Dr. Figen Ökten

Meninin kıvamı nasıl olmalı?

09 Temmuz 2020 Perşembe 19:08 | Son Güncelleme: 09 Temmuz 2020 Perşembe 19:11

SORU: Merhaba Figen Hanım, bize yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Size sorum şöyle: İlişkide orgazm sırasında oluşan meninin kıvamı nasıl olmalı? Benimki şeffaf ve akıcı. Acaba sperm kalitem düşük olduğu için mi bu böyle?

CEVAP: Değerli okurum, meninin rengi opak-beyazdır. Ancak uzun süre boşalma gerçekleşemediğinde menide saydamlaşma olabilir, her zaman sperm kalitesinin düştüğünü göstermez. En iyi yöntem spermiog- ram yapılmasıdır, bu şekilde spermin sayısı, hareketi ve yapısı hakkında bilgi edinilebilir.

Çok ağrılı oluyor!

SORU: 23 yaşındayım. Şimdiye kadar hiç jinekoloğa gitmedim. Son 2 aydır çok ağrılı adet görüyorum. Bundan önce böyle bir durum yoktu. Bu nasıl anlaşılır, mutlaka vajinal ultrasona mı girmek gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, ağrılı adetin pek çok sebebi vardır. Mutlaka bir jinekoloğa gidip muayene olman gerekli. Ultrason vajinal veya karından yapılabilir.

Bununla ne yaparım?

SORU: Merhaba Figen Hanım, benim de bir sorunum var ve ne yazık ki bu sorunumu kimse ile paylaşamıyorum, bu yüzden size bir danışmak istedim. Ben penisimin küçük olduğunu düşünüyorum ve bunu kendime dert ediyorum. Henüz bir birliktelik yaşamadım. Ama ileride bir iki arkadaşım olursa ne yaparım? Psikolojik yardım almamın bana bu konuda bir yararı olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, bu konuda önce bir üroloji uzmanından bilgi almanı, daha sonra da psikolojik destek almanı öneririm.

Ereksiyon problemim var!

SORU: Figen Hanım, önceleri ereksiyon problemi olmamasına rağmen şimdi bu soru- nu yaşıyorum. Daha önce bazı sinir ilaçları kullanmıştım. Sizce tedavi görmeli miyim? Ya da kendiliğinden düzelecek bir durum mudur? Yardımcı olur musunuz?

CEVAP: Değerli okurum, en doğrusu önce bir üroloji uzmanına başvurman, daha sonra da depresyon tedavisi için başvurduğun doktoruna danışman gerekir. Duru- munun organik olmadığı anlaşılırsa bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

Epidural felç yapar mı?

SORU: Sormak istediğim; konu epidural anestezi ile ilgili. 3 ay sonra çocuk sahibi olacağım. Acaba epidural anesteziyi önerir misiniz? Felç yapma riski var diye birşeyler duydum. Böyle bir şey var mı? Teşekkürler...

CEVAP: Değerli okurum, epidural anes- tezi hem normal doğumda hem müdahaleli doğumda hem de sezaryanda kullanılabilir. Felç riski diye bir şey yoktur. Amerika ve Avrupa’nın gelişkin pek çok ülkesinde bu arada ülkemizde de gittikçe artan oranda kullanılmaktadır. Ben de epidural anestezi kullanmanı bir sakıncası olmaması halinde öneririm.

Sertlik kiste benziyor!

SORU: İyi günler doktor hanım, benim, vajina iç duvarında kistte benzer sertlik gibi bir şey oluştu. Acaba sebebi ne olabilir? Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, belirttiğin sertlik bulunduğu yere göre inklüzyon kis- ti ya da bartolin kisti olabilir. Başvuracağın bir jinekolog tanıyı kesinleştirecektir.

Seks sırasında zonkluyor!

SORU: Doktor hanım 38 yaşında bir erkeğim. Penisim ereksiyon halindeyken uç kısmında bir zonklama, ağrı hissediyorum. Çok sık bir cinsel hayatım yok. Acaba buna bağlı olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, ereksiyon ile penis ucunda ağrı bir çok nedene bağlı olabilir. Enfeksiyoz bir durumu öncelikle düşündürüyor. Cinsel ilişki sıklığı ile ilişkili olduğunu düşünmüyorum. Bence bir üroloji uzmanına muayene olmalısın.