Dr. Figen Ökten

Seks benim için bir işkenceye döndü!

16 Haziran 2020 Salı 20:15 | Son Güncelleme: 16 Haziran 2020 Salı 20:17

SORU: Merhaba benim ön sevişme sırasında hiçbir sorunum yok ama cinsel birleşme olduğu zaman hemen boşalıyorum. İlk başta ‘Kendim üstesinden gelirim her şey kafada bitiyor’ diyordum ama bitmedi. Artık benim için seks tam bir işkenceye döndü, bu olayı atlamak için ne yapabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma çözümü olan bir problemdir. Defalarca belirttiğim gibi erken boşalma sorunu olan erkekler utanma nedeniyle hekime başvurmaktan kaçınmamalı. İlaç tedavisi ile yüzde 70 oranında bu durum çözülebiliyor.

Çok su içmediğim halde sık sık idrara çıkıyorum!

SORU: Merhabalar doktor hanım, benim sorunum gecede 5-6 kez tuvalete çıkıyorum. 50 yaşındayım. Çok su içmiyorum. Acaba bu kadar çok tuvalete çıkmak ne anlama geliyor. Özellikle iki aydır böyle.

cevap: Değerli okurum, seninyaşında gece idrara kalkma ilk planda prostat ile ilgili rahatsızlıkları düşündürür. Zaten her erkek 50 yaşına geldiğinde hiçbir rahatsızlığı olmasa bile prostat kontrolü yaptırmalıdır. Prostat büyümesi yönünden değerlendiril- mek üzere bir Üroloji uzmanına başvur.

Vajinal kuruluktan dolayı ilişkiye giremiyorum...

SORU: İki sene önce menopoza girdim. O dönemden sonra cinsel ilgi ve isteğim azalmaya başladı. Üstelik vajinal kuruluk nedeniyle ilişkiye girmekte de zorlanıyorum. HRT uygulanıyor ama bunun cinsel isteğe bir faydası yok... Şikayetlerim acaba sadece menopozla mı ilgili yoksa sizce psikolojik olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, bahsettiğin şikayetler menopozda östrojen azalmasına bağlı gelişen şikayetlerdir. HRT alan bir kişide bu şikayetler zaman içerisinde gerileyecektir. Doktoruna bu şikayetinizi bildirip muayene sonrası mutlaka çözüm yoluna gidilecektir, gerekirse lokal kullanımlı östrojen preparatları önerilebilir. En doğrusu seni takip eden doktorunla görüşüp onun önerileri doğrultusunda hareket etmendir.

İlaç yüzünden mi acaba?

SORU: Figen Hanım, bir haftadır kullandığım bir ilaç var. Bu ilaç bende çok geç boşalma ya da boşalamama gibi bir yan etki yaptı. Sizce ilacı bıraktıktan sonra bu boşalamama sorunun ortadan kalkar mı?

CEVAP: Değerli okurum, bazı ilaçların yan etkisi olarak geç boşalma görülebilir, özellikle de depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bu durumu oluşturabilir. Tedavi bittikten ve ilacı kestikten sonra düzelecektir.

Düzenli olarak seks yapıyorum ama bir türlü olmuyor!

SORU: Doktor hanım, merhaba benim de size bir sorum olacak aydınlatırsanız çok sevinirim. 6 aydır her gün ilişkiye giriyoruz ama bir türlü hamile kalamıyorum. 25 yaşındayım ve 3 yıllık evliyim. Ne yapmalıyız?

CEVAP: Değerli okurum, 1 yıllık düzenli korunmasız ilişkiye rağmen gebelik olmasa doktora başvurulmalıdır. Yaşın genç olduğu için 6 ay daha beklemeni ve gebelik olmasa eşinle doktora başvurmanızı öneririm.

Adetlerim düzensiz, kısırlık olasılığı var mı?

SORU: Merhaba doktor hanım. Ben 36 yaşında bir bayanım. Sürekli adet düzensizliği yaşıyorum. Kısırlık olasılığı var mı?

CEVAP: Değerli okurum, hormon tahlilleri ve USG muayenen yapılarak hormonal bozukluk kist miyom varlığı araştırılarak gebeliğe engel bir durum olup olmadığı saptanabilir. Geçmiş olsun...