Dr. Figen Ökten

Kadınlara yaklaşamaz oldum!

12 Haziran 2020 Cuma 19:54 | Son Güncelleme: 12 Haziran 2020 Cuma 19:56

SORU: Tek testisli bir erkeğim ve bunu problem ediyorum. Bu korku ve çekinmenin bir tedavisi var mı? Alay edilir düşüncesi ile hiçbir bayana yaklaşamıyorum.

CEVAP: Değerli okurum, bunun cinsel ilişkiyi engelleyebilecek organik bir sorun olmadığını bir üroloji uzmanından duymanın ve bu konuda partnerine seks öncesi bilgi vermenin, içine yerleşmiş korkularını engelleyeceğini düşünüyorum.

Yapışkan sıvı nedir?

SORU: Sayın Figen Hanım, benim sorunun ara sıra penisimden şeffaf yapışkan bir sıvı geliyor. Genellikle bu kız arkadaşım yanımdayken oluyor, elini tuttuğumda bile oluyor. Ben 1 yıl önce bel soğukluğu olmuştum bununla bir ilgisi olabilir mi? VDRL, HIV-1-2, HEPATİT B gibi testler yaptırdım negatif çıktı. Doktoruma gittiğimde bana bunun normal olduğunu söyledi. Neden böyle oluyor?

CEVAP: Değerli okurum, bu durum normal gibi. Ancak sen bir üretrit geçirmişsin, bazen yeterince tedavi edilmediğinde bazı mikroplar idrar yolunda kalarak akıntı yapabilir. Bu nedenle idrar yolundan bir sürüntü örneği ile mikropların varlığı araştırılabilir.

Sızı hissetmeye başladım

SORU: Sevgili Figen Hanım. Bundan 4 ay önce biriyle ilişkiye girdim ve birkaç gün sonra idrar yolunda sızı hissetmeye başladım. Doktora gitmeden ilaç aldım ve geçti. Fakat bu aralar yine aynı sızılar aralıklı devam ediyor. Sizce sebebi nedir?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişkiyle idrar yolu veya vaginal enfeksiyon kapmak mümkündür. İlaç aldığını belirtmişsin bunun antibiyotik olduğunu düşünüyorum. Tam olarak tedavi edilmeyen enfeksiyonlarda vücut direncinin düşük olduğu dönemlerde tekrarlamalar olabilir. Başvuracağın bir jinekolog sana yardımcı olacaktır.

Zevk suyundan çok rahatsızım

SORU: Merhaba Figen Hanım. Benim sorunum kız arkadaşımla sevişirken isteme- den zevk suyumun gelmesi. Bu normal midir?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel uyarı ile beraber doğal olarak penis içindeki idrar kanalındaki bezlerden kayganlaştırıcı bir sıvı salgılanır. Bu ilişki esnasında kayganlaştırmayı sağlar. Bu durumdan rahatsızlık duyman yersiz, bu durumu engellemeye de gerek yok.

Şansım nasıl artar?

SORU: Figen Hanım, benim sorum şöyle; bir yerde cinsel ilişki sonrasında kadının hemen ayağa kalkmayıp bir süre sırt üstü yatmasının hamilelik şansını artırdığını okudum. Doğruluk payı var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki sonrası vajene boşalan meninin sıvılaşması ve hareketli spermlerin rahim ağzından geçebilmesi için ortalama yarım saatlik bir dinlenme süreci gebelik şansını artırır. Bu arada yine çok önemli bir nokta vajenin hijyenik amaçla yıkanmaması gerekir. Aksi halde tüm spermler vajenden dışarı atılacaktır.

Tampon kullanabilir miyim?

SORU: Ben 18 yaşındayım. Cinsel birlikteliğim olmadı. Sorum ise acaba tampon kullanmamın bir sakıncası olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, bakire bir genç kızın tampon kullanması mümkün değildir. Çünkü tampon vajinaya yerleştirilir. Vajinaya ulaşma çabası ise kızlık zarının çoğu kez yırtılmasına neden olur.

Gelen parçalar nedir?

SORU: Figen Hanım, benim sorum şöyle; adet kanamasında kanamanın yoğun olduğu günlerde koyu renk küçük parçacık şeklinde gelenler döllenmemiş yumurtanın parçaları mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, bu günlerde vajenden gelen koyu renkli parçacıklar genel- likle pıhtı kümeleriyle rahim içini döşeyen ve adet sırasında yenilenen endometriumun fonksiyonel tabakasına ait parçacıklardır.