Erkan Özmen

Bir gol, üç puan

02 Kasım 2020 Pazartesi 11:50 | Son Güncelleme: 02 Kasım 2020 Pazartesi 11:50

Maç başlar başlamaz Beşiktaş tüm hatları ile baskı yaparak Malatyasporlu oyuncuları kendi yarı alanına hapsetti. Adeta antrenman yapar gibi top çevirdi. Malatya 12 futbolcusuyla kapandı, çok katı bir savunma yaptı. Bu da maçı seyretmesi zevksiz bir havaya soktu, oyunu kalitesizleştirdi.

Aslına bakansanız Beşiktaşlı oyuncular mı Malatya’yı kendi sahasına hapsetti yoksa Hamza Hamzaoğlu bu bunu istedi. Öyle ki kendi savunmalarından dönen tüm topları Beşiktaşlı oyunculara adeta teslim ettiler. İlk yarı ancak bir kez savunmadan çıkıp Beşiktaş 18 içine girebildiler.

Bu arada Larin, Aboubakar, Raşit, Atiba ile kaleyi yokladılar ama maalesef topu filelerle buluşturamadılar. Saha kenarında maçı soğukkanlı bir şekilde izleyen Sergen Yalçın 45 dakika boyunca kapanan Malatya’nın bu taktiğine bir şey yapmadı veya yapamadı.

Oysa çok basittir kapanın savunmaları açıp golü bulmak için sağdan soldan muz ortalar yapılır. Dar alanda becerisi olan oyuncularla rakip stoperler rahatsız edilir ama bunların hiç biri olmadı. Nedense Sergen Hocanın örgencileri hep göbekten gol arayışını sürdürdü.

İkinci yarı başladığında Beşiktaş ilk yarıdaki kadrosu ile sahadaydı. Oysaki Malatya’nın savunmasını açacak becerisi yüksek oyuncuları sahaya sürmeliydi diye düşünürken gol Raşit’in ortasını takip eden Larin den ancak 55. dakikasında geldi. Larin’in geçen hafta Denizliye attığı golden sonra Malatya’ya gol atması onun her geçen gün futbolunun üstüne koya koya yükseltiyor.

Golden sonra Malatya taktik değiştirdi savunma anlayışını bırakarak oyuna asılmağa ve gol aramaya başladı. Bu sayede oyun futbol maçı havasına döndü. Oğuzhan bu maçta eski havasına girmiş gibiydi. Sakatlıktan çıktıktan sonra koştu, çalıştı, savaştı, her geçen günü iyiye doğru gidiyor.

Atiba her zamanki gibi sahada basmadık yer bırakmadı. Sağ kanatta da N’Sakala, sol kanatta Rosier yerlerine oturdular. Dorukhan iyilerin arasındaydı. Stoperler Welinton ve Vida hiç hata yapmadılar. Raşit sağ kanatta hatasız oynadı.

Aboubakar çok gol pozisyonuna girmesine rağmen beceriksizliği yüzünden topu filelerle buluşturamadı. Beşiktaş kendi sahasında bir golle üç puan alması sevinilecek bir olay ama golcülerinin bir an önce gol atamamalarına çare bulması gerekiyor..