Dr. Figen Ökten

Onu kırmak istemiyorum!

05 Temmuz 2020 Pazar 21:13 | Son Güncelleme: 05 Temmuz 2020 Pazar 21:13

SORU: Bir yıllık yeni evli çiftiz. Çocuk özlemimiz var. 8 aydır sağlıklı cinsel ilişki yaşıyoruz. Çocuk istiyoruz, fakat bu ay yine adet gördü. Üzülüyoruz, eşimi kırmaktan da korkuyorum. Neler yapmalıyız?

CEVAP: Değerli okurum, sekiz aydır sağlıklı cinsel ilişki yaşıyorsunuz ve bir yıldır evli olduğunuzu belirtiyorsun. Tahminen birkaç ay sağlıklı bir cinsel yaşantınız olmadığını çıkartıyorum. Belki eşinin vaginismus rahatsızlığı olabilir. Cinsel ilişki sırasında yaşadığı gerginlik, çocuk sahibi olmanızı güçleştiriyor olabilir. Ayrıca senin sperm sayılarınla ilgili problemin olabilir. Evlilikte, iki kişinin birlikte oldukları zaman içinde ortak sorunlara beraber çözüm bulması gerekir. Nedenini henüz bilmediğin problem için eşini kırmamalısın ve en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.

Penisimden kan geliyor

SORU: Merhaba... Ben 18 yaşındayım. Spermimin rengi çok koyu. Boşaldıktan bir- kaç dakika sonra penisimden kan damlıyor. Şimdiden yanıtladığınız için teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, bu normal bir durum değil. Sanırım renkteki koyuluk da, beklemiş olan kanın meni rengini etkile- mesi ile oluşuyor. Bu tanı için bir sperm tahlili vermen gerekecek. Daha sonra meni keselerinin ve prostatın olduğu bölgenin bir ultrason ve MR ile de incelenmesi gerekebilir. Büyük bir ihtimal ile basit bir tahriş veya iltihap bu duruma neden oluyordur. Fakat çok ciddi ve tehlikeli durumlarda bahsetti- ğin belirtileri verebilir. Bence ailenle konu- şarak mutlaka bir üroloji uzmanına başvur.

Ureaplasmanın belirtileri nelerdir, ne yapılmalı?

SORU: 27 yaşında bir turizmciyim. 6 ay önce cinsel bir ilişkim oldu. Daha sonra partnerim bana kendisinde ureaplasmosis diye bir hastalığın olduğunu söyledi. Bu nasıl bir hastalık? Belirtileri var mı ve ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, sık rastlanan ve cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır. İdrar yolunda kaşıntı, akıntı, idrar yaparken yanma gibi belirtiler gösterir. Tanısı özel laboratuar testleri ile konulabilir ve erken tanı konulduğunda tedavisi ilaç kullanımı ile başarıyla yapılabilir. Bu gibi cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan korunmak için şüpheli ilişkilerden kaçınmak ve prezervatif kullanmak gereklidir.

Penisimin eğriliği endişelendiriyor!

SORU: Tüm yaşantımı altüst eden bir sorunum var. Penisim çok küçük ve yamuk. Sertleşme sorunu yaşamıyorum, ama eğriliği ve boyu beni çok endişelendiriyor. Sorunum ameliyatla düzeltilir mi ve normal bir penis boyu ne kadar olmalı?

CEVAP: Değerli okurum, ergenliğe ulaşmış bir erkeğin penisinin ortalama uzunluğu gevşek halde 5 ile 9 cm arasında, sertleşme halindeyken ortalama 16 cm boyunda olur. Bununla birlikte penisin büyüklüğü kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Durumun bir estetik problem olabileceği gibi başka bir sorun da olabilir. Bununla ilgili üroloji ve plastik cerrahi değerlendir- meleri sonucunda karar vermek gerekir.

Düşüncesi heyecanlandırıyor!

SORU: Benim seks konusunda kendime karşı inanılmaz bir güvensizliğim var Figen hanım. Cinsel ilişkiye girme düşüncesi beni çok heyecanlandırıyor. Partnerime karşı mahcup olmaktan korkuyorum. Bunu nasılaşabilirim? Bu konuda bana yol göstererin ne olur, ben de artık sağlıklı olmak istiyorum.

CEVAP: Değerli okurum, kendine güven duygusuna sadece cinsel alanımız içerisinde değil, sosyal ve mesleki işlevselliğimiz içerisinde de ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla güvensizlik duygusunu bir bütün olarak incelemek, alınacak psikolojik desteğinde bu bağlamda olmasına dikkat etmek gerekir.