Dr. Figen Ökten

Kızlık zarını delebilir miyim?

10 Temmuz 2020 Cuma 18:50 | Son Güncelleme: 10 Temmuz 2020 Cuma 18:53

Mutsuz ve umutsuzum!

SORU: Merhaba Figen Hanım. 24 yaşındayım ve 2.5 senedir evli bir kadınım. Ancak eşimle cinsel ilişkiye giremedim. Aynı evin içinde yabancı gibi olduk... Çok mutsuz ve umutsuzuz. Acaba ne yapmamız gerekiyor?

CEVAP: Değerli okurum, vaginismusu tarifliyorsun. Ülkemizde pek çok kadın eşleriyle ilişkiye girememektedir. Cinsel fonksi- yon bozuklukları konusunda deneyimli bir psikiatrist yüzde 95’in üzerinde bir oranda sorununu kolaylıkla çözecektir.

Sorun anesteziden mi?

SORU: Merhabalar doktor hanım, ben bir süre önce ameliyat geçirdim. Ancak ameliyattan bir hafta sonra sertleşme problemi çıktı. Anestezi etkisi olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, her operasyon sonrası belirli bir nekahat dönemi vardır. Bu dönem operasyonun boyutuna göre değişebilir. Yaşını ve hangi operasyonu geçirdiğini belirtmemişsin, eğer cinsel durumunu etkileyecek bir operasyon olsaydı hekimin seni uyarırdı. Dolayısı ile bu durumun geçici olduğunu düşünüyorum. Anestezinin etkisi olması olasılığı çok düşüktür.

Hapa gerek var mı acaba?

SORU: Merhabalar... Doğum kontrol hapı kullanıyorum ancak dün korunmasız bir birlikteliğim oldu. Yine de ertesi gün hapı kullanmaya gerek var mı?

CEVAP: Değerli okurum, doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanıyorsan ikinci bir korunma yöntemine gerek yoktur. Doğum kontrol hapını kestin ve bu arada da korunmasız birlikteliğin olduysa ertesi gün hapı kullanman yerinde olur.

Cetvelle 22 santim çıktı!

SORU: Figen Hanım. Ben 52 yaşında bir erkeğim. Sol torbamda anormal bir şişlik var. Cetvelle ölçtüm, tam 22 santim. Bu yüzden toplum içine çıkamaz oldum. Acaba bu durumda ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, önce testis ultrasonu istenir. Tetkik neticesinde, 1- Hydroce (yumurtanın su toplaması) 2- Fıtık olabilir (karın boşluğunun zayıflığından dolayı bağırsakların yumurta içine inmesi) 3- İyi ve kötü huylu tümör olabilir.. Şikayetlerin birinci şıkta bahsettiğim, yumurtanın su toplamasına benziyor. Bunun tek tedavi yöntemi var, ameliyat. Lokal anesteziyle bile ameliyat ediliyor. İki üç saat sonra rahatlıkla da evine gönderilebiliyor.

Ameliyat bebeğe engel mi?

SORU: Merhaba Figen Hanım... 24 yaşındayım. Küçüklüğümden beri makattan kalın bağırsağım çıkıyordu. Ameliyat oldum. 3 senelik evliyiz, çocuk istiyoruz olmuyor. Ameliyattan sonra meni yarıya indi. Ameliyat yüzünden mi?

CEVAP: Değerli okurum, makattan olduğun operasyon nedeniyle spermlerinin düşme ihtimali çok düşük. Bu durum başka nedenlere bağlı olabilir. Bu nedenle en az 2 sperm testi yaptırarak üroloji uzmanına başvurmalısın.

Bu kadarı normal mi?

SORU: Doktor hanım, ben ayda bir değil de iki haftada bir adet görüyorum. Bu kadar sık adet görmem normal mi?

CEVAP: Değerli okurum, 15 gün arayla adet görmen 1 ya da 2 defaya mahsus değil ise normal olduğu söylenemez, çok korkulacak kötü huylu bir hastalıktan daha ziyade basit yumurtlama problemleri daha muhte- mel gibi gözüküyor. Uzman doktor tarafından muayene edilmen gerekir.

Büyütmem gerekir mi acaba?

SORU: Doktor hanım, benim penis uzunluğum 9 cm. Acaba kızlık zarını delebilir mi? Yoksa büyütmek mi gerek?

CEVAP: Değerli okurum, penis boyutun ilişkiye girmek için yeterli endişelenme, büyütme operasyonuna da gerek yok.