Dr. Figen Ökten

Onunla her gün seks istemem normal değil mi?

13 Eylül 2019 Cuma 17:55 | Son Güncelleme: 13 Eylül 2019 Cuma 17:55

Onunla her gün seks istemem normal değil mi?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım, 28 yaşındayım. 5 aydır bir kız arkadaşım var. Onunla çok mutluyum. Benim sorunum her gün ilişkiye girmek istemem. Bu anormal bir durum mu?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişkinin sık ya da az olması tamamen kişilere bağlıdır. Normal bir sayı yoktur. Az veya çok yapılması sağlığı etkilemez. İki taraf da, aynı zamanda cinsel olarak hazır oluyorsa ve bundan zevk alınıyorsa, bunun sayısının ya da sıklığının bir anlamı olmaz.

Kürtaj sonrası bir daha ne zaman hamilelik olur?

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Ben bir süre önce henüz istemediğim için kürtaj oldum. Kürtaj sonrası yeniden hamile kalmak için ne kadar beklemek gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, burada önemli olan kürtajın sebebidir. Eğer kürtaj olma sebebin tıbbi ya da jinekolojik bir soruna bağlı değilse, kürtaj esnasında ve sonrasında kürtaja bağlı bir sorun yaşamadıysan, yeni bir gebelik için beklemene gerek yok. Eğer böyle bir durum varsa en az altı ay beklemeni ve kürtaj nedenleri için tedavi olmanı öneririm.

İdrar yolunda sızıntı oldu

SORU: Figen hanım, bundan 4 ay önce birisiyle seks yaptım. Bir kaç gün sonra idrar yolunda sızı hissetmeye başladım. Doktora gitmeden ilaç aldım ve geçti. Fakat bu aralar yine aynı sızılar aralıklı devam ediyor. Akıntı yok ama sızılar neden oluyor?

CEVAP: Değerli okurum, ilk kez ilişkiye girildiğinde ya da ard arda çok kez ilişkiye girildiğinde özellikle klitoris fazlaca parmakla uyarıldıysa bahsettiğin gibi ağrılı ya da ağrısız sızı hissedilebilir. Bu ilişki sırasında bir enfeksiyon gelişmişse ve net bir tedavi yapılmamışsa, vücut direnci düştükçe ve cinsel birliktelik devam ettiyse bu yakınmaların devam edebilir. Başvuracağın bir jinekolog gerek muayene gerekse mikrobiyolojik incelemelerle sorununu çözebilir.

Uzun sürmesini istiyorum

SORU: 30 yaşındayım. Erken boşalmayı önleyemiyorum. Oysa ben daha da devam etmek istiyorum. İstediğim şöyle yarım saat kadar sürmesi... Bunun için ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma tedavisi için bir Psikiyatristten yardım alabilirsin. Bazı teknikler öğretilerek bu problem çözülür. Bir diğer tedavi alternatifi ilaç tedavisidir, bu konuda da bir Üroloji uzmanından yardım alabilirsin.

Testler ‘normal’ diyor ama sorunum devam ediyor

SORU: Figen hanım, adet günlerim düzensiz, jinekologa gittik bir sorun olmadığını söyledi, emin olmak için testler yaptılar her şey yolunda çıktı fakat hala düzensizlik devam ediyor. Bu ay 20 günlük gecikme oldu, hamileyim zannettim ama test negatif çıktı. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, gerek muayene gerek kan testleriyle hormon değerlerinin normal geldiği durumlarda bile strese, yorgunluğa, geçirmiş başka hastalıklara ve sürekli ilaç kullanımlarına bağlı olarak adetler düzensiz olabilir. Yine de adet dönemi boyunca ardarda yapılacak ultrasonik izleme ve farklı dönemlerde yapılacak hormon testleriyle herhangi bir dönemde hormonal yetersizlik olup olmadığı ya da yumurtlama olup olmadığını araştırmak gerekir, bu sorununun çözümüne yardımcı olacaktır.