Konya İnanç

Emre Belözoğlu’nun sözleşmesi feshedilecek

08 Ekim 2021 Cuma 17:29 | Son Güncelleme: 08 Ekim 2021 Cuma 17:30

Başakşehir teknik direktör olarak Emre Belözoğlu’nu göreve getirdi… ancak TFF bir süredir Çağdaş Atan, Ömer Erdoğan ve İlhan Palut gibi ProLisansı olmayan teknik direktörlerin Süper Lig’de görev yapmaması için çalışma yapıyordu.

Son iki yılda koronavirüs pandemisi nedeniyle yapılamayan UEFA ProLisans kursu ayında 4’ünde başladı. Ancak bu kursla ilgili şu ana kadar basına yansıyan fotoğraflarda Emre Belözoğlu yer almıyor. Ayrıca yine TV şovmeni olmayı seçen Volkan Demirel ile Fatih Terim’in yardımcısı Selçuk İnan da kursta yok. Demirel ile İnan henüz A lisanslarını yeni aldıkları için gerekli sürenin dolmaması nedeniyle kursa katılamıyor.

Ancak A lisansını daha önce alan Emre’nin bu kursa katılma hakkı var. Buna rağmen kursla ilgili fotoğraflarda yer almaması dikkat çekici.

Eğer iddia edildi gibi TFF, ProLisansı olmayanları Süper Lig’de çalıştırmazsa Emre’nin Başakşehir’le yaptığı sözleşme fesholabilir. 

Bu arada şu ana kadar kursla ilgili basına servis edilen fotoğraflarda yer alan isimler; İlhan Palut, Necati Ateş, Ali Tandoğan, Orhan Ak, Ömer Erdoğan, Murat Şahin, Gökhan Zan ve Oktay Derelioğlu olarak dikkat çekiyor.

Fenerbahçe’de Altay Bayındır korkusu

Fenerbahçe’yi Ricardo Matos korkusu sardı… Vitor Pereira’nın 1860 Münih’i üçüncü lige düşürdüğü sezon Portekizli teknik adamla Bundesliga II’de beraber çalışan 42 yaşındaki Matos’un, kaleci antrenörü olarak göreve başlayacağı iddiası sıkıntı yarattı.

Kariyerinde ilk kez kaleci antrenörü olarak Pereira ile 1860 Münih’te çalışan Matos’u daha sonra Beşiktaş’ın eski hocası Schuster, Çin’e Dalian takımına götürdü. Şubat 2019’da kovulduktan sonra yaklaşık 2.5 yıldır işsiz olan Matos, Almanya’da büyük tepki almıştı.

1860 Münih üçüncü lige düşerken Matos’la beraber çalışan kaleci Stefan Ortega, taraftarın tepkisini alırken, “kiminle çalıştığımız, ya da kimlerin bizi çalıştırdığı hiç kimsenin umrunda değil. Kaleci antrenörü bana değil ben ona yardımcı olmak zorundaydım. Alman futbolu kendi antrenörlerine daha saygılı olmalı” diye sitem etmişti.

Knoop ve Kraft’ın kovulmasından bu yana Altay, U-19’un kaleci antrenörü ile çalşıyor. Refleks konusunda sorun yaşamasa da milli kalecinin mental olarak saha duruşunda bir eksiklik olduğu dikkat çekiyor. Ancak Matos gibi bir isim korkuya neden oluyor.

Fenerbahçe’nin freni Acun Ilıcalı’ymış!

Fenerbahçe ligin ilk 8 haftasını lider tamamladı. Başkan Ali Koç her ne kadar “vites yükseltmeliyiz” dese de özellikle milli araya lider girilmesinden dolayı mutlu. Fenerbahçe’nin ilk 8 haftada başarılı bir görüntü çizmesinin ardından yatanlar ise oldukça dikkat çekici. Başkan Koç’un bundan payı çok büyük.

* Ali Koç tüm yetkiyi kendinde topladı. Kuvvetler ayrılığından vazgeçti. Pereira ile birebir koordineli çalışıyor. Geçen sezon takımla ilgili tüm bilgiyi Erol Bulut’tan değil Emre’den alan Koç, bu kez Pereira ile sürekli koordinasyon halinde.

* Yönetim içinde de taşlar yerinden oynadı. Konuşmaları daha anlaşılır olan Erol Bilecik öne çıktı. Problem yaratan Selahattin Baki geri çekildi. Ayrıca Baki’nin takım içindeki bilgileri kendisine yakın gazetecilere paslamasının önüne geçildi. Tüm basın mensuplarıyla  aynı mesafeye gelinmesi sağlandı.

* Abi kardeş sisteminden vazgeçildi. Profesyonelliğe dönüldü. Abiler Emre Belözoğlu ve Volkan Demirel, Selçuk Şahin gönderildi. Amca Volkan Ballı başka göreve çekildi.

* Acun Ilıcalı gibi takımın sürekli içinde olan, futbol şube sorumlusu gibi pek çok karara etki eden bir isim uzaklaştırıldı. Futbolcularla arasına mesafe konuldu.

* Vitor Pereira’nın tartışılmaması sağlandı. 3-4-2-1 sistemi masaya yatırılmadı. Yedek bıraktıklarının seslerini yükseltmesine izin verilmedi. Ozan gibi Caner gibi isimleri göndermek istemesine saygı gösterildi.

Comolli’nin Pereira’ya mesajı var

Ali Koç her sezona “bu sezon işi bitireceğiz. Şampiyonuz…” diye başlıyor. Ardından seçtiği sistemin işe yaramadığını anlıyor. Her şeyi baştan aşağı yeniliyor. 

İlk sezonunda hedefine gençleşmeyi ve profesyonelliği koydu.

* Damien Comolli’yi sportif direktör olarak getirdi. Taraftarın futbolunu sevmediği Aykut Kocaman’ı kovdu. Daha ilk anda 4 milyon euro verip Barış Alıcı ile Berk Özer’i transfer etti. Cocu’yu teknik direktör olarak getirdi. Comolli’nin bağlantılarını kullanıp Ayew, Slimani gibi yıldızları transfer etti.

Bu sistem tutmadı.

* Comolli’ye güvendi.  “Asla olmaz” dediği ancak taraftarın çok istediği Ersun Yanal’ı takımın başına getirdi. Serdar Aziz, Tolgay Arslan gibi Türk futbolunu tanıyan oyuncuları transfer etti. Fatura önce Comolli’ye, sonra Yanal’a çıktı.

İkinci sistem de tutmadı.

* Hem profesyonellik hem de abilik dedi. Bu kez de Emre’yi göreve getirdi. Volkan Demirel’i yanına verdi. Tüm takımı Emre’ye kurdurdu. Erol Bulut’u getirmesine ses çıkarmadı. Önümüzdeki sezonlarda sadece birkaç oyuncunun değişeceği transferler yapıldığına inandı.

Emre’li sistem de tutmadı.

* Bu sezona daha önce denenmiş; hem başarısız olmuş, hem hayal kırıklığı yaratmış hem de ciddi tepkiler alan Vitor Pereira ile başladı. Türk yetkiyi ona verdi. İlk 8 hafta lider bitirildi. İşler şimdilik yolunda gidiyor.

Koç’tan Mesut’a, “Patron Pereira” ayarı

Fenerbahçe Haberleri…Fenerbahçe yönetimi şampiyonluk yolunda önlerine çıkacak her türlü krizi en doğru şekilde çözmek için uğraşıyor… herkes biliyor ki; Vitor Pereira ile Mesut Özil arasında bir problem var. İki tarafta kendisine göre haklı. Ancak Başkan Ali Koç olaya el atmış durumda. Pereira’yı bozmadan, Mesut’u üzmeden sorunu çözmeye çalışıyor.
Hem Mesut hem de Pereira’nın birleşme noktası sistem.
Pereira; Mesut’un sisteminde yeri olmadığını inanıyor.
Mesut da Pereira’nın sisteminin kendisine uygun olmadığını söylüyor.
Ali Koç, Pereira’ya “sistemini değiştir” demiyor. İşine karışmıyor. Mesut’u kullanmanın yollarını bulması gerektiğini anlatıyor. Mesut’a da takımın patronunun Pereira olduğunu söylüyor. Kendisinin Fenerbahçe için olan öneminden bahşediyor. Sahada ya da kulübede hiç fark etmez çubuklu içinde yer almasının bile karşı tarafa korku saldığını anlatıyor.
Ali Koç’un konuşmaları şimdilik Mesut ve Pereira arasındaki krizi frenliyor. Ancak olası kötü sonuçların ardından sıkıntılı bir sürecin ortaya çıkmasından da korkuluyor.

loading...