Dr. Figen Ökten

Utandığım için eşimle terapiye gidemiyorum!...

03 Temmuz 2020 Cuma 12:41 | Son Güncelleme: 03 Temmuz 2020 Cuma 12:41

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. 11 yıllık evliliğimde erken boşalma sorunuma çare bulamadım. Utandığım için eşimle terapiye gidemiyorum. Tek başıma nasıl bir tedavi uygulayabilirim? Bu konuda bana yardımcı olursanız inanın çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma, erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Bu sorun zamanla çiftler arasında huzursuzluklara ve şiddetli çatışmalara yol açabilir. Ancak, her zaman tedavi edilebilen bir hastalıktır. Öncelikle erken boşalmanın “Yine erken olacak, yine eşimi tatmin edemeyeceğim” gibi endişe, korku ve kaygılarından kaynaklanabileceğini unutma. Sevişmenin verdiği hazza odaklan, boşalma korkusunun içine ilk düştüğü anı eşinle paylaş ve o an geldiğinde cinsel ilişkiye ara vererek bekle. Rahatlayınca tekrar devam et. Zamanla bu sorunun üstesinden gelebilirsin.

15 saniyede oluyor!

SORU: Merhaba hocam, ben 24 yaşında bekar bir delikanlıyım. Boşalmam 15 saniyede gerçekleşiyor. Sertleşme sıra- sında da penisimin boyu 5 cm’e düşüyor. Sizce bir sıkıntı mı var?

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma, cinsel işlev bozuklukları içinde en sık görülenidir. Birleşmeden sonraki iki dakika içinde oluşan boşalmalar, erken boşalma olarak kabul edilir. Çiftlerin hayatını olumsuz etkilediği için önemli bir problem olarak ortaya çıkar. Genelde ilk ilişkilerde erken boşalma yaşanabilir. Bu strese bağlıdır. Stres durumu uzun sürerse, erken boşalma da bir müddet sonra devamlılık kazanır. Bazı olgular ise organik bir nedene dayanır. Yani penisin sinirsel uyarımın- da hassasiyet artmıştır. Neticede daha birkaç hareket ile meni boşalır.

Haftada 3-4 kez yapıyorum

SORU: 28 yaşında bekar bir erkeğim. Haftada 3-4 kez kendimi tatmin ediyorum. Bunun bana bir zararı olur mu?

CEVAP: Sadece yorgunluk yapar sevgili okurum. Ancak senin yaşındaki birinin cinsel hayatının tamamını kendini tatmin oluşturuyorsa, bu normal bir durum değil. En kısa zamanda sosyal yaşama daha fazla katılmanı, bir partner veya bir eş bulmanı öneririm sana.

Evlenmeden önce ilk deneyimi yaşamalı mıyım?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. 22 yaşındayım. Nişanlım evlenmeden önce birlikte olmamıza izin vermiyor. Ben daha önce kimseyle birlikte olmadım. Şu an evlenmek üzereyiz. Evlenmeden önce ilk cinsel deneyimimi yaşamalı mıyım? İlk gecede problem yaşar mıyım?

CEVAP: Değerli okurum, yakın bir zamanda evleneceksen biraz sabırlı ol derim. İlk geceyi eşinle paylaş. Bu konuda sağlıklı kaynaklardan yeterli bilgi alırsan hiçbir sorunun olacağını sanmıyorum. Mutluluklar dilerim.

Boşalma sorunum için geciktirici işe yarar mı?

SORU: 34 yaşındayım. Zaman zaman erken boşalma problemi yaşıyorum. Acaba bunun nedeni seyrek ilişki olabilir mi? Geciktirici sprey işe yarar mı acaba?

CEVAP: Değerli okurum, düzensiz ya da seyrek ilişkiye bağlamak çok doğru değil, ancak sende anladığım kadarı ile bu erken boşalma her zaman olmuyor. Geciktirici spreyleri çok önermiyorum, etkinliği sınırlı ve penis de uyuşma yaptığından hazzı azaltır. Durum süreklilik kazanırsa ilaç tedavisi alman gerekebilir.