Dr. Figen Ökten

Utandığım için eşimle terapiye gidemiyorum!

11 Eylül 2019 Çarşamba 16:00 | Son Güncelleme: 11 Eylül 2019 Çarşamba 16:00

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. 11 yıllık evliliğimde erken boşalma sorunuma çare bulamadım. Utandığım için eşimle terapiye gidemiyorum. Tek başıma nasıl bir tedavi uygulayabilirim? Bu konuda bana yardımcı olursanız inanın çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma, erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Bu sorun zamanla çiftler arasında huzursuzluklara ve şiddetli çatışmalara yol açabilir. Ancak, her zaman tedavi edilebilen bir hastalıktır. Öncelikle erken boşalmanın “Yine erken olacak, yine eşimi tatmin edemeyeceğim” gibi endişe, korku ve kaygılarından kaynaklanabileceğini unutma. Sevişmenin verdiği hazza odaklan, boşalma korkusunun içine ilk düştüğü anı eşinle paylaş ve o an geldiğinde cinsel ilişkiye ara vererek bekle. Rahatlayınca tekrar devam et. Zamanla bu sorunun üstesinden gelebilirsin.

Vajina kenarında küçük etler uzadı, zarar verir mi?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Benim sorunum; birkaç yıldır vajinamın kenarındaki küçük dudak denilen bölgede et uzadı. Acaba bunun bana bir zararı var mı? Bir jinekolog zararı olmayacağını söyledi ama yine de bu konuda benim yapabileceğim bir şey var mı?

CEVAP: Değerli okurum, nasıl kimsenin yüzü, burnu ya da gözleri birbirine benzemiyorsa, her kadının vajinası da birbirinden farklıdır. Vajinanın iç ve dış dudakları daha kalın, daha ince, daha kısa ya da sarkık olabilir. Ancak bu bir anormallik olduğu anlamına gelmez. Bir jinekoloğa da muayene olduğuna ve o her şeyin normal olduğunu söylediğine göre endişelenmeni gerektirecek bir durum yok. Dış gebelik geçirdim, tekrar yaşarım diye korkuyorum! SORU: İyi günler, ben 8 aylık evliyim. İki ay önce dış gebelik nedeniyle ameliyat oldum. Bu durum yine olur mu? CEVAP: Değerli okurum, dış gebeliğin büyüklüğü fazla değilse, ultrasonda gebeliğin büyüklüğü belirli büyüklüğü aşmamışsa, karın içinde kanama gibi bir belirti yoksa ilaçlarla tedavi edilebilir. Bunun dışındaki durumlarda cerrahi tedavi yapılır. Cerrahi olarak da laparoskopi veya açık ameliyat yöntemleri vardır. Dış gebelik doğru tedavi edilirse yenileme şansı azdır.

Bir ayı geçti hâlâ adet görmedim, neden olabilir?

SORU: Merhaba Figen Abla. Benim de bir sorum olacak sana; 18 yaşındayım, 34 gündür adet olmuyorum. Acaba normal mi?

CEVAP: Değerli okurum, iki adet kanamasının başlangıçları arasında geçen süre, yani bir adet kanamasının başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süre adet siklusu olarak adlandırılır. Bu sürenin 21-35 gün arasında olması normal kabul edilir. Kadınların büyük bir kısmında adet siklusunun süresi 28 gündür. Adetlerin 21 günden daha kısa aralıklarla tekrarlamasına sık adet görme (polimenore) denilir, iki adet arasındaki süre 35 günü geçerse buna da seyrek adet görme (oligomenore) denilir. Adetler sırasında aşırı kanamaların olması, adet görme süresinin uzaması, az kanamalı veya kısa süreli adet görme, ara kanamalar da adet düzensizliklerindendir.