Dr. Figen Ökten

Ne kadar girmesi gerekir?

18 Haziran 2020 Perşembe 20:53 | Son Güncelleme: 18 Haziran 2020 Perşembe 20:53

SORU: Kızlık zarının bozulması için penisin ne kadar içeri girmesi gerekir? Kız arkadaşımla sevişirken sadece penisimin ucu girdi. Hiç kanama olmadı. Zarın bozulma ihtimali var mı?

CEVAP: Değerli okurum, kızlık zarı hemen vajenin girişindedir. Normal bir cinsel ilişkide, kızlık zarı vajinanın önünde duran, koruyucu bir perdedir. Penisin başının dahi vajinaya girmesi ile kızlık zarı yırtılır. Ama kanama olmaması kadının bakire olmadığını göstermez.

Ancak banyoda oluyor!

SORU: Ben 22 yaşındayım. İlişki sırasında çok geç boşalıyorum. Banyoya gidip kendimi tatmin ederek boşalıyorum. Bu durum hoşuma gitmediği için ilişkiye girmek istemiyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, erkek cinsel etkinlikler sırasında hiç boşalamaz veya geç boşalır. Başaramama korkusuna, güven eksikliğine, travmatik cinsel yaşantılara, cinsel konuların tabu olduğu, baskılı ve katı kuralların olduğu ailede yetişmeye, aşırı kontrollü, takıntılı ve mükemmeliyetçi kişi- liğe, çok sık kendini tatmin etmeye ve buna alışmaya bağlı olarak gelişebilir. Geç boşalan erkekler genel hayatlarında da oldukça ko trollü yaşamaya çalışırlar. Aşırı alkol alımı ya da kan şekerinin yüksekliği ve bazı ilaçlar da bu soruna yol açabilir. Özel bir tedavisi yoktur. İlişki sırasında cinsel hazza odaklanmak ve rahat olmak çoğunlukla sorunu çözmektedir. Ancak altta yatan sebepler ciddi ise başarılı olmaz. O zaman alta yatan nedeni bulup, ona yönelik tedavi yapmak gerekir.

Bana zararı olur mu?

SORU: 28 yaşında bekar bir erkeğim. Haftada 3-4 kez kendimi tatmin ediyorum. Bunun bana bir zararı olur mu?

CEVAP: Sadece yorgunluk yapar sevgili okurum. Ancak senin yaşındaki birinin cinsel hayatının tamamını kendini tatmin oluşturuyorsa, bu normal bir durum değil. En kısa zamanda sosyal yaşama daha fazla katılmanı, bir partner veya bir eş bulmanı öneririm sana.

Acaba tekrar yaşar mıyım?

SORU: İyi günler, ben 8 aylık evliyim. İki ay önce dış gebelik nedeniyle ameliyat oldum. Bu durum yine olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, dış gebeliğin büyüklüğü fazla değilse, ultrasonda gebeliğin büyüklüğü belirli büyüklüğü aşmamışsa, karın içinde kanama gibi bir belirti yoksa ilaçlarla tedavi edilebilir. Bunun dışındaki durumlarda cerrahi tedavi yapılır. Doğru tedavi edilirse yenileme şansı azdır.

Vazgeçmeli miyim?

SORU: Evlilikte normal ilişki dışında diğer ilişki türlerini denemek normal sayı- lır mı? Bunları yapmamak için evlilik kara- rından vazgeçmek ne kadar doğrudur?

CEVAP: Değerli okurum, cinsellikte ayıp, yasak, günah yoktur ve sınırları çiftin arzu ve istekleri belirler. İki taraf da istiyorsa yapılabilir. Bu konuşarak halledilmesi gereken bir meseledir. Kişi inançlarından ya da olumsuz tutumlarından dolayı bunları istemeyebilir. Buna da saygı duymak gerekir. Ancak neden bu şekilde hissettiğini de sor- gulamak gereklidir. Evlilik kararından sadece bu yüzden vazgeçileceğini sanmıyorum, mutlaka altta yatan başka nedenler vardır.

Spiral kullanabilir miyim?

SORU: İyi günler doktor hanım. İki yıllık evli bir bayanım... Hiç doğum yapmadım. Doğum kontrolü için spiral kullanabilir miyim acaba?

CEVAP: Değerli okurum, doğum yapma- mış kadınlarda ilk tercih olmasa da, gerekli kontrol sonrasında RİA (Rahim İçi Araç- Spiral) taktırabilirsin. Muayene olurken Pap Smear testini yaptırmayı unutma.