündeme gelecek.

Başkan adayı da olan Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, “Galatasaray’ın genlerinde demokrasi kültürü vardır. Camiamız bu tür aleni tüzük ihlali ile yapılan darbelere gereken tepkiyi verecektir” diyerek bu maddenin işletileceğinin işaretini verdi.

Kayyum atanması için mahkeme kararı

Galatasaray’da seçim ertelendi… ortalık toz dumana büründü. Daha önce kulübün kayyuma devredilmesi için mahkemeye başvuran eski Başkan adaylarından Ahmet Özdoğan kolları sıvadı. Resmi makamların yazılı emri olmadan seçimin iptal edilmesinin Tüzük’e aykırı olduğunu iddia etti.

Seçimin ertelenme kararına itiraz hakkı doğduğu yönünde hukukçulardan fikir aldı. Mahkemeye başvurma kararı aldı. Bu süreç ne kadar sürebilir henüz belli değil. Ancak Başkan Cengiz 178’nci maddedeki hakkı kullanıp, seçimi 1 yıl ertelerse Sulh Hâkimli’nden üç üyeden oluşan seçim kayyumunun resmen göreve gelmesi ihtimali ortaya çıkacak.

loading...