Dr. Figen Ökten

Kızlık zarının bozulması için ne kadar girmesi gerekir?

10 Eylül 2019 Salı 17:55 | Son Güncelleme: 10 Eylül 2019 Salı 17:57

Bunlardan dolayı evlilikten vazgeçmeli miyim?

SORU: Evlilikte normal ilişki dışında diğer ilişki türlerini denemek normal sayılır mı? Bunları yapmamak için evlilik kararından vazgeçmek ne kadar doğrudur?

CEVAP: Değerli okurum, cinsellikte ayıp, yasak, günah yoktur ve sınırları çiftin arzu ve istekleri belirler. İki taraf da istiyorsa yapılabilir. Bu konuşarak halledilmesi gereken bir meseledir. Kişi inançlarından ya da olumsuz tutumlarından dolayı bunları istemeyebilir. Buna da saygı duymak gerekir. Ancak neden bu şekilde hissettiğini de sorgulamak gereklidir. Evlilik kararından sadece bu yüzden vazgeçileceğini sanmıyorum, mutlaka altta yatan başka nedenler vardır.

Kızlık zarının bozulması için ne kadar girmesi gerekir?

SORU: Kızlık zarının bozulması için penisin ne kadar içeri girmesi gerekir? Kız arkadaşımla sevişirken sadece penisimin ucu girdi. Hiç kanama olmadı. Zarın bozulma ihtimali var mı?

CEVAP: Değerli okurum, kızlık zarı hemen vajenin girişindedir. Normal bir cinsel ilişkide, kızlık zarı vajinanın önünde duran, koruyucu bir perdedir. Penisin başının dahi vajinaya girmesi ile kızlık zarı yırtılır. Ama kanama olmaması kadının bakire olmadığını göstermez.

İdrar yaparken ağrım oluyor, penisimden akıntı geliyor...

SORU: 1 hafta önce bir cinsel ilişkim oldu. Birkaç gündür idrar yaparken ağrım var, penisimden de akıntı geliyor. Ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, özellikle korunmasız cinsel ilişkilerden sonra bu tür şikayetler olabilir. Cinsel yolla bulaşan mikropların yaptığı hastalığa “üretrit” denir. Penisten akıntı ve yanma tipik yakınmalardır. Senin mutlaka bir ürologa muayene olman gerekiyor. Üretritin tedavisi antibiyotikle çok kolay yapılabilmektedir.

Kızlığımı kaybettim diye nişanlım benden soğur mu?

SORU: Nişanlımla ilişkiye girdim ve kızlığımı kaybettim. Beni sevmeyeceğinden korkuyorum. Bu durum panik atak belirtileri oluşturdu.

CEVAP: Değerli okurum, cinsellik iki insan arasında sevginin ve zevkin paylaşılmasıdır. Nişanlınla evlilik öncesi cinsel ilişki kurman seni rahatsız etmiş ama bunun için suçluluk duymana gerek yok. Birlikte bir seçim yapmışsınız ve yaptığınız seçimin sorumluluğunu da almalısınız. Cinsellik çifti birbirine yakınlaştıran bir unsurdur, cinsel ilişki kurmuş olmanın nişanlının gözündeki değerini azaltacağı gibi bir endişeye kapılman yersizdir. Aksine birbirini seven iki insanın bunu yaşaması onları birbirine daha da bağlayacaktır. Endişelerini nişanlınla paylaşmanı öneririm.

Soldaki sağdakine oranla biraz aşağıda duruyor!

SORU: Figen Hanım. 22 yaşında bir gencim. Testislerimden soldaki sağdakine göre biraz aşağıda duruyor. Sebebi ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, normalde testisler aynı seviyede olmaz. Biri (çok defa soldaki) aşağıda olur. Bu normal bir durumdur.