Dr. Figen Ökten

Vajinam çok kaşınıyor!

07 Temmuz 2020 Salı 10:20 | Son Güncelleme: 07 Temmuz 2020 Salı 10:20

SORU: Figen hanım, vajina hijyeni için kullanılan spreyler veya temizleme mendillerinin acaba yan etkileri olabilir mi? Bir süredir akıntım yok ama vajinam çok kaşınıyor. Kullandığım bu ürünlerden kaynaklanıyor olabilir mi diye merak ediyorum.

CEVAP: Değerli okurum, bahsettiğin ürünler vajinanın doğal ortamını bozduğu için enfeksiyona açık bir hale getirir. Kaşıntı sebebin de muhtemelen enfeksiyon veya alerji sebepli olabilir. Bu ürünleri kullanmaktan kaçınmanı tavsiye ederim.

Doğumdan sonra bir türlü ilişkiye giremiyorum...

SORU: Merhabalar... 28 yaşındayım, yeni doğum yaptım. Eşim benimle birlikte olmak istiyor ve ısrar ediyor ama ben istemiyorum. Ona karşı doğumdan sonra bir isteksizlik duyuyorum. Acaba bu geçici mi?

CEVAP: Değerli okurum, doğumdan sonra bazı kadınlarda “doğum sonrası depresyon’’ görülebilir. Bu durum genel anlamda bir isteksizlik, yorgunluk, cinsel ilişki isteksizliği şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durumda ilişkiden kaçınmak en sık gördüğümüz tablodur. Bütün bunların altında, doğumun zor olması, fiziki şikayetlerin devam ediyor olması da yatabilir. Eğer bu isteksizliğin fiziki şikayetlerinden kaynaklanıyorsa doktorunla bu konuyu konuş, onun yardımlarıyla çözüme kavuştur. Fiziksel problemlerini halletmene rağmen halen isteksizliğin devam ediyorsa, bu konuyu eşinle de konuş. Sana biraz daha zaman tanımasını ve anlayış göstermesini iste. Her şeye rağmen isteksizliğin devam ediyorsa o zaman da bir psikolog ile görüşerek yardım almanın doğru olacağı inancındayım.

Acaba sorun olur mu?

SORU: Merhaba Figen Hanım, ben henüz biriyle birlikte olmamış bir erkeğim. Bir kız arkadaşım da yok. Eğer ilk deneyimimi genelevde yaşarsam sorun olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, bu konuda aceleci davranma. Cinselliğe hazırlanmak için illa ki bir hayat kadınıyla birlikte olmak gerekmiyor. Orada söylenen ve aslında seninle ilgili olmayan bir söz, herhangi bir bıkkınlık şeklinde davranış seni ürkütebilir, canını sıkabilir ve cinsel performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu senin açından olumsuz bir sonuç doğurabilir. Durumunu da karşındaki kişiye utanmadan açık ve net olarak açıklaman gerekiyor. Arkadaşlarının bazı anlattıkları kafanı da karıştırmış olabilir. Belki de böyle bir deneyim için biraz daha beklemen ve ileride bir kız arkadaş edindiğinde onunla belli bir noktaya kadar bazı şeyler yaşaman daha iyi olacaktır. Acele etmemeni öneririm.

Çubuk işe yarar mı?

SORU: Merhaba Figen Hanım, 47 yaşında bir arkadaşım var diyabet hastası ve sertleşme sorunu yaşıyor. Mutluluk çubuğu taktırmasını önerdim. Acaba bu işe yarar mı?

CEVAP: Değerli okurum, diyabet hastalığı ereksiyon güçlüğünde önemli bir faktör. Arkadaşının penil protezi ilk tercih ola- rak düşünmesi pek doğru değil. Bir üroloji uzmanı tarafından değerlendirildikten sonra gerekli tedaviye karar verilir. Belki de ilaç tedavisi ile sorun çözülebilir. Penil protez en son tercih olacaktır. Diabetik kişilerde penil protez operasyonu sonrası bir takım riskler vardır ancak operasyona engel değildir.

Darbe sonucu şişti!

SORU: Merhaba doktor hanım, aldığım bir darbe sonunda yumurtalıklarımdan biri şişti ve anormal büyüdü. Bunun bana bir zararı var mıdır? Cinselliğimi etkiler mi?

CEVAP: Değerli okurum, testislere darbe sonucunda testisde kanama meydana gelebilir. Bunu açıklığa kavuşturmak için muayene olman gerekir, testislere ultrasonografi yapmak gerekebilir. Bir üroloji uzmanına görün. Geçmiş olsun...