Dr. Figen Ökten

Ne zaman ilişkiye girilir?

08 Temmuz 2020 Çarşamba 12:59 | Son Güncelleme: 08 Temmuz 2020 Çarşamba 13:01

SORU: Doktor hanım, ben 3 ay önce sezaryenle çocuk sahibi oldum. Ağrılarım vardı. Cinsel ilişkiden uzak durdum. Ancak eşim bu konuda ısrarlı. Acaba sezaryen sonrası cinsel hayata dönüşün belli bir süresi olması gerekir mi?

CEVAP: Değerli okurum, sezaryen sonrası cinsel ilişkiyle ilgili kesin kurallar bulunmamakla beraber tüm doğumlarda olduğu gibi doğumdan 6 hafta sonra belirgin bir ağrı ve enfeksiyon yoksa cinsel ilişkiye girilebilir.

Kızlık zarı bozulduktan sonra regl gecikir mi?

SORU: Merhaba ben 18 yaşındayım. Bir ilişkim oldu. Adet kanamam bu ay 3 gün kadar gecikti. Kızlık zarı bozulduktan sonra adet kanaması bir süre gecikir mi? Böyle bir şey var mıdır? Beni bu konda aydınlatırsanız çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, kızlık zarı bozulmasıyla adet kanaması gecikmesi arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Ancak zarın bozulmasına yönelik ilişki adetin ortasına denk gelen yani yumurtlama zamanında olduysa erken gebelik işareti olabilir. Bunun dışında stres, korku, hormonal düzensizlik veya yumurtalık kistinde de adet gecikebilir. Sana tavsiyem öncelikle bir gebelik testi yaptırıp bir jinekologa başvur- man durumu açıklığa kavuşturur.

Vazektomi olmuştum, geri dönüşümü olabilir mi?

SORU: Merhabalar... Eşimle çocuk istemediğimiz için. 2 sene önce vazektomi ameliyatı oldum. Fikrimizi değiştirdik. 50 yaşındayım. Geri dönüş mümkün müdür?

CEVAP: Değerli okurum, vazektomi geri döndürülebilir. Başarı şansı çok yüksektir. Sperm üretimi vazektomiden etkilenmemektedir. Ancak vazektomi süresi önemlidir, sende bu sene 2 yıl, erken bir süre olduğu için başarı şansı yüksek.

Alkol hayatımı etkiler mi?

SORU: Figen Hanım merhabalar. Ben 38 yaşında bir beyim. Ben her akşam alkol alıyorum. Cinsel hayatımı etkiler mi?

CEVAP: Alkol cinsel hayatı etkileyebilir. Yüksek miktarlarda alkol tüketimi depre- san etki yaratır ve fonksiyon kaybına hatta sertleşme sorununa yol açabilir.

Hiçbir uyanma yok!

SORU: Ben 25 yaşındayım. 5 yıldır testisimde şişlik vardı. Şimdi sancı da var ve hiç uyanma yok. Tedavisi olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, sertleşme probleminin birçok nedeni vardır. Bunların bir kısmı organik, bir kısmı psikolojiktir. Ayrım yapıldıktan sonra tedavi edilmektedir. Ancak testislerinde bir şişlik olduğunu söylüyorsun, öncelikle bunu nedeni araştırılmalıdır. Mutlaka ürolojiye muayene olman gerekir. Bu durum tümörlere, kistlere, varikosele, iltihabi hastalıklara ve kasık fıtığına bağlı olabilir. Muayene, kan testleri ve ultrasonografiile bu bölgedeki her türlü kitlenin incelenmesi gerekir. Nedeni öğrenildikten sonra sertleşme ile ilgili tedaviye geçilir.

Kanamaların sebebi hap mı?

SORU: Doktor hanım, ben 23 yaşındayım, evliyim. Zaman zaman ara kanamalarım oluyor. Doğum kontrol hapı kullanıyorum. Yaklaşık 6 ay oldu. Acaba bu kanamaların sebebi kullandığım doğum kontrol hapından mı? Fikriniz nedir? Bir de bu kanamaların bir zararı olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, doğum kontrol hapı aylardır kullanmana rağmen ara kanamanın olması ilaca bir reaksiyon olabileceği gibi endometrial polip veya over kistinden de olabilir. Jinekolojik muayene veya ultrason durumunu aydınlatacaktır.