Dr. Figen Ökten

Karımın göğüsleri sarkmasın diye ne yapmalıyız?

15 Haziran 2020 Pazartesi 19:27 | Son Güncelleme: 15 Haziran 2020 Pazartesi 19:27

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Bizi cinsellikle ilgili bilinçlendirdiğiniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ben 28 yaşında, 3 aylık evli bir erkeğim. Karım çok güzel bir kadın. Göğüslerinin pörsümemesi ve sarkmaması için yapılması gereken masaj ya da krem var mı?

CEVAP: Değerli okurum, 2 sorum olacak demişsin 10 soru sıralamışsın! Neyse doğru beslenme ve spor sağlıklı bir vücut için en önemli hususlar olup, çeşitli krem ve masaj gibi ek unsurlardan da kısmi fayda sağlanabilir.

Büyütmek istiyorum!..

SORU: Selam. Benim sorunum penisimi kalınlaştırmak ve biraz daha büyütmek. Bunu nasıl yapabilirim? Sağlıklı bir şekilde kendime zarar vermeden, sizden bilgi alarak yapmak istiyorum. Bunun bir çözümü mutla- ka vardır diye düşünüyorum.

CEVAP: Değerli okurum, erkekler penis boylarının kısalığı ve inceliği konusunda bazen tereddüte düşebilirler. Herkesin kendi bedeniyle doğru orantılı penis boyu vardır. Patalojik anormallik söz konusu olup olma- dığını, bir üroloji uzmanına danıştıktan sonra öğrenmeli ve ameliyata karar verilirse riskli taraflarını yine doktorundan öğrenmelisin.

Sağlıklıyım ama!..

SORU: 65 yaşında, bir okuyucunuzum Figen hanım. Sizi büyük bir özen ve beğeni ile takip ediyorum. Benim ereksiyon sorunum başladı. Sağlığımda bir problem yok.. Buna sebep ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, yaşın ilerleme- siyle bir takım fiziksel sorunlar ortaya çık- maya başlayabilir. Cinsellikte bundan kolay etkilenen bir durumdur. Cinsel aktivitende bir sorun yaşamayabilirsin. Kadınlara ilgin devam edebilir, hatta cinsel yaşamın da duygusal anlamda sağlıklıdır. Ancak senin yaşlarında prostat gibi bir problemin var- lığını unutmamak gerekir. Cinsel işlevine doğrudan etkisi olabilen bir sorun olması dolayısıyla bir üroloji uzmanından yardım almanı öneriyorum sana. Küçük bir tedavi ile eski sağlığına kavuşarak altın yıllarını daha mutlu ve doyurucu yaşayabilirsin.

Seks işkenceye döndü!

SORU: Merhaba benim ön sevişme sıra- sında hiçbir sorunum yok ama cinsel birleş- me olduğu zaman hemen boşalıyorum. İlk başta ‘Kendim üstesinden gelirim her şey kafada bitiyor’ diyordum ama bitmedi. Seks tam bir işkenceye döndü, ne yapabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, erken boşal- ma çözümü olan bir problemdir. Defalarca belirttiğim gibi erken boşalma sorunu olan erkekler utanma nedeniyle hekime başvur- maktan kaçınmamalı. İlaç tedavisi ile yüzde 70 oranında bu durum çözülebiliyor.

Haplar kaç gün geciktirir?

SORU: Merhaba ben adet geciktirici hap almak istiyorum. Bu hapları daha önce hiç kullanmadım. Bu hapları bir gün aldığım takdirde kaç gün geciktirir?

CEVAP: Değerli okurum, adet geciktirici- leri kabaca: 1) O adet periodunun başında kullanılmaya başlanan ve östrojen ve pro- gesteron denilen kadınlık hormonlarının her ikisini birden ihtiva eden, ve 2)Ertelenmek istenen adete yakın zamanda kullanılma- ya başlanan sadece progesteron içerenler olmak üzere iki gruba ayırabiliriz. Sözünü ettiğin gibi 1 gün ilaç kullanarak gün kazan- ma prensibi ile etki etmezler. Bu istekle gittiğin bir jinekolog yapacağı ultrasonografi bulgularına ve adet döneminin hangi safha- sında olduğuna göre hangi gruptan bir ilaç kullanmanın senin için daha iyi olacağına karar verecektir. Genellikle sözünü ettiğin gibi sadece 1 gün kullanmakla geciktirici etki elde edilmeyen bu ilaçların önemli bir yan etkileri yoktur, bazen vücutta geçici hafif bir şişkinlik söz konusu olabilir.