Dr. Figen Ökten

Penisim hem daha eğrildi hem de 2 santim kısaldı...

13 Haziran 2020 Cumartesi 18:35 | Son Güncelleme: 13 Haziran 2020 Cumartesi 18:37

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Penis eğriliğinin düzeltilmesi için ameliyat oldum. Fakat düzelmediği gibi daha da eğik bir hale geldi. Boyunda da 2 cm kısalma oldu. Sizden öğrenmek istediğim penisle ilgili 2. bir ameliyatın geçirilmesinde bir sakınca var mı? ve 2. ameliyat için aradan maksimum ne kadar süre geçmesi gerekiyor.

CEVAP: Değerli okurum, penil deviasyon operasyonlarından sonra yapılan tekniğe göre peniste hafif kısalma görülebilir. Ancak eğriliğin artması normal bir durum değil, tekrar bir operasyon ile bu eğrilik düzeltilebilir. Senin operasyonunun üstünden 2 ay geçmiş, 2. operasyon ne zaman istersen yapılabilir.

Testisinin yukarı çıkması çocuk olmasına engel mi?

SORU: İyi günler doktor hanım. Yaklaşık 3 yıldır eşimin (ilişki esnasında daha çok) sağ testisi yukarı kasıklarına çıkıyor. Şu anda ve öncesinde ağrı şikayeti olmadı. Daha çok yorulduğunda ve aşırı yük kaldırdığında sağ kasığında şişme (bilye büyüklüğünde) oluyor. Bu durum önemli mi? Ne yapmalıyız? 2. çocuğu düşünürsek olumsuz etki eder mi?

CEVAP: Değerli okurum, anlatmış olduğun öyküden eşinde sağ kasık fıtığı olma olasılığı mevcut. Utanılacak bir durum değil, bir an önce muayene olsun. Eğer fıtık tespit edilirse basit bir operasyon ile bu problem çözülecektir. Bu durumun çocuk sahibi olmanızı etkile- yecek bir durum olmadığını düşünüyorum.

Kızlık zarı bozulduktan sonra regl gecikir mi?

SORU: Merhaba ben 18 yaşındayım. Bir ilişkim oldu. Adet kanamam bu ay 3 gün kadar gecikti. Kızlık zarı bozulduktan sonra adet kanaması bir süre gecikir mi? Böyle bir şey var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, kızlık zarı bozulmasıyla adet kanaması gecikmesi arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Ancak zarın bozulmasına yönelik ilişki adetin ortasına denk gelen yani yumurtlama zamanında olduysa erken gebelik işareti olabilir. Bunun dışında stres, korku, hormonal düzensizlik veya yumurtalık kistinde de adet gecikebilir. Sana tavsiyem öncelikle bir gebelik testi yaptırıp bir jinekologa başvurman durumu açıklığa kavuşturur.

Boşalma süresini uzun tutmak zararlı mıdır?

SORU: İyi günler Figen Hanım. Yaşım 35. Cinsel ilişkiye girdiğimde, kendimi üç dört saat tutabiliyorum. İstediğim zaman boşalabiliyorum. Cinsel ilişkide 3-4 saat gibi uzun bir süre tutup boşalmamak zararlı mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki- nin normal sayılabilecek bir süresi yoktur. Cinsel isteğin ve uyarının düzeyine, kişisel tercihlere, ilişki sıklığına, partnerle ilişkinin niteliğine göre kişiden kişiye değişim gösterir, sağlıklı cinsellik için önemli olan eşler arasındaki uyumdur. Boşalmanın kontrolü- nü kazanmış olman ve istediğin ölçüde sürdürebilmen, eğer eşinin de bu sürede isteği sürüyorsa, hem senin hem de partnerinin daha uzun süre cinsel uyarım almasını sağ- layacağından, sorun değil.

Menopoz, bir kadını eşine karşı soğuk yapabilir mi?

SORU: Merhaba efendim, benim sorunum eşimden yana. Menopoza girdiğinden beri bana karşı son derece soğuk davranıyor. Benimle ilişkiye girmek istemiyor. Aca- ba menopozun böyle etkileri olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, menopoz dönemlerinde hormonal düzensizlikler dolayısıyla bu tip durumlarla karşılaşabiliyoruz. Eşinin menopoz döneminde öncelik- le bir jinekologdan daha sonrasında ise bir psikologtan yardım almasını öneririm.